Головна Головна -> Курсові роботи українською -> Біологія -> Селекція озимої пшениці

Селекція озимої пшениці

Назва:
Селекція озимої пшениці
Тип:
Курсова робота
Мова:
Українська
Розмiр:
56,06 KB
Завантажень:
195
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33 
регулювати її. Так, при збільшенні глибини загортання насіння, як правило, збільшується глибина залягання вузла кущення.
Проте у жита такої залежності не спостерігається, що пояснюється його властивістю утворювати другий вузол ку-щення, який стає головним. Розміщення першого вузла у жита і пшениці безпосередньо залежить від глибини загор-тання насіння, а також від густоти посівів: у рослин на загущених посівах він формується ближче до поверхні. Доведено, що при збільшенні глибини залягання вузла ку-щення холодостійкість озимої пшениці підвищується. При заляганні його близько до поверхні ґрунту в роки з недо-статньою кількістю опадів в озимих не утворюються вузлові корені, для росту і розвитку яких потрібна певна вологість ґрунту (для злаків першої групи близько 60% ПВ).
Надмірна глибина загортання насіння призводить до по-слаблення сходів, зменшення енергії кущення, середньої кіль-кості стебел на одну рослину і зниження врожаю. Най-частіше вузол кущення залягає на глибині 1—3 см.
Залежно від умов вирощування, природних особливостей культур і сорту енергія кущення буває різною й показує, наскільки енергійно утворюються бічні пагони. Чим кращі умови вегетації рослин, тим вона вища. У кукурудзи енергія кущення звичайно не перевищує двох стебел, тоді як у більшості злаків за сприятливих умов вирощування стано-вить 5—10, а іноді 50—100 і більше стебел на рослину.
Розрізняють загальну і продуктивну кущистість.
Загальна кущистість рослин визначається середньою кіль-кістю пагонів, що розвиваються на ній, і залежить від виду, сорту, площі живлення, вмісту поживних речовин у ґрунті, його властивостей та температури. Так, в озимих хлібів вона більша, ніж у ярих, а в жита — більша, ніж у пшениці.
Чим кращі умови для росту рослин, тим більша загальна кущистість. Але занадто велика загальна кущистість при вирощуванні хлібів на зерно не бажана, оскільки частина пагонів росте погано, утворюючи так звані підгін і підсів, що не дають урожаю. Підгоном називають пагони хлібних злаків, які значно відстають у рості від основних і часто не викидають суцвіття (недогін). Підсівом називають рослини, які відстають у рості й часі достигання від основної маси рослин даної культури.
Рис. 11. Кущення пшениці:
1 — вузол кущення. 2 — колеоптиле; 3 — зародкові корені
На відміну від загальної, про-дуктивна кущистість визначається кількістю стебел, які дають уро-жай. У зернових хлібів вона зде-більшого становить 1,5—3.
Кущення хлібів першої групи на-стає у середньому через 15—18, а хлібів другої групи — через 20— ЗО днів після з'явлення сходів.
Період кущення у різних хлібів неоднаковий. Озимі хліба, наприк-лад, кущаться довше, ніж ярі, 3 ярих довго кущаться тверда пшениця і просовидні хліба, а порівняно швид-ко — ячмінь.
В озимих культур кущення від-бувається переважно восени і продовжується навесні. В ярих в умо-вах сухого ґрунту воно може не відбуватися або розпоча-тися при виході рослин у трубку. При цьому утворюється підгін.
Кущення хлібних злаків — одна з важливих фаз розвитку рослин і значно впливає на врожайність (рис. 11).
Фаза виходу в трубку. У злакових хлібів стебло з дуже коротенькими міжвузлями і зачатковим колосом утворюється ще в період кущення (в озимих культур восени). Стеблові вузли в цей період дуже зближені й мають вигляд попе-речних рубчиків, розміщених біля основи зачаткового колоса.
Міжвузля ростуть поступово, починаючи з нижнього, роз-міщеного над вузлом кущення. При цьому, як правило, кожне наступне міжвузля росте швидше від попереднього. Завдяки цьому верхні вузли з колосом починають підні-матися всередині листкової трубки.
Початок росту стебла в довжину називається виходом у трубку. Спочатку ріст стебла непомітний. У цей час видов-жується нижнє міжвузля й утворюється зачаткове суцвіття.
Вихід рослин у трубку в озимих культур починається і навесні, після з'явлення двох-трьох нових листочків, а в ярих хлібів першої групи — при утворенні п'ятого-шостого листка.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33 Курсова робота на тему: Селекція озимої пшениці

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок