Головна Головна -> Курсові роботи українською -> Екологія -> Поняття про поглинальну здатність ґрунтів, її вплив на ефективність добрив.

Поняття про поглинальну здатність ґрунтів, її вплив на ефективність добрив.

Назва:
Поняття про поглинальну здатність ґрунтів, її вплив на ефективність добрив.
Тип:
Курсова робота
Мова:
Українська
Розмiр:
29,67 KB
Завантажень:
116
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.5


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18 
Зміст
1.Поняття про поглинальну здатність ґрунтів, її вплив на ефективність добрив.
2.Основні закономірності фізико-хімічного поглинання.
3.Суть біологічного поглинання та його роль в умовах альтернативного землеробства.
4.Необмінне поглинання катіонів ґрунту.
5.Значення хімічної вбирної здатності в поглинанні елементів живлення.
6.Ґрунтовий вбирний комплекс та роль колоїдів у його функціонуванні.
7. Література.


1. Вбирна здатність ґрунту
Здатність ґрунту поглинати іони і молекули різних речовин із розчину й утримувати їх називається його вбирною (поглинальною) здатністю. Систематичне вивчення поглинання ґрунтами солей розпочалось у середині минулого століття. Д. Уей (1850-1854 рр.) встановив, що ґрунтом поглинається не вся сіль, а тільки ЇЇ основа, при цьому із ґрунту у розчин переходить така сама кількість інших основ.
Академік К.К. Гедройц визначив вбирну здатність як здатність ґрунту затримувати ті чи інші речовини, які стикаються з його твердою фазою завдяки циркуляції води. Так можуть затримуватися сполуки або їх частини, які перебувають у розчиненому стані, а також колоїдні частинки мінеральної та органічної речовини, живі мікроорганізми і грубі суспензії. Велике значення для вивчення вбирної здатності ґрунту мали дослідження обмінного поглинання ґрунтів, пов'язаного із живленням рослин, проведені в лабораторії Д. М. Прянишникова. Вивчення вбирної здатності ґрунту К.К. Гедройц тісно пов'язував із розробкою теоретичних і практичних питань застосування добрив, живлення рослин, хімічної меліорації ґрунтів. Залежно від виду поглинання він запропонував розрізняти її п'ять видів: 1) механічну; 2) біологічну; 3) хімічну; 4) фізичну; 5) фізико-хімічну. Із них тільки фізична і фізико-хімічна вбирна здатність ґрунту пов'язана з його колоїдною частиною. Інші види пояснюються іншими причинами.
Механічна вбирна здатність. Механічне поглинання пов'язане із пористістю ґрунту. Тобто ґрунт затримує завислі у воді частинки (суспензії). При цьому затримуються не тільки ті з них, розмір яких перевищує діаметр пор, а й менші, якщо вони потрапляють у замкнені або викривлені пори. Так відбувається поглинання дрібних твердих частинок-залишків органічних речовин, водоростей, плазм бактерій, фосфоритного борошна, суперфосфату тощо. Подібні суспензії можуть надходити з навколишнього середовища або утворюватись безпосередньо в ґрунті при його природному чи штучному зволоженні. Так, після просочення крізь ґрунт каламутної води вона стає майже прозорою - завислі часточки механічно поглинаються ґрунтом.
Механічна вбирна здатність залежить від гранулометричного складу ґрунту і забезпечує збереження в ньому найціннішої колоїдної фракції. Важкі ґрунти (глинисті і суглинкові) мають кращу здатність до поглинання, ніж піщані і супіщані завдяки великій пористості. Механічне поглинання має велике позитивне значення. Завдяки йому ґрунт здатний утримувати цінні елементи від виносу в горизонти, що залягають нижче, в тому числі колоїдні часточки і мікроорганізми.
Фізична вбирна здатність, або молекулярна адсорбція. Суть цього виду вбирання визначається здатністю, в основному, колоїдної частини ґрунту поглинати із розчину цілі молекули газів, води і розчинних у ній сполук. Вбирання цілих молекул окремих речовин пов'язане з притяганням і концентрацією їх навколо твердої частини ґрунту (на поверхні колоїду). Це явище відбувається на межі поділу дисперсної фази і дисперсного середовища і пояснюється надлишковою енергією молекул поверхневого шару першої фази. Сила притягання її молекул настільки велика, що може досягати 10000 атмосфер. При цьому виді вбирання молекули газів, води та електролітів не вступають у хімічні реакції з колоїдами, відбувається їх суто фізичне вбирання. Тому цей вид вбирання називають фізичним, або молекулярною адсорбцією (наприклад, молекули пароподібної води нагромаджуються й оточують суцільним шаром тверді частинки ґрунту, так само поглинаються й молекули органічних речовин). Завдяки молекулярній адсорбції ґрунт може утримувати аміак, який утворюється під час перебігу біохімічних процесів або коли він внесений штучно.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18 Курсова робота на тему: Поняття про поглинальну здатність ґрунтів, її вплив на ефективність добрив.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок