Головна Головна -> Інше українською -> Твори -> Скачати: Твір Авторська позиція у повісті Ольги Кобилянської «Людина»

Твір Авторська позиція у повісті Ольги Кобилянської «Людина»

Скачати:* Captcha
* - щоб завантажити роботу, введіть в поле код з картинки і натисніть кнопку "Завантажити"Назва:
Твір Авторська позиція у повісті Ольги Кобилянської «Людина»
Тип:
Інше
Мова:
Українська
Розмiр:
2,37 KB
Завантажень:
107
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Авторська позиція у повісті Ольги Кобилянської «Людина»
Ольга Юліанівна Кобилянська увійшла в літературу як видатний митець демократичного напрямку, майстер художнього слова. Вона збагатила літературну скарбницю України творами, в яких відбилося життя буковинського селянства та інтелігенції. Всі вони перейняті палкою любов'ю до трудящих мас, бажанням бачити рідний народ вільним, щасливим, возз'єднаним.
Ці ідеї єднають письменницю з іншими прогресивними пись-менниками, якими багата історія української літератури. Але існує особливість, яка притаманна лише О. Кобилянській. Талановита пись-менниця є постаттю, що найяскравіше втілює ідею українського літе-ратурного фемінізму межі століть. Вона була феміністкою за переко-нанням, феміністками виступають її героїні.
Перший твір такого напряму й один з її перших творів взагалі — повість «Людина» (1892), присвячена Наталі Кобринській, яка була ідейним учителем Кобилянської і прилучила її до фемінізму. Слід зазначити, що у письменниці був дуже вимогливий підхід і при-нципова позиція щодо ролі жіноцтва в суспільстві. Однак прогресивне твердження про потребу жінки брати активну участь у громадському житті було обмежене тими рамками, в яких уявляла собі Кобилянська цю діяльність жінок. Самоосвіта, самовдосконалення — ось, власне, програма О. Кобилянської, діячки жіночого руху.
У повісті «Людина» надзвичайно виразно відбились ці принципи. Втілюючи їх у твір, письменниця знайомить нас з Оленою Ляуфер — головною героїнею, що довго опирається намаганню міщанського середовища звести її до звичайного на той час для жінки станови-ща безсловесної рабині. Обмежені у своїх поглядах інтересами влас-ного благополуччя, представники цього середовища не живуть, а животіють — бездумно і безглуздо. Всяке намагання піднестися над «шлунковими» інтересами розглядаються у цьому середовищі як пус-те й шкідливе мріяння. Тим яскравішим постає на їхньому тлі образ Олени, сильної й цільної особистості. Серед цього оточення вона виді-ляється різнобічними інтересами, художнім смаком, тонким розумін-ням мистецтва. Вона бачить своє місце поряд з чоловіками у прогресив-ному поступі суспільства. На мій погляд, саме тут криється визначна мистецька позиція Ольги Кобилянської: в час, коли буржуазний світ і його продажна література зводили людину до рівня «двуногої тва-рини», письменниця проголошує славу людині — найдосконалішому, мислячому творінню природи. І хоч під тиском обставин Олена Ляуфер змушена відмовитись від мрій про незалежне життя, стати дру-жиною, вірніше — рабинею нелюбого чоловіка заради матеріального добробуту збіднілих батьків, вона не може до кінця змиритися з цими обставинами. Дівчина вивчає свого майбутнього нареченого уважно, шукає в ньому те добре, що викликало хоча б повагу замість любові. Я в цьому вбачаю не лише усвідомлені принципи героїні, але й насліду-вання «книжковим» ідеалам. Та це — моя думка.
Відверто кажучи, мене інколи вражає її твердість, неначе в неї дій-сно чоловічий характер. Та цьому хибному враженню заперечують її суто жіночі риси: вона прагне до жіночого щастя (однак лише з чолові-ком, що переймається її поглядами); вирішує наблизити до себе Фельса і в той же час підсвідомо намагається віддалити час освідчення; панічно боїться свого майбутнього, але має твердий намір здійснити задумане. Зворушливою є сцена прощання Олени з листами Стефана Лієвича, найдорожчим, що у неї залишилось.
Ольга Кобилянська своєю повістюстверджує,щожінка — неповторна особистість, яка має право вибору, можливість чинити так, як підказує їй серце. Вона - людина!

Інше на тему: Твір Авторська позиція у повісті Ольги Кобилянської «Людина»

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок