Головна Головна -> Інше українською -> Література українська -> Ліна Костенко. Роман у віршах "Маруся Чурай"

Ліна Костенко. Роман у віршах "Маруся Чурай"

Назва:
Ліна Костенко. Роман у віршах "Маруся Чурай"
Тип:
Інше
Мова:
Українська
Розмiр:
9,36 KB
Завантажень:
278
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Урок
Ліна Костенко. Роман у віршах "Маруся Чурай"


Тема. Ліна Костенко. Роман у віршах "Маруся Чурай". Історична осно-ва твору, його сюжетна канва. Майстерність автора у змалюванні характерів. Маруся Чурай, Гриць Бобренко, Іван Іскра, Лесь Чер-кес, мандрівний дяк. Образи матерів. Трагічні картини важкого минулого українського народу. Художня вартісність твору.
Мета: формувати навички та уміння аналізу роману у віршах, розкрити характери, проблематику твору; виховувати старшокласників у дусі поваги до минулого та гордості за свій народ, формувати високі моральні якості на прикладі героїв роману.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: портрет Ліни Костенко, роман "Маруся Чурай", епіграф, запис пісні "Засвіт встали козаченьки".
Хід уроку
I. Організаційна частина.
II. Перевірка засвоєних знань.
Запитання та завдання для учнів.
1. В якій поезії Ліни Костенко звучить думка про вічність, безперерв-ність життя на землі? ("Пастораль XX сторіччя".)
2. В якому вірші авторка силою поетичного слова проникає в духов-ний світ "натомлених солдат", які полягли, не проживши й півжиття. ("Тут обелісків ціла рота.")
3. Проаналізуйте поезії "Світлий сонет" і "Розкажу тобі думку таємну". НІ. Повідомлення теми і мети уроку.
IV. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу.
Матеріал для вчителя.
її пісні — як перло многоцінне,
Як дивен скарб серед земних марнот, —
хай ці слова Богдана Хмельницького з роману "Маруся Чурай" стануть епіграфом сьогоднішнього уроку.
Історичний роман у віршах "Маруся Чурай" писався Ліною Костен-ко в роки її вимушеного мовчання. Цей твір поетеси представляє в укра-їнській літературі рідкісний жанр — роман у віршах. Запишемо визна-чення у словничок.
Роман у віршах — одна з найскладніших літературних форм, суть якої полягає в тому, що у великому художньому полотні епічний спосіб зо-браження життя через систему подій і розгорнутий сюжет, через змалю-вання сформованих характерів поєднується з глибоким ліризмом — вір-шованою, емоційно забарвленою мовою, з безпосереднім вираженням внутрішнього стану і почуттів автора.
У романі "Маруся Чурай" Ліна Костенко змальовує, з одного боку, цілу галерею епічних образів (Маруся Чурай, Гриць Бобренко, Гордій Чурай та інші) в їх складних взаємостосунках. З іншого боку, в сюжетну тканину роману та епічної розповіді вплітаються ліричні мотиви, що висвітлюють безпосередню оцінку поетесою тих чи інших вчинків і дій героїв. Саме тому "Маруся Чурай" сприймається не лише як об'єктивна історія життя автора твору. Форма роману у віршах дала поетесі можли-вість показати широке тло української дійсності XVII ст. і глибоко роз-крити своє ставлення до зображуваного.
1979 рік — щасливий рік для України: до читача прийшла "Маруся Чурай" Ліни Костенко. Життя твору починалося непросто. В. Брюхове-цький писав: "Звинувачення внутрішніх рецензентів, причому закиди навіть політичного характеру, затримали вихід роману не менше, як літ на шість... Лише після спеціальної ухвали Спілки письменників України твір був випущений у 1979 році "Радянським письменником."
Історичний роман у віршах "Маруся Чурай" є перлиною української літератури XX століття.
Звучить запис пісні "Засвіт встали козаченьки."
Вважають, що автором цієї пісні була співачка-поетеса з Полтави Маруся Чурай. Що відомо про цю напівлегендарну дівчину?
(Заздалегідь зорієнтовуємо учнів на самостійні дослідження фольклорної основи постаті Марусі Чурай та образу дівчини-піснетворки в інших худож-ніх творах: М. Старицького, В. Самійленка, С. Рудонського, 0. Кобилян-ської. Заслуховуємо учнівські дослідження.)
Основні моменти життя Марусі Чурай були використані в сюжеті роману. Вони немовби ожили, набули реальності, психологічної змістов-ності. Художній світ роману "Маруся Чурай" відображає найсуттєвіші моменти соціально-політичного та духовного життя України середини XVII ст. Читаючи твір, ми проймаємось атмосферою того часу, перебу-ваємо в Україні періоду Хмельниччини.
(Залучаємо учнів до повідомлення про історичну основу твору, про історичні постаті Богдана Хмельницького, Якова Остряниці, Северина Наливайка.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Інше на тему: Ліна Костенко. Роман у віршах "Маруся Чурай"

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок