Головна Головна -> Курсові роботи українською -> Екологія -> Біотичні та абіотичні фактори

Біотичні та абіотичні фактори

Назва:
Біотичні та абіотичні фактори
Тип:
Курсова робота
Мова:
Українська
Розмiр:
22,42 KB
Завантажень:
146
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
Біотичні та абіотичні фактори


Зміст


Вступ
Тема даної роботи: „Біотичні та абіотичні фактори”.
Мета написання даної курсової роботи полягає в дослідженні питань, пов’язаних із сутністю біотичних та абіотичних екологічних факторів.
Актуальність обраної теми полягає в тому, що екологічні фактори – це всі складові (елементи) природного середовища, які впливають на існування й розвиток організмів і на які живі істоти реагують реакціями пристосування. Екологічні дослідження, пов’язані з вивченням впливу екологічних факторів на існування й розвиток окремих видів організмів. взаємозв’язків з довкіллям сьогодні набувають важливого значення в зв’язку з постійним погіршенням екологічного стану.
Основними завданнями при написанні роботи стали:
підбір та аналіз літературних та наукових джерел з екології, біології, природознавства тощо;
узагальнення отриманих даних;
оформлення результатів дослідження у вигляді дійсної курсової роботи.
В роботі розкриті наступні питання:
поняття, сутність та види екологічних факторів;
абіотичні фактори середовища та їхній вплив на живі організми;
біотичні фактори середовища, їхні види і вплив на живі організми.
При написанні роботи автором були використані підручники, монографії, періодичні видання, аналітичні статті з екології вітчизняних і зарубіжних авторів.


1. Поняття, сутність та види екологічних факторів
Екологічні фактори – всі складові (елементи) природного середовища, які впливають на існування й розвиток організмів і на які живі істоти реагують реакціями пристосування (за межами здатності пристосування настає смерть).
Раніше виділяли три групи екологічних факторів – абіотичні (неорганічні умови: хімічні й фізичні, такі, як склад повітря, води, ґрунтів, температура, світло, вологість, радіація, тиск тощо), біотичні (форми взаємодії між організмами – хазяїн – паразит) та антропогенні (форми діяльності людини).
Сьогодні розрізняють десять груп екологічних факторів (загальна кількість – близько шістдесяти), об’єднаних у спеціальну класифікацію:
за часом – фактори часу (еволюційний, історичний, діючий), періодичності (періодичний і неперіодичний), первинні та вторинні;
за походженням (космічні, абіотичні, природноантропогенні, техногенні, антропогенні);
за середовищем виникнення (атмосферні, водні, геоморфологічні, фізіологічні, генетичні, екосистемні);
за характером (інформаційні, фізичні, хімічні, енергетичні, термічні, біогенні, комплексні, кліматичні);
за об’єктом впливу (індивідуальні, групові, видові, соціальні);
за ступенем впливу (летальні, екстремальні, обмежуючі, мутагенні, тератогенні); за умовами дії (залежні чи незалежні від щільності);
за спектром впливу (вибіркової чи загальної дії).[7,c.73]
Одній й ті ж екологічні фактори неоднаково впливають на організми різних видів, які живуть разом. Для деяких вони можуть бути сприятливими, для інших – ні. Важливим елементом є реакція організмів на силу впливу екологічного фактора, негативна дія якого може виникати у разі надлишку або нестачі дози. Тому є поняття сприятлива доза, або зона оптимуму фактора й зона песимуму (доза фактора, за якої організми почуваються пригнічено).
Діапазон зон оптимуму й песимуму є критеріями для визначення екологічної валентності – здатності живого організму пристосовуватися до змін умов середовища. Кількісно вона виражається діапазоном середовища, в межах якого вид нормально існує. Екологічна валентність різних видів відрізняється одна від одної (північний олень витримує коливання температури повітря від –55 до 25-30оС, а тропічні корали гинуть вже при зміні температури на 5-6оС).
За екологічною валентністю організми поділяють на: стенобіоти – з малою пристосованістю до змін середовища (орхідеї, форель, далекосхідний рябчик, глибоководні риби) та еврибіонти – з великою пристосованістю до змін довкілля (колорадський жук, миші, пацюки, вовки, таргани, очерет, пирій). У межах еврибіонтів і стенобіонтів залежно від конкретного фактора організми поділяють на евритермні та стенотермні (за реакцією на температуру), евригалінні й стеногалінні (за реакцією на солоність водного середовища), еврифоти та стенофоти (за реакцією на освітлення).

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Курсова робота на тему: Біотичні та абіотичні фактори

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок