Головна Головна -> Інше українською -> Твори -> Твір Сатиричне зображення сучасного поета «Олімпу» в поемі І. П. Котляревського «Енеїда»

Твір Сатиричне зображення сучасного поета «Олімпу» в поемі І. П. Котляревського «Енеїда»

Назва:
Твір Сатиричне зображення сучасного поета «Олімпу» в поемі І. П. Котляревського «Енеїда»
Тип:
Інше
Мова:
Українська
Розмiр:
2,36 KB
Завантажень:
211
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Сатиричне зображення сучасного поета «Олімпу» в поемі І. П. Котляревського «Енеїда»
Основа твору І. П. Котляревського — сюжет класичної поеми «Енеїда» римського поета Вергілія. Вергілій у своєму творі оспівав подвиги троянців, схиляв голову перед могутністю і владою цезарів і утверджував «божественне» походження римських імператорів.
І. П. Котляревський, використавши сюжет класичної поеми, написав цілком самобутній, оригінальний твір, у якому гостро-сатирично зобразив сучасний поетові «Олімп». Під виглядом богів-можновладців поет змалював феодально- поміщицьку верхівку тогочасного суспільства. Зевс і всі небожителі дуже нагадують царя і представників влади: сенат, департамент, міністерства з їхнім пихатим, зарозумілим начальством. Усі вони зайняті тільки собою, їм байдуже до життя простого люду. У цих «високих сферах» панують здирництво, хижацтво, паразитизм, розпуста. Боги на небесах п'ють, гуляють, сваряться, б'ються і зверхньо поглядають на людей, втручаються в їхні справи тільки тоді, коли мають власну вигоду. Боги часто розпочинають безглузді війни і оголошують їх священними. Це самодурство можновладців завдає незчисленних страждань людям.
Війна в кривавих ризах тут; За нею рани, смерть, увіччя, Безбожність і безчоловіччя Хвіст мантії її несуть.
«Не звіра — людську кров пролити» намагаються небесні і земні можновладці. Вони сіють страх серед людей, сковують їхню волю залякуваннями, але Еней, маючи здоровий глузд, «Олімпійських шпетив на всю губу». Він зухвало кричить всесильному Зевсу:
Гей ти, проклятий стари ганю! На землю з неба не зиркнеш,
Не чуєш, як тебе я ганю, Зевес! — ні усом не моргнеш. На очах більма поробились, Коли б довіку посліпились, Що не поможеш ти мені.
У поемі Вергілія все робиться з волі богів, а людина — пасивна, безвольна іграшка в руках небожителів. У Котляревського ж люди діють у конкретних реальних обставинах, самостійно приймають рішення, наспіх помолившись богам. У світлі багатогранного земного життя «олімпійці» виглядають кумедно, а їхні діла — огидно. Боги, а особливо богині, плетуть інтриги, змовляються за спиною Зевса, уміло використовують його силу у власних інтересах. Вони лаються між собою, немов перекупки на базарі:
Венера лайки не стерпіла,
Юнону стала кобенить;
І перепалка закипіла,
Одна другу хотіла бить.
Богині в гніві также баби
І также на утори слабі,
З досади часом і брехнуть,
І, як перекупки, горланять,
Одна другу безчестять, ганять
І рід весь з потрухом клянуть.
Розпаливши війну між людьми, Зевс зацікавився, що з того вийде, а тому заборонив не тільки Венері і Юноні, а й усім іншим богам втручатися.
Гостро висміює Котляревський тих, хто зневажає простих людей. Усю хабарницьку бюрократичну зграю, феодально-поміщицьку верхівку поет розміщує у пеклі:
Панів за те там мордовали
І жарили зо всіх боків,
Що людям льготи не давали
І ставили їх за скотів. .
Багатим та скупим вливали
Розтопленеє срібло в рот...
Всім старшинам тут без розбору,
Панам, підпанкам і слугам
Давали в пеклі добру хльору,
Всім по заслузі, як котам.
Тут всякії були цехмістри,
І ратмани, і бургомістри,
Судді, підсудки, писарі,
Які по правді не судили
Та тілько грошики лупили
І одбирали хабарі.
Під маскою гумору І. П. Котляревський гостро засуджує сучасну йому кріпосницько-чиновницьку верхівку, звинувачує у грабіжництві і здирництві, у знущанні з простих людей. Поет розвінчує «Олімп», що живе за рахунок народу, а існує доти, доки люди не знищать у собі страх перед можновладцями.

Завантажити цю роботу безкоштовноІнше на тему: Твір Сатиричне зображення сучасного поета «Олімпу» в поемі І. П. Котляревського «Енеїда»

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок