Головна Головна -> Курсові роботи українською -> Культура -> Археологічні памятки с. Крилос Галицького району Івано – Франківської області

Археологічні памятки с. Крилос Галицького району Івано – Франківської області

Назва:
Археологічні памятки с. Крилос Галицького району Івано – Франківської області
Тип:
Курсова робота
Мова:
Українська
Розмiр:
11,68 KB
Завантажень:
213
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Титулка.
Зміст
Вступ…………………………………………………………………………………………………………3
1.Археологічні дослідження…………………………………………………………………….5
2.Опис об’єкту…………………………………………………………………………………………..8
3.Датування об’єкту…………………………………………………………………………………9
4.Уява про первісний вигляд храму……………………………......................................11
Список використаної літератури……………………………………………………………27
Вступ.
Серед пам’яток галицької архітектури вирізняється своєю неповторністю церква в урочищі Прокалиїв сад біля с. Крилос Галицького району Івано – Франківської області . Окрім церкви св. Пантелеймона, це був єдиний храм з княжих часів, що простояв аж до кінця 18 ст. Вже за єпископа Львівського і адміністратора Київської митрополії Й. Шумлянського ця церква вважалася найдавнішою зі всіх ( antiquitas ) і перебувала в аварійному стані ( qua nihil vestutius videtur ). Тому Й. Шумлянський в 1708 р.,помираючи,заповів певні кошти на її ремонт . Ще в 1744 р. монастир при церкві св. пр. Іллі діяв (під час т . ревізії ігументів 1724 р. в ньому налічувалося 5 монахів ) і на нього складали пожертви . У 1744 р.Іллінський монастир включено в до крилоського Святоуспенського, котрий був скасований в 1783 р., після чого Успенська церква стала парафіяльною , а церква св. пр. Іллі почала швидко занепадати.
Цікавим джерелом, яке свідчить про тодішній стан монастиря при церкві Іллі , є запис у щоденнику гетьмана Пилипа Орлика під датою 17.3.1721 р.: «…пообідавши там (у Галичі ) , виїхав я досить пізно і через дуже погану дорогу заледве зміг заїхати на ніч за півмилі до Монастиря св. Іллі ,розташованого недалеко від дороги in vinicio і право ледве in condignitate з Крилосом – Катедральним Галицьким Монастирем , що належить до Львівського єпископа . Там тоді в тому убогому Монастирі я й заночував , приїхавши до нього в ночі , де є п’ять монахів , що живуть з милостині та праці своїх рук , приневолених до Унії , якої не дотримуються і живуть Salvis dogmatibus Ortodoxis’’.
У 1749 р. консультор О. Земкевич , описуючи крилоський Святоуспенський монастир , вказує , що церква пророка Іллі збудована “ лише з тесаного каменю , особливої форми ( з огляду на старовинність ). …повністю , ні в чому , ні в стінах , ні в склепінні не нарушена “ . Як бачимо тоді церква була ще в доброму стані . У великому вівтарі знаходиться чудотворна ікона Матері Божої Радавської зі старовинного Перегінського Монастиря , що її в 1747 р. переніс сюди сам О. Земкевич .
У 1788 р., будучи ще учнем станіславської гімназії , церкву оглядав Михайло Левицький, майбутній галицький митрополит і кардинал . Хоча на той час споруда стояла вже без даху , а всередині паслися спутані коні,М. Левицький з охопленням описує її незвичну круглу форму і прекрасну тесану архітектуру . На основі розповіді М. Левицького А. Петрушевич робить висновок , що церква побудована з тесаних квадратів у формі ротонди в романському стилі і датується не пізніше першої половини 18 ст. Руїни церкви були розібрані на будівельний матеріал для митрополичих ( єпископських палат )на Крилоській горі наприкінці цього ж століття .
Щодо інших будівель монастиря , то Й. Пеленський повідомляє , що за народними переказами , колись тут була духовна семінарія. Як зазначає Й. Пеленський, в інтервалі Крилоської церкви з 1785 р. згадується ікона св. Іллі . що могла походити зі старого монастиря . Крім того , ще до кінця 18 ст. монастир в Киролосі обходив відпуст цього святого.
1.АРХЕОЛОГІЧНІ ДОСЛІДЖЕННЯ
Вперше місце розташування церкви виявлено під час відвідин Крилоса Шараневичем , Копистянським та Лаврецьким 13 (23) липня 1883 р. Фундаменти церкви св. пр. Іллі досліджено в 1884 (6?) та 1887 рр. парохом с. Залукви археологом – аматором о. Л. Лаврецьким. Восени 1884 р. розкопано фундамент лише частково і зроблено тимчасовий і приблизний план у формі подовгуватої базиліки , котрий помістив І. Шараневич у 14 томі “ Mitteilungen der Central Comission ”.В 1887 р. відкрито цілий фундамент . Дослідження виявили загальний план храму ( ротонда з апсидою зі сходу та притвором – з заходу ) , а також елементи його архітектурної оздоби.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Курсова робота на тему: Археологічні памятки с. Крилос Галицького району Івано – Франківської області

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок