Головна Головна -> Інше українською -> Сценарії виховних заходів, свят, уроків -> Сценарій Тематично-узагальнювальні уроки з рідної мови в 2–4-х класах

Сценарій Тематично-узагальнювальні уроки з рідної мови в 2–4-х класах

Назва:
Сценарій Тематично-узагальнювальні уроки з рідної мови в 2–4-х класах
Тип:
Інше
Мова:
Українська
Розмiр:
4,32 KB
Завантажень:
322
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Сценарій уроку
"Тематично-узагальнювальні уроки з рідної мови в 2–4-х класах"


Завдання й організація узагальнювальних уроків з рідної мови
У початковій школі узагальнювальні уроки є однією з форм організації навчання рідної мови. Мета таких уроків – систематизувати вивчений теоретичний матеріал, перевірити його усвідомленість за допомогою практичних вправ. Узагальнення пройденого матеріалу може проводитись як на початку розгляду теми, щоб повторити те, про що відомо учням, і ввести їх у тему (наприклад, розпочинаючи вивчення теми „Прикметник” у 3-му класі, учитель планує узагальнення знань учнів про прикметник, набутих у 2-му класі), а також наприкінці вивчення теми (розділу) з метою систематизації знань, отриманих під час розгляду цієї теми.
Структура таких уроків може бути різною. Наприклад:
- вступне слово вчителя, у якому підкреслюється значення вивченої теми, повідомляється мета і план уроку;
- виконання учнями усних та письмових завдань узагальню вального і систематизаційного характерів;
- перевірка виконаних завдань, доповнення прогалин.
Можлива й інша структура узагальнювального уроку:
- розгляд схеми, на якій відображено основний зміст вивченого матеріалу;
- виконання вправ з метою перевірки уміння практичного застосування цих знань;
- підсумок вивченого з теми (розділу).
Щоб ці уроки не перетворилися на відтворення окремих теоретичних положень, засвоєних на попередніх уроках, доцільно використовувати такі види завдань, виконання яких уже за своєю суттю вимагає порівняння, доповнення цікавими повідомленнями. Інакше кажучи, узагальнення повинно мати дійовий характер. Вимоги до вправ – це більш високий рівень трудності їх виконання, можливість усвідомлення учнями значення набутих мовних знань для використання їх знань у зв’язному мовленні.
Наші спостереження на уроках показали, що формуванню тих загальних способів навчальної діяльності, які підводять учнів до висновку, узагальнення, значною мірою сприяють схеми.
Схема – це особлива організація навчального матеріалу у формі графічного зображення, яке наочно підкреслює співвідношення і залежність явищ, котрі характеризують певну мовну проблема. Зображуються дані явища на схемі в спрощено-узагальненому вигляді, при цьому виразно й стисло виділяються їхні головні ознаки.
Ефективність використання нами графічного унаочнення на узагальнювальних уроках зумовлена такими чинниками:
1. Застосування схем забезпечує зорове сприймання вивченого матеріалу в системі. Розробляючи такі схеми, ми виходили з того, що в реальному мисленні, у внутрішньому мовленні значну роль відіграють згорнуті умовиводи. Доведено, що наочно сприйнята інформація, доповнена словесними поясненнями, часто запам’ятовується на все життя.
2. Схема містить своєрідну підказку для узагальнення раніше набутих знань і вирішення на цій основі практичних дій.
3. Завдання, які ми ставимо до змісту схеми, спонукають учнів до зв’язного висловлювання на дану граматичну тему. Доцільність такого висловлювання мотивується й тим, що в його процесі учні вправляються у вживанні лінгвістичних термінів (наприклад: „Я дізнався, що іменник – це частина мови”). Уміння зв’язно висловитися на лінгвістичну тему є не менш важливим, ніж уміння послідовно розказати про якесь явище природи або його описати. Таке висловлювання позитивно впливає на запам’ятовування термінів (без механічного їх повторення), дає можливість перевірити, чи усвідомлено учні завчили даний матеріал, чи вміють логічно, послідовно розказати про те, що бачать на схемі.
4. Демонстрація схем викликає в дітей зацікавленість як нова форма представлення вивченого матеріалу. На цій основі в них з’являється прагнення до пізнання нового, бажання заглибитись у його суть (Г. Щукіна).
Використання схеми в ході узагальнення вивченого матеріалу може відбуватися двома способами. Перший спосіб передбачає створення самими учнями схеми в процесі систематизації матеріалу, другий – використання готової схеми на уроці узагальнення.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Інше на тему: Сценарій Тематично-узагальнювальні уроки з рідної мови в 2–4-х класах

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок