Головна Головна -> Інше українською -> Твори -> Основні конфлікти і тема п'єси І. Карпенка-Карого «Хазяїн»

Основні конфлікти і тема п'єси І. Карпенка-Карого «Хазяїн»

Назва:
Основні конфлікти і тема п'єси І. Карпенка-Карого «Хазяїн»
Тип:
Інше
Мова:
Українська
Розмiр:
4,33 KB
Завантажень:
154
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.5

Скачати цю роботу безкоштовно
І. Карпенко-Карий — видатний творець української реалістичної драми. Його творчість знаменувала найвище досягнення критичного реалізму в українській драматургії XIX століття. Створені ним п'єси відіграли важливу роль у розвитку українського театру.

У створенні повноцінної літературної комедії Карпенку-Карому також належить провідне місце. Комедії його завжди відзначаються глибоким суспільним змістом і актуальністю.

У сатиричній комедії «Хазяїн» Карпенко-Карий не тільки викрив потворні явища капіталістичної дійсності, а й висміяв моральне убозтво глитаїв, які в гонитві за наживою втрачають людську подобу, стають огидними і жалюгідними хижаками. У листі до сина Назара автор так визначив тему цієї комедії: «Хазяїн» — це зла сатира на чоловічу любов до стяжання, без жодної іншої мети. Стяжання для стяжання!»

Основою комедії є сміх — убивча сила, скерована на викриття негативних явищ життя. У центрі п'єси — реалістично змальовані негативні персонажі, яких драматург «бичує сатирою страшною».

Дія комедії, її сюжет виникають на основі конфлікту, породженого суперечностями суспільства, у якому одиниці стають мільйонерами, а тисячі — наймитами і жебраками. У постійному непримиренному конфлікті перебуває головний «герой» комедії, мільйонер Терентій Пузир, з усіма, хто насмішиться стати на перешкоді здійсненню його хижацьких планів. Пузиреві добре відомо, що головним джерелом його збагачення є жорстока експлуатація робітників. Ненаситна жадоба до наживи штовхає експлуататора на шлях злочинних махінацій. Він добре усвідомлює, що, погодившись взяти участь у прикритті банкрутства купця Михайлова, порушує державні закони. Пузир боїться відповідальності, та не може з собою нічого вдіяти. Прагнення одержати «кругленьку суму грошей — двадцять відсотків» від валової виручки — бере гору над усіма іншими почуттями і примушує його стати на цей небезпечний шлях.

Пузир планує збільшити свої багатства також за рахунок шлюбу дочки Соні з сином багатія Чобота. Його не цікавлять почуття дочки, яка любить учителя гімназії Калиновича. Так у творі накреслюється ще один конфлікт — конфлікт Пузиря з рідною дочкою.

Під час здійснення хижацьких намірів Пузиря зростає напруження й ускладнюються взаємини між багатієм та його робітниками. Селяни не витримують жорстокої експлуатації і в мануйлівській економії спалахує стихійний бунт. Пізніше розкривається махінація з банкрутством, і над Пузирем нависає загроза арешту. Дочка Соня не скоряється волі батька і відмовляється одружуватися із нелюбом, багатієм Чоботенком, а з самим Пузирем, внаслідок його страшної скупості, стався нещасний випадок, і йому загрожує смерть.

Сповнена викривального сатиричного пафосу, комедія Карпенка- Карого правдиво змальовує методи капіталістичної наживи. Письменник-реаліст переконливо показує, що багатство Пузирів виростало на визиску тисяч селян-бідняків.

Показуючи в комедійному плані загострення конфліктів, що постають у житті «чумазих», володарів «темного царства», драматург підносить драматичну ідею боротьби проти усієї системи гноблення.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Інше на тему: Основні конфлікти і тема п'єси І. Карпенка-Карого «Хазяїн»

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок