Головна Головна -> Інше українською -> Твори -> Втiлення в образi Марусi Чурай моральної краси i таланту українського народу (II варiант)

Втiлення в образi Марусi Чурай моральної краси i таланту українського народу (II варiант)

Назва:
Втiлення в образi Марусi Чурай моральної краси i таланту українського народу (II варiант)
Тип:
Інше
Мова:
Українська
Розмiр:
5,37 KB
Завантажень:
134
Оцінка:
 
поточна оцінка 0.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Ця дiвчина не просто так, Маруся

Це - голос наш!

Це - пiсня!

Це - душа!

/ Маруся Чурай /

Маруся Чурай, автор багатьох пiсень, що стали народними - дiвчина з легенди. Навiть на запитання: чи справдi вона iснувала, немає однозначної вiдповiдi. Деякi джерела пiдтверджують, що вона дiйсно була: серед документiв XV-XVI столiть знайдено її смертний вирок. Дехто ж її iснування заперечує. Так чи iнакше, але про Марусю складали легенди, про неї писали i письменники, i поети, i лiтературознавцi. Складено навiть її приблизну бiографiю, згiдно з якою Маруся Чурай народилася 1625 року в родинi урядника Полтавського козацького полку i померла 1653 року вiд сухот.

Її коротке життя було красивим i трагiчним. Вона була народжена для кохання, але воно й спричинилося до трагедiї. у поетiв завжди дуже чутливе серце - зрада коханого виявилась надто тяжким випробуванням для дiвчини, вона отруїла Гриця, за що їй було винесено смертний вирок. Лише в останню хвилину надiйшла звiстка про помилування...

До образу Марусi Чурай зверталися у своїх творах Боровиковський, Руданський та Старицький. Котляревський використовував її пiснi у "Наталцi Полтавцi".

Бiльше трьох столiть образ Марусi продовжує хвилювати усiх, кому дороге наше минуле, "наша пiсня, наша дума", хто вiдчуває поетичну душу українського народу.

До цього образу звертається i талановита поетеса Лiна Костенко.

Її поема починається з картини суду - з вершини страждань дiвчини. Але не випадково не осуд, а спiвчуття викликає Маруся у бiльшостi людей:

Злочинниця - а так би й зняв би шапку,

На смерть iде - а так би й поклонивсь.

Який же характер треба мати, щоб викликати у людей такi почуття?

Чураївна успадкувала вiд батька-козака благородну душу, вiд матерi - прекрасний голос, та вiд усього українського народу - справжнiй талант, що зробив її спiвучою душею України. Її пiснi спiвали закоханi, з її пiснями також йшли у бiй. Дехто навiть був не в змозi повiрити, звiдки таке бралося:

Якi там "Засвiт встали козаченьки"?

А цiлий полк спiває. Дивина

Це щось для дiвки, сину, височенько.

Не вiрю, щоб складала це вона. -

каже Бобренчиха, мати Гриця.

Взагалi протиставлення образiв Марусi та Гриця, її кохання i причини особистої трагедiї, спостерiгається протягом майже усiєї поеми.

В хатi Марусi панувала любов i взаємна повага, у Бобренкiв не вщухала лайка.

Маруся - вiрна дочка свого батька, що загинув як герой, вона - вiрна дочка свого спiвучого i героїчного народу:

... Усе, як є - дорога, явори,

Усе моє, все зветься - Україна.

Така краса висока i нетлiнна,

Що хоч спинись i з Богом говори.

Саме в цьому криється таємниця її надзвичайної духовної сили, i саме тому її пiснi надихають iнших.

А Гриць - "вiн же Бобренко, вiн же не Чурай", вiн "вiд того кидавсь берега до того: любив достаток i любив пiснi". Але, мабуть, пiснi не змогли оживити його душу. Тому i виявився вiн здатним зрадити високу Марусину любов, кохання "що сягало хмар", обравши некраси ву, але заможню Галю, яку необов'язково було навiть любити. "Нерiвня душ - це гiрше, нiж майна".

так, обмежений Гриць був нерiвнею спiвучiй душi, вiн був не здатний її зрозумiти. Але це розумiли iншi люди, що чули в пiснях Марусi голос рiдного краю i самi були спроможнi мати високi почуття.

Навiть Богдан Хмельницький вiддає наказ про її помилування не лише з огляду на заслуги її батька:

Що помагає не вгасити духа,

Як не спiвцями створенi пiснi?

Про нашi битви - на паперi голо,

Лише в пiснях вогонь отой пашить.

Таку спiвачку покарать на горло, -

То це ж не що, а пiсню задушить.

Чи може бути бiльшим визнання? Пiснi Марусi Чурай стали своє-рiдним духовним лiтописом України, цiннiстю, яку неможливо знищити, не знищивши значну частину душi усього народу. Хiба у справжнiх людей, патрiотiв своєї Вiтчизни, рука пiднiметься на таке?

Так нiжна дiвчина, що жила високим коханням, стала легендою свого краю, його пiснею, часточкою його iсторiї.

I хоч багато рiзного було, i рiзнi люди жили в Українi, справжнє обличчя нашої вiтчизни творили такi Чураї, а не бобренки.

Великий той народ, який має таку iсторiю, таких предкiв i таку пiсню.

Завантажити цю роботу безкоштовноІнше на тему: Втiлення в образi Марусi Чурай моральної краси i таланту українського народу (II варiант)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок