Головна Головна -> Інше українською -> Твори -> Проблеми честі і зради в повісті Івана Франка «Захар Беркут»

Проблеми честі і зради в повісті Івана Франка «Захар Беркут»

Назва:
Проблеми честі і зради в повісті Івана Франка «Захар Беркут»
Тип:
Інше
Мова:
Українська
Розмiр:
2,07 KB
Завантажень:
10
Оцінка:
 
поточна оцінка 0.0


Скачати цю роботу безкоштовно
У поемі «Чорнобильська Мадонна» І. Драч розповідає про найстрашнішу трагедію другої половини XX століття — аварію на Чорнобильській АЕС 26 квітня 1986 року та її наслідки. Поет із пекучим болем розповідає про те, як зелені луки, величні гаї, чисті ріки — все стало мертвим. Аварія призвела до небаченого забруднення атмосфери, до радіоактивного опромінення тисяч людей. Переплітаючи у поемі правдиве з казковим, реальне з містичним, поет прагне викликати у читачів почуття відповідальності за будь-які втручання у природу, за втілення в життя плодів науково-технічного прогресу:

Світ ідіотствує, хоч зверху мудрішає

Врятований ще раз життям молодим.

За безладу безмір, за кар'єри і премії

Немов на війні, знову вихід один:

За мудрість всесвітньо дурних академій

Платим безсмертям — життям молодим.

Поет закликає думати і аналізувати, щоб не були люди, земля — атомними заручниками прогресу, духовними «христопродавцями».

Всенародна трагедія передана автором крізь призму однієї сім'ї: мати (українська селянка, «баба в целофані») — виступає Берегинею роду, культури нашого народу, його звичаїв і моралі, її син-генерал — людина, яка причетна до будівництва станції, належить до керівництва тоталітарної системи, та онук Вовка — істота без совісті й сорому, «христопродавець», який грабує у зоні покинуті села. У такий спосіб поет розкриває і реальну трагедію, і духовний занепад народу.

Оскільки І. Драч — поет, який мислить узагальнено, спираючись на метафоричність, народну поетичність українського фольклору та здобутки світової культури, то у творі багато символіки, осучаснення християнського міфу:

Марія, Марія...

Та Марія не та.

Та зродила Христа,

Ця — антихристя!

Добираючи епіграфи до поеми, поет протиставляє їх, як і зміст, який ніби теж суперечить здоровому глузду. «Баба в целофані» — це образ матері-Береги-ні, тієї Чорнобильської Мадонни, яка пережила страшну катастрофу, яка сама бачить духовний занепад і свого сина-генерала, і свого онука Вовку-«христо-продавця».

Після вибуху на ЧАЕС у народі поширились легенди, що подивитись на страждання людей у зоні приходила Діва Марія, що багато разів солдати на зоні бачили таємничі сліди, які вели в бік реактора. Цю легенду поет відтворив у розділі «Солдатська Мадонна»:

Але знову уранці

Босий слід той веде в саркофаг...

От поява непевна яка!

Може, мати ішла в саркофаг

До Валерія Ходемчука?

Поет використав нереальний сюжет, ніби сліди належать матері, яка з того світу приходить провідати сина, якого не змогли витягнути з-під уламків і по-християнські поховати. Ці рядки — це сліди провини перед матерями, це сліди пам'яті. Тут художній вимисел поета переплітається з гіркою правдою.

І. Драч у своїй поемі через алегорії й символіку перемежовує сьогочасні проблеми і біблійні сюжети. Трагедію України поет передав через образ Чорнобильської Мадонни:

Хто вона? Зона? Епоха? Доля? Смерть?

Так, я вже знаю хто — Чорнобильська Мадонна!

Фольклорне походження має образ Солов'я-Розбійника, цей образ сприймається як реальне і ірреальне — так поет показує існування людини і в часі, і в бутті. Син-генерал, що твердо йшов життям, видався матері тим Іродом, від якого йшло зло. Один образ — а який глибокий зміст! І в цьому — оригінальність і самобутність лірики І. Драча.

Поема «Чорнобильська Мадонна» ставить багато питань. Вони звернені до нас. Шукайте, читайте, давайте на них відповіді — собі, своїм дітям. Несіть ту «зірку Полин», що була посланою як грізне попередження, як пам'ять, як заклик опам'ятатися і берегти нашу землю.

Завантажити цю роботу безкоштовноІнше на тему: Проблеми честі і зради в повісті Івана Франка «Захар Беркут»

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок