Загрузка...
Головна Головна -> Інше українською -> Твори -> Твір Роман О. Гончара «Собор» - найважливіший твір у його творчому доробку

Загрузка...

Твір Роман О. Гончара «Собор» - найважливіший твір у його творчому доробку

Назва:
Твір Роман О. Гончара «Собор» - найважливіший твір у його творчому доробку
Тип:
Інше
Мова:
Українська
Розмiр:
2,24 KB
Завантажень:
264
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.7
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Роман О. Гончара «Собор» - найважливіший твір у його творчому доробку
«Собор» — «горда поема степового козацького зодчества». Тема твору — зображення життя робітничого виселку, яке проходить на тлі старовинного собору, що уособлює собою мораль народу.
Проблематика роману. Зважаючи на тему, несподівану для 1968 року, проблематика роману налякала тодішню владу, і найперше — проблема духовного начала в житті суспільства і долі української нації. Важливою є і проблема генетичної пам'яті народу, його історії та сучасного автору стану, з якого найважливішою є проблема екології та проблема життя, праці та стану жінки у суспільстві.
Символічне значення собору. В центрі роману образ собору — уособлення духовності, національної свідомості, гідності, совісті, честі, справжньої культури. Ось чому старий учитель Хома Романович говорить закоханим Єльці та Миколі: «Собори душ своїх бережіть, друзі...»
Система образів роману. Люди, що жили між собором і металургійним гігантом, так і до життя і до моралі ставилися: Володька Лобода та подібні йому (як бригадир, що спаплюжив життя Єльки) дивилися на світ «просто»: головне — «здорова кар'єра», начальство, секретар обкому — то бог, а значить вгадати його бажання і виконати — найважливіша функція. Отож поняття честі, совісті — не з його морального кодексу. Це новий тип радянського чиновника, бездушного, брехливого, егоїстичного і безвідповідального перед народом, його історією та мораллю. Та більшість героїв — добрі й порядні люди: Ізот, Лобода, Микола Баглай, його брат, Єлька, Вірунька та ще багато людей, які цінувати свободу, любов, совість, історію свого народу і прагнули зберегти її надбання. У зіткненні цих різних героїв розкривається думка автора.
«Собор» — художньо довершений твір.
Композиція роману. Композиція «Собору» типова для Гончара: події розвиваються повільно, без несподіваних поворотів, бо автора цікавить більше внутрішній світ героїв. Твір складається з 26 розділів та додатково вмонтованої новели-спогаду «Чорне вогнище», що присвячена образу історика Дмитра Яворницького, літописця Запорозького козацтва і щирого патріота України. У кожному з розділів — розповідь про одного з героїв, а всі розділи об'єднані образом собору як осередку духовності.
Місце дії. Місце дії — селище Зачіплянка над Дніпром, Єльчине село Вовчуги, село Скорбне, де доживає свій вік у будинку для престарілих Ізот Лобода. Все це звичне для героїв типове середовище, що робить природною поведінку героїв та їхню долю.
Жанр. За жанром «Собор» — проблемно-філософський роман.
Символіка роману. (Головний символ твору — собор, який виростає у символ самої України. Для мешканців Зачіплянки собор став часткою їх самих, їхньої історичної долі. Образи героїв — теж своєрідні символи: Володька Лобода — втілення людини-функції, бюрократичної бездушної машини, що не знає жалю, совісті, честі, а історія зовсім не входить до кола його інтересів, як і доля народу. Микола Баглай — уособлення честі й совісті народу, найкращих рис народної моралі. Історія народу для нього важить багато, вона частина його щоденного буття, всього його життя.)
«Собор» — роман поліфонічний за ідеєю. Головною ідеєю роману стало викриття руйнації як однієї зі складових внутрішньої політики країни. І тому у творі розвінчується психологія духовного браконьєрства, руйнації національних святинь, які творилися зусиллями багатьох поколінь народу. Саме цим пояснюється публіцистична напруженість розповіді, вивищений пафос, якого сповнений твір.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Інше на тему: Твір Роман О. Гончара «Собор» - найважливіший твір у його творчому доробку

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок