Головна Головна -> Інше українською -> Твори -> Кого і за що засуджує Г. Сковорода у своїх байках

Кого і за що засуджує Г. Сковорода у своїх байках

Назва:
Кого і за що засуджує Г. Сковорода у своїх байках
Тип:
Інше
Мова:
Українська
Розмiр:
3,56 KB
Завантажень:
42
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Видатний поет-мислитель Г. С. Сковорода був і зачинателем української літературної байки. У 1774 році він склав збірку «Басні Харьковскія», до якої увійшли тридцять байок. У них він висміював гонитву козацької старшини за дворянськими титулами, викривав поміщиків-паразитів, що живуть за рахунок народу, стверджував повагу до трудящого люду.

Кілька байок Г. Сковорода присвятив злободенній темі про справжню цінність людини. Такою є байка «Ворона і Чиж». Автор показав короткозорість і егоїзм Ворони, яка назвала Чижа жабою за те, що він зеленого кольору. Хоча Ворона своїм співом більше нагадує квакання жаби. У кінцевому афоризмі — мораль байки: про людину слід судити не за зовнішніми якостями, а «Сердце и нравы человеческие, кто он таков, свидетельствовать должны...»

У своїх байках Г. Сковорода доводив, що гідність людини визначають не титули й багатство, а її праця й чесність. У байці «Голова і Тулуб» автор засудив паразитизм і чванливість панів. Провідною темою більшості творів Г. Сковороди є тема «сродної праці», бо він вважав, що єдиним джерелом людського щастя є вільна праця за покликанням. Найповніше розкриває віру автора у величезне значення праці байка «Пчела і Шершень». Вона виражає погляди Сковороди на життєву необхідність трудитися, прославляє працю на благо суспільства й засуджує паразитичне існування ледарів та нероб. Шершень насміхається з Бджоли, що вона працює на інших, а Бджола-трудівниця засуджує тих, хто живе за рахунок інших, хто від народження лише п'є та їсть. Г. Сковорода різко засуджував дармоїдство поміщиків, називав їх шершнями або трутнями суспільства.

У своїх байках Г. Сковорода описав мисливського собаку, найвеселішого і оді, коли полює зайця; змалював нудьгу бджоли, яка вмирає, хоча й замкнена була в достатку, бо не може літати, збираючи мед із запашних квітів.

Отже, у своїх байках Сковорода утверджував високоетичні істини, осуджував штативні явища у суспільному житті, висміював недоліки й людські вади. А ще байкар закликав до чесності й справедливості, розсудливості й працелюбності.

Завантажити цю роботу безкоштовноІнше на тему: Кого і за що засуджує Г. Сковорода у своїх байках

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок