Головна Головна -> Інше українською -> Твори -> Твір Величальна пісня для матері (за поезією Бориса Олійника)

Твір Величальна пісня для матері (за поезією Бориса Олійника)

Назва:
Твір Величальна пісня для матері (за поезією Бориса Олійника)
Тип:
Інше
Мова:
Українська
Розмiр:
3,61 KB
Завантажень:
332
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Величальна пісня для матері
(за поезією Бориса Олійника)
Впадає в око один дещо парадоксальний момент: у поета не так і багато творів, повністю присвячених материнській темі, та все ж, незважаючи на це, образ матері дуже помітний у його поетичному світі. Чим це пояснюється?
Перш за все звернімо увагу на незриму «присутність» образу матері в багатьох поезіях. Звичайно ж, ця «присутність» не віртуальна, вона якось відбита у слові. Найчастіше цей відбиток знаходимо в якомусь одному вагомому штриху, виразності якого достатньо для того, щоб відчувалось звучання материнської теми у всьому цілісно сприйнятому творі. Як типовий приклад можна навести поезію «Ялинка». Складний, навіть у чомусь драматичний розвиток поетичного смислу твору завершується у словах «І ми вертаєм... у вічну казку... до матерів». Повернутись до казки, до матері, — це повернутись у світ дитинства — повернутись до духовної чистоти. Завершивши головний смисл, кінцівка твору ніби спалахом освітила весь його попередній розвиток. Тому-то ідея чистоти материнської моралі є такою відчутною при читанні твору. Досить часто те чи інше висловлювання поета про матір набуває такої вагомості, що починав «тримати на собі» весь твір:
Віддай усе, що взяв, і освятись.
Ще більше, ніж узяв, зумій віддати...
Стоїть на видноколі світла мати —
У неї вчись.
Головна причина вагомості теми матері в поетичному світі Б. Олійника полягає в тому, що майже всі поезії, присвячені цій темі, є мистецькими шедеврами. До таких творів, поза всяким сумнівом, слід віднести «Мати сіяла сон...», «Пісню про матір», «Мати наша — сивая горлиця...», «Мамо, вечір догоря...» (останній вірш із поеми циклу «Сиве сонце моє»).
Для Б. Олійника, так само як і для його найвидатнішого і найближчого за часом попередника в розробці материнської теми, Андрія Малишка, образ матері підноситься до символічного значення «Народ». Мати для поета є носієм зразкової народної моралі. Від своєї матері поет в основному сприйняв багатство народної пісні:
Спасибі, мамо, що в голодний день
Ти, мов у казці, де дарують царства,
Передала єдине із багатства —
Найвищу пробу золотих пісень.
Образ матері буквально тисячами природних зв'язків пов'язаний із народом, його історією, піснею, рідним словом.
Мати наша — сивая горлиця.
Все до її серденька горнеться:
Золота бджола — намистиною,
Небо — празниковою хустиною,
Сивий дуб — прокуреним прадідом...
Уже з цих перших рядків відчуваємо якесь дивне, майже не знайоме нам навіювання. Тут йдеться про гармонію Людини і Природи Щоправда, наше визначення аж надто загальне. Треба точніше: Людина, а Мати. Природа-світ любить матір. Золота бджілка горнеться до неї намистиною — і ми її легко розуміємо, бо вона, скромна трудівниця, тягнеться до такої ж невтомної трудівниці, якою є сільська жінка-мати. «Небо» в системі образів Б. Олійника завжди пов'язане із чимось духовно високим, небуденним, святковим. Тому саме воно дарує матері празникову хустину. (Тут Б. Олійник вловив одну із зворушливих рис наших сільських матерів — їхню особливу любов до хустинок, що йде від давніх народних традицій). Сивий дуб горнеться до жінки прокуреним прадідом — і цей образ незмірне чарівний і глибокий. Не кажучи вже про точність порівняння дуба з «прокуреним прадідом», ця фраза наділена ще й іншою точністю — точністю відображення народних сімейно-побутових традицій у ставленні до людей похилого віку. За ними завжди доглядали матері. Звідси і відповідне вдячне ставлення дідів і прадідів до них.
Образ матері у Б. Олійника художньо осягається в трьох основних образах. Досить часто він постає гігантським пам'ятником матері, що бачиться на тлі далекого горизонту: «Стоїть на видноколі світла мати...», «Мати дуже висока, древніша від космосу, На плечі в неї райдуга гнеться коромислом». У таких випадках образ матері набирає символічності. Другий вид образів — духовне осягнення ролі матері («Мати сіяла сон...», «Мати наша — сивая горлиця» та ін.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Інше на тему: Твір Величальна пісня для матері (за поезією Бориса Олійника)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок