Головна Головна -> Інше українською -> Психологія -> Поняття про темперамент.

Поняття про темперамент.

Назва:
Поняття про темперамент.
Тип:
Інше
Мова:
Українська
Розмiр:
13,10 KB
Завантажень:
472
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Поняття про темперамент.
Індивідуальна своєрідність особистості проявляється не тільки в її спрямованості, здібностях, а і в динаміці її психічної діяльності.
Щоденні спостереження за людьми показують, що одні люди збуджуються сильно, діють енергійно, пристрасно, інші – слабко, неенергійно. Одні відзначаються врівноваженістю поведінки, діють стримано, не виявляють різко назовні своїх почуттів, інші ж при аналогічних обставинах зразу спалахують, діють поривчасто, нервуються, вибухають цілим рядом почуттів з приводу незначних подій. Одні емоційно вразливі, вони все “приймають близько до серця”, почуття їх виявляються сильними і тривають довгий час, інші ж спокійно ставляться до навколишніх подій, слабо на них відгукуються, емоції їх менш інтенсивні,неглибокі й нетривалі.
Є люди, які легко переходять від одних життєвих умов до інших, легко пристосовуються до змінених умов життя; інші ж цю зміну життєвих умов переносять досить гостро і з великими труднощами пристосовуються до нових умов. Деякі люди відзначаються стійкістю їх настроїв, в інших вони нестійкі, поривчасті. Різним буває і індивідуальний темп перебігу психічної діяльності: швидкій, повільний, млявий. Ці особливості людей виявляються в їх практичній і розумовій діяльності. Вони знаходять своє виявлення і в їх ході, і в розмові.
Народна спостережливість давно відмітила ці індивідуальні особливості людей, зафіксувавши їх у численних епітетах, прислів’ях, приказках, які характерезують різну вдачу людей.
Індивідуальні особливості, що виявляються в певній її збудливості, емоційній вразливості, врівноваженості і швидкості перебігу її психічної діяльності, називають її темпераментом. Отанній являє собою динамічну характеристику поведінки людини.
Фізіологічна основа темпераменту.
Наявність індивідуальних відмінностей в перебігу психічної діяльності людей привернула до себе увагу вчених ще в стародавні часи. Знаменитий грецкій лікар Гіпократ (460-377 рр. до н. е.) зробив першу спробу з’ясувати, чим зумовлюються індивідуальні відмінності в поведінці людей.
Гіпократ і його послідовники (Гален, римський лікар II ст. н. е.) вбачали фізіологічну основу темпераментів в тій чи іншій пропорції основних рідин (крові, слизу, жовтої і чорної жовчі), з яких ніби складається природа тіла.
Звітси і назва темперамент (від латинського слова temperamentum, що означає належне, розмірне, змішуванне). Сангвінічний темперамент вони зв’язували з переважанням крові, холеричний – жовтої жовчі, флегматичний – слизу (флегма), меланхолічний -чорної жовчі. Гуморальна (від латинського humor – рідина) теорія темпераментів Гіпократа – Галена трималася довгий час в історії людської думки, хоч вона й не давала правельного пояснення фізіологічних основ цих властивостей людини. Окремі мислителі вносили в це пояснення певні зміни. Так, Арістотель вважав, що різні темпераменти породжуються якостями крові людини ( її різною густиною і теплотою).
В нові часи виник цілий ряд спроб дати інше з’ясування матеріальних основ темпераментів. Ці основи пробували знайти в морфологічних ознаках людської голови, в товщині шкіри, нервових волокон, будови кровоносних судин, в обміні речовин, в залозах внутрішньої секреції, в особливостях будови організму, його конституції та ін. Наукове розв’язання цього питання, давно постановленного людською думкою, вперше дав Павлов в своєму вченні про типи нервової системи тварини і людини.
Істотною рисою вчення Павлова про фізіологічні основи темпераментів є те, що ці основи він вбачає в особливостях функціонування кори великих півкуль, її умовнорефлекторної діяльності. Спираючись на здобуті методом умовних рефлексів експерементальні дані, Павлов довів, що нервові процеси в корі великіх півкуль, яка “держить в своєму віданні всі явища, що відбуваються в тілі”, і є органом найскладніших відношень організму до зовнішнього світу, характеризуються певними властивостями, які в своєму поєднанні і утворюють типи нервової системи або типи вищої нервової діяльності.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 Інше на тему: Поняття про темперамент.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок