Головна Головна -> Курсові роботи українською -> Культура -> курсова робота українською мовою: Керамічні кашпо

Керамічні кашпо / сторінка 13

Назва:
Керамічні кашпо
Тип:
Курсова робота
Мова:
Українська
Розмiр:
32,90 KB
Завантажень:
313
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17 
На верхньому гончар формує посуд. Спіднє, більше кружало (воно зветься «спідняком») — він пускає в рух ногою. До спіднього кружала прикріплено противагу — маховик для продовження інерційності руху. Такий гончарський круг дожив до наших днів.
Горщик — «дитя» гончарського круга. Він поширений у більшості народів світу, зокрема в слов'ян. Давніше горщик був основним видом посуду, недарма самих гончарів називали горшколіпами, горщарями, а їхні майстерні — горшечнями. Назва ця походить від слова «горнець», тобто «вироблений у горні». Як абетка починається з літери «а», так і з горщика — гончарська наука. Вважається, що той, хто зумів його виточити, — зможе виточити й будь-яку іншу посудину. [9, с. 51]
Ролю горщика в житті українців підтверджують численні прислів'я («Не святі горшки ліплять», «Хоч горщиком назви, тільки в піч не став», «І на дірявий горнець знайдеться покупець» та ін.), загадки («Всіх годує, а саме голодує», «Без матері родився, без попа хрестився, без смерті вмер», «Вогню не страшусь, води не боюсь» та ін.), прикмети (горщик як символ родинного достатку, злагоди: «Сімейний горщик веселіше кипить»; як магічний посуд: «Робись, робись, горщику, зварю в тобі борщику. Дам поснідать дощику з глиняного горщика» та ін.). Спробуймо оцінити горщик як доцільно конструктивний і логічно пропорційний витвір. Власне саме ці «чесноти» горщика й зумовили те, що серед інших видів посуду він веде перед у довголітті (скажімо, творцями праукраїнського горщика були гончарі зарубинецько-черняхівської культури, хоч близькі до нього форми трапляються на наших теренах ще в епоху неоліту).
Виплекана численними поколіннями гончарів, форма горщика ідеально відповідає всім практичним вимогам. Висота класичного горщика дорівнює ширині його в найширшому місці. Інакше кажучи, горщик вписується в квадрат, зрештою — і в коло. Обтічна форма сприяє максимальному прогріванню всього об'єму у вогні. Задля цього звужено й нижню частину, за яку горщик беруть рогачем, щоб поставити в піч. Поперечник отвору горщика також обумовлений практичною доцільністю — щоб до нього можна було покласти великий шмат м'яса, а великою ложкою дістати його, а крім того, щоб посудину легко було мити зсередини рукою. Але — не більший, інакше страва швидко вихолоджуватиметься. Покришку, якою накривали горщик, готуючи страву, потім знімали, перевертали І використовували вже як миску. [3, с.67]
Хто ж був творцем такої досконалої форми? Сама природа, точніше «божественна модель» — образ людини. За антропоморфне походження форми горщика промовляють і назви його частин та деталей. Найширше місце називається «туловом», над ним — «плечики», па які кріпляться одна або дві «ручки» («вушка»), верхня частина — то «шийка», або «горло», іноді — з носиком, нарешті нижня частина — «боки». Ще донедавна гончарі рідко наважувалися ставити на денці ютового горщика свій підпис (клеймо), мовляв: я був лише співавтором її Величності Природи, творив за її «підказкою».
Цікаве в біографії горщика і те, що вчені схильні всерйоз розглядати його значення в розвитку... обчислювальної техніки! Давній вислів «від горшка два вершка» (вершок — міра довжини, яка спочатку дорівнювала довжині фаланги вказівного пальця, а пізніше — 4,45 см [4, с.99]) наштовхнув математиків на думку, що йдеться про первісну одиницю довжини.
Форма горщика (миски, макітри, глечика, казана, кухля і т.д.) докняжої доби практично не змінилася до нашого часу. Як і процес створення їх. І це при найістотніших зрушеннях в інших ремеслах! — техніко-технологічних і художньо-вжиткових. Гадаємо, секрет живучості традицій гончарства — у надзвичайно простій, навіть примітивній технології цього ремесла і так само в простоті й вікодавній вивіреності форми його виробів.
А тепер спробуймо простежити еволюцію іншого визначного винаходу, безпосередньо пов'язаного з гончарством, — цегли.
Ми вже згадували про житла, зроблені з плетива гілок, соломи, очерету, трави, «склеєних» глиною.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17 
Курсова робота на тему: Керамічні кашпо

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок