Головна Головна -> Курсові роботи українською -> Культура -> курсова робота українською: Керамічні кашпо

Загрузка...

Керамічні кашпо / сторінка 5

Назва:
Керамічні кашпо
Тип:
Курсова робота
Мова:
Українська
Розмiр:
32,90 KB
Завантажень:
312
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17 
Розвиток українського керамічного виробництва відбувався не ізольовано. Десь з XV ст. він зазнає впливу західноєвропейських зразків. З наданням магдебурзького права та запровадженням цехової організації ремесла, на українських землях з’являються й нові риси в технології та формах кераміки. До запозичень слід віднести появу швидкообертового гончарного круга і формування виробу шляхом витягування з одного шматка глини. Про це свідчать сліди зрізів ниткою з круга, які зустрічаються на денцях горщиків з початку XV ст. Разом з тим змінюються пропорції горщиків та форма їх вінець. Такі вінця (з виїмкою під покришку зсередини) були на той час поширені на території Польщі, Молдови, Румунії [12, с.67]. Але вінця місцевих горщиків відрізнялись від західних аналогів тим, що були дуже потовщеними. Це явище, вірогідно, йшло від місцевих витоків: потовщені вінця характерні для виробів післямонгольської доби (2-ї пол. XIII — XV ст.) і продовжували традиції давньоруського керамічного виробництва. В XVI ст. дещо змінюється форма горщиків і їх вінець. Це опуклобокі, з плавними лініями силуету посудини, що мають ромбічні в перетині вінця, досить часто — з рельєфними защипами. Ці защипи очевидно також є запозиченим елементом : на польській кераміці вони відомі з XIV ст. Асортимент посуду в середині XVI ст. ще небагатий : горщики, покришки, глечики, макітри. Виготовлялись вони, в більшості випадків, з білої каолінової глини і всередині часто вкривались зеленою, рідше — корчневою поливою. Орнамент на них мінімальний — кілька прокреслених смуг по плічках; розпис ще відсутній. Лише з кінця XVI ст. київські гончарі починають розписувати свої вироби; з’являються такі форми посуду як тарілки і блюда, змінюєтья форма горщиків. Асортимент виробів значно розширюється — окрім зазначених форм гончарі виготоляють кухлі, чарки, ринки, миски, баклажки. В XVIII ст. зустрічаються вазони, носатки.
В XVII ст. мода на розписування посуду поширюється по всій середній Європі, винятку не становлять і українські землі. Горщики розписують рудою глиною — так званий прийом “описки”. Миски і тарілки, а також деякі глеки та кухлі прикрашають підполив’яним розписом в техніці ріжкування. Ця техніка полягає в тому, що готовий, але не випалений виріб поливали розчином білої глини — для створення фону, по якому за допомогою коров’ячого ріжка наносили малюнок. Звичайно контур наносився брунатною фарбою, а площини всередині заповнювались рудою глиною та зеленою поливою. Після випалу такий виріб вкривали прозорою безбарвною поливою і потім ще раз випалювали. Така техніка оздоблення, яка ще зветься “псевдомайолікою” або “народною майолікою” [5, с. 133;] імітує фаянсові майолікові вироби. Поширена вона була в багатьох країнах Європи. Окрім європейської моди в Україні існували й свої способи декорування виробів. Так, орнамент в техніці штампу на тарілках у поєднанні з двоколірною поливою (коли береги вкривались зеленою, а дзеркало тарілки — коричневою поливами) характерні лише для України.
Техніка штампу полягає в тому, що на сирий виріб наносився рельєфний орнамент — відбиток штампу. Потім посудина вкривалась поливою і випалювалась. Орнаменти складаються з окремих простих елементів : квіток, листочків, ромбів, пророслих рослин тощо. Можливо, цей спосіб орнаментації веде своє походженя від рельєфних підполив’яних орнаментів, які існували на даній території з часів Київської Русі. Такі орнаменти схожі з дерев’яним різьбленням.
Окрім західного, українська кераміка зазнавала впливу і східного мистецтва. Такі впливи мали глибокі корені. Так, з Візантії була запозичена технологія виробництва полив’яної кераміки [6, с. 123], яка існувала безперервно протягом століть, починаючи з часів Київської Русі. Це візантійська полив’яна кераміка, люстр, кашин, золотординський посуд з оргнаментом сграффіто, фаянсовий посуд, дрібні фрагменти якого зустрічаються ще в шарах XV — XVI ст., а цілі форми відомі для XVII — XVIII ст.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно

Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17 
Курсова робота на тему: Керамічні кашпо

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок