Головна Головна -> Інше українською -> Твори -> Твір Роль І. Карпенка-Карого у становленні українського театру

Твір Роль І. Карпенка-Карого у становленні українського театру

Назва:
Твір Роль І. Карпенка-Карого у становленні українського театру
Тип:
Інше
Мова:
Українська
Розмiр:
2,33 KB
Завантажень:
101
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Роль І. Карпенка-Карого у становленні українського театру
У другій половині XIX століття повітове містечко Єлисаветград стало одним із центрів розвитку культури в Україні. Тут ставилися театральні вистави, сюди приїздили видатні культурні діячі.
Іван Карпович Тобілевич (Іван Карпенко-Карий) переїхав у Єлисаветград 1865 року. Спочатку він обійняв посаду столоначальника повітового поліцейського управління, потім — секретаря міської поліції. Сімнадцять років Тобілевич був на державній службі, але канцелярська робота не вбила його живої душі, не зробила з нього бездушного царського чиновника. Служба давала лише засоби для існування. Найважливішим у житті Тобілевича була літературна і театральна діяльність. Він був головним учасником і керівником багатьох аматорських вистав, улюбленцем публіки. Але його любили й поважали не лише за безсумнівний акторський талант, а й за те, що він, використовуючи своє службове становище, намагався допомагати і простим людям, і політичним діячам, яких переслідував царський уряд. Це призвело до того, що Тобілевича було оголошено неблагонадійною людиною. Його звільнили із служби, взяли під нагляд поліції і заборонили жити в Україні та у великих містах Росії. Довелося Карпенку-Карому як політичному засланцеві переїхати «до містечка Новочеркаськ, де він працював у кузні ковалем, займатися оправою книжок.
Три роки, проведені Карпенком-Карим у Новочеркаську, не минули марно. Тут він написав п'єси «Безталанна», «Бондарівна», «Розумний і дурень», «Наймичка», «Мартин Боруля», які, поряд із написаними ще в Єлисаветграді, засвідчили появу нового талановитого драматурга.
У своїх п'єсах Карпенко-Карий відійшов від шаблонних тем кохання, співів, танців, які були характерними для більшості українських театральних вистав. Карпенко-Карий завжди був тісно пов'язаний із реальною дійсністю, умів помічати в ній нове й типове. В основі його п'єс стоїть соціальний конфлікт, а етнографія, фольклористика, романтика відходять на другий план. Вся увага письменника спрямована на розкриття складних психологічних драм, на заглиблення в душу народу, на зображення трагедії простих чесних людей у задушливій атмосфері експлуататорського суспільства.
Особливе місце у творчості Карпенка-Карого посідають соціально-побутові комедії, у яких драматург висміяв нестримну жадобу «нових господарів села» де наживи. У комедії «Розумний і дурень» головний герой Михайло Окунь задля збільшення свого багатства не гребує ніякими засобами. Якщо йдеться про наживу, то почуття честі, совісті, любові й поваги до близьких людей для нього пере
стають існувати. Він здатен відправити старого батька в острог, щоб не платити 250 карбованців штрафу.
Герасим Калитка, герой комедії «Сто тисяч», заради наживи здатен піти на кримінальний злочин, а Терентій Пузир, герой п'єси «Хазяїн», «ішов за баришами наосліп, штурмом кришив направо і наліво, плював на все і знать не хотів людського поговору...»
Карпенко-Карий залишив по собі порівняно невелику спадщину — вісімнадцять п'єс. Деякі з них не витримали випробування часом. Але загалом творчість драматурга мала величезне значення для розвитку української літератури й театрального мистецтва. Іван Франко так писав про Карпенка-Карого: «Чим він був для України, для розвою її громадського та духовного життя — се відчуває кожний, хто чи то бачив на сцені, чи хоча б лише читав його твори; се зрозуміє кожний, хто знає, що він був одним із батьків новочасного українського театру, визначним артистом та при тім великим драматургом, якому рівного не має наша література...»

Завантажити цю роботу безкоштовно

Інше на тему: Твір Роль І. Карпенка-Карого у становленні українського театру

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок