Головна Головна -> Інше українською -> Твори -> Твір Висока художня майстерність повісті І. Нечуя-Левицького «Кайдашева сім'я»

Твір Висока художня майстерність повісті І. Нечуя-Левицького «Кайдашева сім'я»

Назва:
Твір Висока художня майстерність повісті І. Нечуя-Левицького «Кайдашева сім'я»
Тип:
Інше
Мова:
Українська
Розмiр:
2,11 KB
Завантажень:
91
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Висока художня майстерність повісті І. Нечуя-Левицького «Кайдашева сім'я»
В історії української реалістичної літератури творчість І. Нечуя-Левицького займає визначне місце. Відомо, що широкий розвиток худож-ньої прози (зокрема, великих епічних жанрів — повістей та романів) є важливим етапом формування національного мистецтва слова.
Повість «Кайдашева сім'я» (1879 р.) стала одним з перших зразків ре-алістичного романного жанру з життя селянства другої половини XIX ст. Письменник виводить цілий ряд виразних народних типів: старі Кайдаш і Кайдашиха, їхні сини — Карпо та Лаврін, невістки — Мотря та Мелашка. Зображуючи пореформене село, І. Нечуй Левицький наголошує на думці про безкінечність взаємних роздратувань, ворож-нечі між членами родини Кайдашів. Бо вони є наслідком впливу на селянство доби кріпацтва. Саме ці часи спотворили духовний світ ге-роїв твору, а хижацький капіталізм поглибив цей процес. Автор за-суджує бездуховне життя персонажів, обмеженість їх світогляду, мо-ральне каліцтво. Сімейні баталії ведуться через різноманітні дрібниці: мотовило, невчасно приготований обід, небажанню поступитися через неправильне розуміння понять власної гідності, гордості. Змальову-ючи «хатню війну», письменник вдається до гоголівського засобу, що створює гострий комічний ефект. Цей засіб полягає у навмисному кон-трасті між «високим», пафосним стилем, і жалюгідним змістом зобра-жуваного.
Сміх читачів від описаних подій поєднується із почуттям гіркоти і суму. Це сміх крізь сльози. Бо селянство потрапило в безвихідь нового пореформеного лиха, борсається у лабетах обезземелення і різних утисків. І розв'язка родинної «війни» трагічна: Омелько з горя спився і загинув, Мотря виколола Кайдашисі око. Сільські власті наказали Карпові «відірвати» хату, перенести її на свій город і відгородитись тином. Братів намагаються помирити волость і сільський піп, але все даремно. За останньою редакцією, розв'язка твору звучить так: «Діло з грушею скінчилося несподівано. Груша всохла, і дві сім'ї помирились. В обох садибах настала мирнота й тиша». Однак цей варіант не є пере-конливим. Героїв твору помирити не можна було, бо коріння зла сягає глибоко в ґрунт соціальних умов.
Образи повісті виписані автором з особливою ретельністю. Омелька змальовано з гумором, але його безрадісне життя й трагічна смерть залишають гнітюче враження. Маруся, добра за натурою жінка, мо-рально вироджується. Лаврін та Мелашка з поетичних натур перетво-рилися в дріб'язкових, егоїстичних людей. За силою і правдивістю ху-дожнього відтворення народних характерів «Кайдашева сім'я» займає одне з почесних місць у розвитку літератури.
І. Нечуй-Левицький - неперевершений майстер яскравих описів рідної природи, на тлі яких розгортаються події, докладних портретів персонажів, зображень звичаїв, обрядів. Таким чином, письменник у повісті «Кайдашева сім'я» виступив новатором, чудовим знавцем дійс-ності. «За силою й правдивістю художнього відтворення народного по-буту,— відзначала літературознавець Н. Крутікова,— «Кайдашева сім'я» займає почесне місце в колі відомих творів світової літератури про селянство».

Завантажити цю роботу безкоштовноІнше на тему: Твір Висока художня майстерність повісті І. Нечуя-Левицького «Кайдашева сім'я»

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок