Загрузка...
Головна Головна -> Інше українською -> Релігієзнавство -> Розвиток церковного співу і церковні хори в Івано-Франківську

Загрузка...

Розвиток церковного співу і церковні хори в Івано-Франківську

Назва:
Розвиток церковного співу і церковні хори в Івано-Франківську
Тип:
Інше
Мова:
Українська
Розмiр:
4,64 KB
Завантажень:
41
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Розвиток церковного співу і церковні
хори в Івано-Франківську.
В умовах духовного відродження українського народу та побудови української держави зростає роль та значення церковного хорового співу як невід’ємної складової загального культуротворчого історичного процесу.
Український церковний спів – це унікальне явище не лише в історії національної культури, а й у загальноєвропейському масштабі. Були періоди, коли церковний спів в Україні переживав блискучий розквіт, виявляючи високий творчий потенціал народу. Але були й спади, коли цей жанр духовної музики ледве жеврів по невеличких релігійних осередках, нагромаджуючи енергію для подальших злетів [7]. Процес розвитку цього важливого пласту національної культури був перерваний тотальною антирелігійною кампанією, яка продовжувалась впродовж всього ХХ ст. аж до здобуття Україною незалежності в 1991 році. Духовна хорова музика нації опинилась під загрозою повного винищення. Проте вона збереглася як елемент богослужіння і як вид мистецтва. Цвіт української інтелігенції, що опинився в еміграції, зумів примножити і науково опрацювати (О.Кошиць, П.Макаренко, М.Антонович, М.Федорів, А.Гнатишин та багато інших) те надзвичайно цінне надбання творчого відродження національної духовної музики в Україні і яке збагатило скарбницю світової музики видатними творами [2].
Композитори сучасності пишуть духовні хорові твори з врахуванням не лише традицій, набутих за довгий період розвитку жанру, але й використовуючи новаторські прийоми, характерні для сучасної музики (складну гармонічну мову, сонористичні ефекти, темброві фарби ...) [Там же].
У Станіславі споконвіку буяла церковна музика. На даний момент, за єпархіальними даними, у Івано-Франківську діють близько 18 православних і греко-католицьких храмів. Майже в кожному з них існує свій церковний хор.
В останнє десятиліття релігійне життя відродилося, набуло нових рис, покликало до життя забуті та заборонені духовні твори, які друкувалися, виконувалися в храмах і концертних залах міста [2]. Керівники міста й області від культури посилюють хоровий розвій в галузі церковного мистецтва, про що свідчать постійні творчі акції в місті – вечори, концерти, фестини духовної музики. Акція виявляє, що у місті формуються школи хорового співу, з’являються нові молоді регенти [3].
Хочеться зауважити, що майже всі церковні хори з’явилися порівняно недавно. Загалом, засновниками цих колективів стають викладачі та випускники кафедри співів та диригування Інституту культури і мистецтв Прикарпатського університету ім. В.Стефаника, Музичного училища ім. Д.Січинського, дяки-регенти Івано-Франківського теологічно-катехитичного духовного інституту УГКЦ …
Слід визнати, що більшість церковних хорів не мають репертуару як такого – лише беруть участь у службах. Та організація концертної діяльності посилює професійний рівень церковних хорів. Готуючись до концертів колективи збагачують свій репертуар духовними творами К.Стеценка, Д.Бортнянського, М.Вербицького, А.Веделя, О.Кошиця і інших композиторів, з’являються забуті колядки, щедрівки в сучасному звучанні [6].
Серед місцевих церковних хорів яскраво виділяються виступи хору Церкви Христа Царя “Кантемус”, “Осанна”.
Малим, але уже плодовитим є зерно, яке розсіває на ниві церковного хорового мистецтва дитячо-юнацький хор “Херувими” церкви Рівно апостольних святих Володимира і Ольги.
Особливої уваги заслуговує хор “Кредо” катедрального собору Св.Воскресіння, який вирізняється високою майстерністю виконання. Цей хор був заснований у лютому 1991 року, як продовжувач славетних традицій станіславського “Бояна”, який також співав при катедральному соборі. Славити Бога, приносячи цим скромну жертву на престіл Всевишнього, популяризувати найкращі зразки закордонної та вітчизняної духовної музики – таким є творче кредо хору.
Хоровий колектив, яким керує заслужений працівник культури України доцент Інституту культури і мистецтв Прикарпатського університету ім. В.Стефаника Ж.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Інше на тему: Розвиток церковного співу і церковні хори в Івано-Франківську

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок