Головна Головна -> Інше українською -> Твори -> Твір Театр у житті І. Карпенка-Карого

Твір Театр у житті І. Карпенка-Карого

Назва:
Твір Театр у житті І. Карпенка-Карого
Тип:
Інше
Мова:
Українська
Розмiр:
2,99 KB
Завантажень:
225
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Твір на тему: Театр у житті І. Карпенка-Карого
Іван Карпенко-Карий народився 29 вересня 1845 року в селі Арсенівці на Херсонщині в сім'ї управителя поміщицького маєтку. Батько великої і дружної родини Карпо Адамович Тобілевич одружився із наймичкою Євдокією Зінов'ївною Садовською, яка жила в містечку Саксагань. Дочка Марія і син Микола, ставши акторами, на честь матері обрали псевдоніми Садовські, син Панас Саксаганський — за назвою містечка, звідки мати була родом, Іван же обрав псевдонім Карпенко — від імені батька, Карпа, та прізвища улюбленого героя з п'єси Тараса Шевченка «Назар Стодол я» Гната Карого.
Карпо Адамович хотів, щоб усі його діти здобули освіту. Проводжаючи старшого сина Івана в школу, він наставляв: «Учись, синку, учись! Ми люди бідні, ніхто нас не порятує, коли ми самі себе не порятуємо!». Але матеріальні труднощі зруйнували мрію Івана про університет. Після закінчення школи він змушений був іти на роботу: був писарем у канцелярії станового пристава, потім працював у повітовій канцелярії, а згодом — у повітовому суді.
Ще навчаючись у Бобринецькій повітовій школі, Іван Тобілевич захопився театром. Він грав у аматорських виставах, зблизився з Марком Кропивницьким, який був режисером і постановником п'єс, познайомився з видатними театральними діячами того часу.
Аматорські театральні гуртки були школою сценічної майстерності для багатьох видатних діячів українського театру. У любительських виставах відточували свою майстерність молоді українські актори, драматурги, композитори: Михайло Старицький, Микола Лисенко, Марко Кропивницький, Марія Заньковецька.
Брати Тобілевичі (Іван Карпенко-Карий, Панас Саксаганський і Микола Садовський), їхня сестра Марія Садовська також починали свою творчу діяльність із участі в любительських виставах.
Перша видатна українська професіональна театральна трупа була створена в Києві 1883 року. Деякий час у цій трупі перебував і Карпенко-Карий. Кожен із акторів мав самобутній талант, а тому спектаклі цього колективу мали шалений успіх у глядачів. Та, на жаль, трупа в такому зірковому складі проіснувала лише три сезони. Але попри заборони царського уряду, матеріальну скруту і відсутність постійних приміщень, український театр розвивався, корифеї української сцени завойовували широку популярність у народі, театральні трупи гастролювали по містах центральної частини Російської імперії, давали спектаклі в Петербурзі, Москві і Києві.
1883 року Карпенка-Карого звинуватили в антиурядовій діяльності і звільнили зі служби. Саме в цей час Михайло Старицький сформував свою трупу, де вже грали молодші брати Івана Тобілевича. Старицький радо прийняв у свій колектив і старшого брата, але влітку 1884 року під час гастролей у Ростові Івану Карповичу було наказано негайно покинути Ростов. Довелося йому оселитися в місті Новочеркаську, зазнавати матеріальної скрути, принизливого «гласного нагляду», обшуків квартири. Але і в таких умовах Іван Карпович намагався не втрачати зв'язків із друзями і рідними, відвідував спектаклі місцевого театру, писав п'єси, які розкривали народну трагедію, висміювали тип «нового» хазяїна, який не знав жалю і заради свого збагачення був готовий на все.
Довгих п'ять років Карпенко-Карий був відлучений від сцени. Тільки наприкінці 1888 року він повернувся в театр і вже до кінця своїх днів не залишав його. Спочатку він грав у трупі Миколи Садовського, а згодом, разом із Панасом Саксаганським, створив окремий колектив.
Михайло Старицький так охарактеризував акторську майстерність братів Тобілевичів: «На мою думку, найталановитішим із братів Тобілевичів треба визнати Миколу Садовського, хоч він і не завжди грає рівно. Найдосконалішим із технічного боку — Саксаганського, а найглибшим і, так би мовити, найґрунтовнішим — Івана Карповича Карпенка-Карого».
Під час гастролей у Москві 1901 року на сторінках газети «Театральные известия» був надрукований вірш-експромт про Карпенка-Карого:
С его талантом люд московский Теперь знакомится... Ей-ей, Малороссийский он Островский, — Фотограф родины своей.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2 
Інше на тему: Твір Театр у житті І. Карпенка-Карого

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок