Головна Головна -> Курсові роботи українською -> Економічні теми -> Теоретичні та методичні основи аналізу трудового потенціалу

Теоретичні та методичні основи аналізу трудового потенціалу

Назва:
Теоретичні та методичні основи аналізу трудового потенціалу
Тип:
Курсова робота
Мова:
Українська
Розмiр:
32,30 KB
Завантажень:
358
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21 
Теоретичні та методичні основи аналізу трудового потенціалу
1.1 Економічна суть трудового потенціалу
Для визначення можливостей участі людини в економічних процесах використовуються поняття “робоча сила” і “людський капітал”. Під робочою силою прийнято розуміти здатність людини до праці, тобто сукупність її фізичних та інтелектуальних даних, що можуть бути застосовані у виробництві. Практично робоча сила характеризується як правило, показниками здоров’я, освіти і професіоналізму. Людський капітал розглядається як сукупність якостей, що визначають продуктивність і можуть стати джерелами доходу для людини, родини, підприємства і суспільства. Такими якостями зазвичай вважають здоров’я, природні здібності, освіту, професіоналізм, мобільність.
Узагальнюючим показником процесу становлення і розвитку людини в трудовій діяльності є трудовий потенціал суспільства. Словом “потенціал” звичайно позначають засоби, запаси, джерела, що можуть бути використані, а також можливості окремої особи, групи осіб, суспільства в конкретній обстановці.
В усьому світі прийшли до визнання, що головною продуктивною силою є людина. Кожен працівник, окремі групи і суспільство в цілому мають у розпорядженні можливості і здібності здійснювати й удосконалювати трудову діяльність, істотно підвищувати її ефективність.
Термін “потенціал” був введений у науковий обіг 10-15 років тому. Трактування даного терміна означає наявність у кого-небудь (окремо узятої людини, первинного трудового колективу, суспільства в цілому) схованих, що ще не виявили себе, можливостей чи здібностей у відповідних сферах життєдіяльності. Визначаючи дану економічну категорію, варто мати на увазі, що потенціал (економічний, виробничий, трудовий) являє собою узагальнену, збірну характеристику ресурсів, прив’язану до місця і часу [].
Трудовий потенціал (ТП) – це інтегральна сукупність можливостей населення здійснювати трудову, у тому числі підприємницьку, інноваційну діяльність суб’єктів. Трудовий потенціал є найціннішим ресурсом суспільства, який потрібно зберігати і примножувати для формування нації, отримання гідного місця в економічному, політичному, духовному житті європейських держав.
ТП узагальнює кількісно-якісні властивості людини праці, його стан визначає продуктивні потужності території, поступальний розвиток, конкурентоспроможність і соціально-економічне місце серед регіонів [].
Тобто, компоненти ТП повинні характеризувати:
психофізіологічні можливості участі в суспільно корисній діяльності;
можливості нормальних соціальних контактів;
здатність до генерації нових ідей, методів, образів, понять;
раціональність поводження;
наявність знань і навичок, необхідних для виконання визначених обов’язків і видів робіт;
пропозицію на ринку праці.
Приведеним аспектам відповідають такі компоненти ТП:
здоров’я;
моральність і уміння працювати в колективі;
творчий потенціал;
активність;
організованість і асертивність (гармонічне поєднання властивостей особистості);
освіта;
професіоналізм;
ресурси робочого часу.
Показники, що характеризують ці компоненти, можуть відноситися як до окремої людини, так і до різних колективів, у тому числі до персоналу підприємства і населення країни в цілому.
Потенціал, виступаючи в єдності просторових і тимчасових характеристик, концентрує в собі одночасно три рівні зв’язків і відносин:
перший рівень відбиває минуле, тобто являє собою сукупність властивостей, накопичених системою в процесі її становлення та можливість функціонування і розвитку;
другий рівень характеризує сьогодення з точки зору практичного застосування і використання наявних здібностей;
третій рівень орієнтований на розвиток: у процесі трудової діяльності працівник не тільки реалізує свої здібності, а й здобуває нові навички.
Розрізняють ТП окремої людини (працівника), підприємства, території, суспільства.
ТП особистості формується під впливом таких якостей, як уміння і бажання трудитися, ініціативність у праці і господарській заповзятливості, творча активність тощо.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21 Курсова робота на тему: Теоретичні та методичні основи аналізу трудового потенціалу

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок