Головна Головна -> Інше українською -> Релігієзнавство -> Християнські витоки концепції розподілу влади

Християнські витоки концепції розподілу влади

Назва:
Християнські витоки концепції розподілу влади
Тип:
Інше
Мова:
Українська
Розмiр:
3,30 KB
Завантажень:
463
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Християнські витоки концепції розподілу влади
Актуальність. Розподіл влади на три гілки – законодавчу, виконавчу та судову – є однією з основоположних ознак правової держави. Традиційно вважається, що концепції розподілу державної влади завдячуємо політико-правовій спадщині західноєвропейських мислителів Нового часу. Проте, в сучасній юридичній літературі з’явилася думка про те, що ідея розподілу влади має християнське підґрунтя. Звернення до даної проблематики є актуальним, оскільки її дослідження розширює розуміння сутності державно-правової реальності, розкриваючи глибинні зв’язки останньої з духовною підвалиною західної цивілізації – християнською релігією.
Окремі аспекти зазначеного питання досліджували такі науковці як П. Баренбойм, Р.А. Папаян, М. Спікер, А. Ціммерман та ін.
Метою дослідження є виявлення тих положень християнського віровчення, що лягли в основу концепції розподілу влади.
З поставленої мети випливають наступні завдання:
- проаналізувати наявні праці з досліджуваного питання;
- простежити їх відповідність сутності християнського віровчення;
- вказати на перспективи подальшого вивчення даної проблеми.
Так, П. Баренбойм стверджує, що вперше розподіл державної влади був проведений в старозавітні часи пророком Мойсеєм, який за порадою його тестя – священика Аарона, уповноважив певну групу осіб здійснювати судові функції («І послухав Мойсей голосу тестя свого, і зробив усе, що той був сказав. І вибрав Мойсей здібних мужів зо всього Ізраїля, і настановив їх начальниками над народом, - тисяцькими, сотниками, п’ятдесятниками та десятниками. І судили вони народ кожного часу» – Вих. 18:24-26). При цьому, на думку науковця, було відділено тільки судову владу і тому немає підстав вбачати в положеннях Святого Письма сучасне розуміння поділу влади на три гілки [1].
З такої позицією не погоджується Р.А. Папаян, який стверджує, що в текстах Біблії йдеться не тільки про важливість і відокремлення судової влади, але й чітко простежується вказівка на розподіл влади на три гілки. Зокрема, вчений зазначає, що «формула пророка Ісаї «Господь – суддя наш, Господь – законодавець наш, Господь – цар наш» (Ісая 33:22) однозначно фіксує троїстий характер влади з функціями кожної з трьох її гілок – законодавчої, судової і виконавчої» [2, с.79]. Варто зазначити також спостереження Р.А. Папаяна стосовно того, що «в наведеній цитаті з Книги пророка Ісаї фактично зведені воєдино твердження з різних місць Біблії, які стосуються цих владних фун-кцій Бога: судової («Суддя всієї землі» — Бут. 18:25; «Бог — суддя праведний» — Пс. 7:12; «Бог, який судить на землі» — Пс. 57:12 та ін.), законодавчої («Устави Мої і закони Мої» — Бут. 26:5; «Бог дав народу устав і закон» — Вих. 15:25 та ін.) та виконавчої («Господь Бог ваш — Цар ваш» — 1 Цар. 12:12; «Боже, царю мій!» — Пс. 43:5; «Я — Господь, Святий ваш, Творець Ізраїлю, Цар ваш» — Ісая 43:15 та ін.)» [3, с.191].
Більше того, Р.А. Папаян доводить свою позицію, посилаючись на постулати догматичного богослів’я про Святу Трійцю. На його думку, Бог-Отець уособлює законодавчу владу, Бог-Син – судову, а Дух Святий – виконавчу владу [2, с.79-81].
Не зважаючи на таке рясне посилання на біблійні тексти та богословські істини, більше заслуговує на увагу, на нашу думку, позиція М. Спікера, який зазначає: «Що стосується розподілу влади, то він також розвинувся і практикувався у західному християнстві. У концепції розподілу влади проглядається християнська спадщина: у визнанні того, що людська природа амбівалентна. Людина може діяти як конструктивно, так і деструктивно. Розподіл влади виводить з цього антропологічного факту висновок для структури вільної конституційної держави» [4, с.42].
Вказану ідею поділяє й відомий дослідник у сфері християнського обґрунтування теорії прав людини ігумен Веніамін Новік: «Всі люди без винятку ушкоджені первородним гріхом.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Інше на тему: Християнські витоки концепції розподілу влади

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок