Головна Головна -> Інше українською -> Література українська -> Василь Стус. Біографія поета (урок).

Василь Стус. Біографія поета (урок).

Назва:
Василь Стус. Біографія поета (урок).
Тип:
Інше
Мова:
Українська
Розмiр:
9,46 KB
Завантажень:
437
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Урок
Василь Стус. Біографія поета (урок).


Мета: ознайомити старшокласників із життєвим шляхом поета світового рівня, борця за справедливість, в'язня ГУЛАГу; виховувати у шко-лярів патріотизм, національну свідомість і гідність.
Тип уроку: лекція.
Обладнання: портрет В. Стуса, збірки поета, спогади сучасників, вислови дослідників творчості, епіграф.
Хід уроку
I. Організаційна частина.
II. Повідомлення теми, мети уроку.
Епіграфом уроку хай будуть слова В. Стуса:
"Поет повинен бути людиною. Такою, що повна любові, долає при-родне почуття зненависті, звільняється од неї, як од скверни. Поет — це людина. Насамперед. А людина — це, насамперед, добродій. Якби було краще жити, я б вірші це писав, а — робив би коло землі... Зневажаю політиків... Ціную здатність чесно померти."
III. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу. Матеріал для вчителя.
Як добре те, що смерти не боюсь я і не питаю, чи тяжкий мій хрест. Що перед вами, судді, не клонюся в передчутті недовідомих верст. Що жив, любив і не набрався скверни, ненависти, прокльону, каяття.
Народе мій, до тебе я ще верну,
і в смерті обернуся у життя
своїм стражденним і незлим обличчям.
Як син, тобі доземно уклонюсь
і чесно гляну в чесні твої вічі,
і з рідною землею поріднюсь.
Автор цих слів — Василь Стус. З-поміж українських письменників XX ст. доля Василя Стуса найбільш схожа на Шевченкову. Обох переслі-дувала імперія — відповідно царська та комуністична. Обоє зазнали за-слання із забороною творчої діяльності. В обох життя обірвалось на півдорозі (Т. Шевченко помер у 47 літ, В. Стус — у 48). Водночас вони поціновуються не у своїй природній властивості як поети, яскраві творчі постаті, немислимі поза мистецтвом: у народній уяві обоє окреслюють-ся передовсім як борці за зневажені людські права, за поганьблену наці-ональну гідність.
А розпочався життєвий шлях поета-борця Василя Семеновича Стуса під час різдвяних свят 7 січня 1938 року в селі Рахнівка Гайсинського району на Вінниччині. Дата народження, яка збіглася з днем народжен-ня Ісуса Христа, могла стати приводом для насмішок над дитиною в її шкільні роки, а в дорослі — стати поштовхом для цькування чи навіть перешкодою для здобуття вищої освіти. Мама побоялась записувати 7 січня, записала 6. Василь питав глибоко віруючого теолога-самоука Се-мена Покутника, яке значення для людини має дата народження. "До-даткова благодать, щастя. А можливо, хай у меншому, не всекосмічному огромі, та ж спорідненість з Христовою долею, жертовність самого жит-тя і Голгофа ранньої смерті", — сказав Семен.
Батьки його були селянами. Дитинство, яке сам він назвав "чорним", проходило в атмосфері добра і любові. А ще — народної пісні. В. Стус згадував: "Перші уроки поезії — мамині. Знала багато пісень і вміла дуже інтимно їх співати... Найбільший слід на душі — од маминої колискової "Ой люлі-люлі, моя дитино". Шевченко над колискою — це не забува-ється."
Навчався спочатку в місцевій школі, потім — у Донбасі, куди сім'я переїхала, коли Василь був ще маленьким хлопчиком.
Пам'ять по собі школа залишила безрадісну. "Шкільне навчання — вадило. Одне чужомовне, а друге — дурне. В четвертому класі щось зари-мував про собаку. По-російському. Скоро минуло. Відродилося в стар-ших класах, коли прийшла любов," — згадував Василь Стус.
У школі Василь вчився на "відмінно", у 4—6 класах знав напам'ять майже весь "Кобзар" Т. Шевченка. Закінчив школу зі срібною ме-даллю. З 1954 року навчався на історико-філологічному факультеті До-нецького педінституту. Студентські роки він пізніше назвав "трудними".
Стосувалося це, очевидно, й матеріального буття, а ще більшою мірою казенного, схоластичного навчання, зокрема тієї фальші у висвітленні історичного минулого нашого народу, якою була переповнена тогочас-на офіційна наука, і передовсім — історія.
Після закінчення інституту вчителює на Кіровоградщині. У 1959 році на сторінках "Літературної газети" вперше побачили світ вірші В.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Інше на тему: Василь Стус. Біографія поета (урок).

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок