Головна Головна -> Інше українською -> Твори -> "Дозволь менi, мiй вечоровий свiте, упасти зерном в рiднiй сторонi..." (за творчiстю Василя Стуса)

"Дозволь менi, мiй вечоровий свiте, упасти зерном в рiднiй сторонi..." (за творчiстю Василя Стуса)

Назва:
"Дозволь менi, мiй вечоровий свiте, упасти зерном в рiднiй сторонi..." (за творчiстю Василя Стуса)
Тип:
Інше
Мова:
Українська
Розмiр:
5,16 KB
Завантажень:
34
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Людям краще щоб було

жити,

попiд косами лягло

жито.

/ В. Сосюра /

Минають столiття, держави зникають i народжуються новi. та вiчно живуть народи. I навiки залишаються в народнiй пам'ятi тi, кому Батькiвщина, рiдна мова та вiльна думка були дорожчими за власне життя. Серед таких лицарiв почесне мiсце належить i героєвi нашого часу Василевi Стусу.

Син селянина, щира, натхненна, емоцiйна людина, вiн понад усе любив землю i працю на нiй. Але ще вiн бачив, що не все гаразд в Українi, тому став поетом, щоб бити на сполох словом. Стус обрав шлях боротьби, бо "Поет - це людина. Насамперед. А людина - це, насамперед, добродiй. Якби було краще жити, я б вiршiв не писав, а робив би бiля землi".

З 47 рокiв його життя 23 були роками страждання у ГУЛАГiвських таборах. Таку долю вiн обрав свiдомо i нiколи не шкодував, бо за ним "стояла Україна, її пригноблений народ".

Про що ж спiвала його змучена, але не скорена Муза?

Про рiзне. Спочатку його поезiя була життерадiсною, юнiстю свiтилася його сповнена вiри i надiї пiсня:

Шумуйте, весни, днi, ярiйте, вечори,

Поранки, шлiть нам усмiшки лукавi!

Вперед, керманичу!

Хай юнiсть догорить -

Ми вiдданi життю,

i нам вiддастся в славi!

("Не одлюби свою тривогу ранню")

Вже тодi поет починає перейматися загальнолюдськими проблемами i розумiти бiль рiдного народу. I гiркi ноти починають бринiти, а потiм - панувати у його вiршах:

Народе мiй, коли тобi проститься

Крик передсмертний i тяжка сльоза

Розстрiляних, замучених, забитих

По соловках, сибiрах, магаданах...

Бiльш за все болить йому за долю України: тоталiтарна iмперiя змушує забувати про її iсторiю, закриваються українськi школи, проводяться арешти кращих представник iв нацiональної iнтелiгенцiї. "Як може розвиватись нацiональне дерево, коли йому вiдрубано пiвкрони?" - ставить вiн у своєму щоденнику риторичне запитання. Режим вбиває iсторикiв та письменникiв. I от вже поет-громадянин проголошує нову, активнiшу позицiю:

... не рюмсати на порiддя,

Коли твiй гайдамацький рiд

Рiжуть линвами на обiддя

Кiлька сот божевiльних лiт.

Часом ця думка лунає ще вiдвертiше, В. Стус закликає:

...I зважитись боротися, щоб жити,

I зважитись померти, аби жить...

Хiба може пробачити таке тоталiтарний режим? Вiн не пробачав i меншого...

Але не шкодують герої-подвижники, що обрали шлях крiзь терени до зiрок правди i духовностi.

"Караюсь, мучусь, але не каюсь", - писав колись Т. Г. Шевченко. Василь Стус теж не кається, хоча, за власним висловом, вiн "не крицевий", i тому просить Бога дати йому сили до смертного часу лишитися таким:

Яким мене мати вродила

I благословила в свiти.

I добре, що не зумiла

Мене вiд бiди зберiгти.

("Господи, гнiву пречистого...")

Дещо схоже звучить i у його листi до матерi: "Це щастя: мати таку долю, як у мене... Чуюся добре, бо нiкому не зробив зла, бо дбав не тiльки про себе. I вiд того менi свiтло на душi".

Навiть смерть була безсилою перед його гарячим серцем. Не раз вона чигала на нього в катiвнях, в карцерах, в засланнi. Любов Стуса до людей i України була сильнiшою.

Як добре, що смертi не боюсь я

I не питаю, чи тяжкий мiй хрест,

Що перед вами, суддi, не клонюся...

("Як добре те, що....")

Безсмертна сила народу, сила любовi до рiдної землi. Вiрив поет, що упаде "зерном в рiднiй сторонi", сподiвався, благав долю, щоб так сталося...

Та хiба зовсiм не судилося це йому?

Так, вiн помер у неволi, але лишився живим. У пам'ятi. У пiснi. У тому, що сьогоднi Україна незалежна. Вiн символiчно став зерниною майбутнiх перемог, i реально - вiхою в iсторiї української лiтератури.

Завантажити цю роботу безкоштовноІнше на тему: "Дозволь менi, мiй вечоровий свiте, упасти зерном в рiднiй сторонi..." (за творчiстю Василя Стуса)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок