Головна Головна -> Курсові роботи українською -> Економічні теми -> курсова робота: Ознаки економічної злочинності

Ознаки економічної злочинності / сторінка 2

Назва:
Ознаки економічної злочинності
Тип:
Курсова робота
Мова:
Українська
Розмiр:
18,20 KB
Завантажень:
120
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 

Перехід України до нової економічної системи спричинив глобальну кризу в усіх сферах життєдіяльності. Одним з найнебезпечніших проявів такої кризи є економічна злочинність. Саме вона слугує підґрунтям для організованої злочинності, а також збільшує рівень корумпованості держаного апарату та правоохоронних органів. Створенняринків товарів і послуг, розвиток: комерційних структур, легалізація підприємництва відбувалися в нашій країні на фоні значного зниження життєвогорівня населення, загострення соціально-економічних протиріч, криміналізації суспільних відносин. У зв'язку з цим такі соціально значущі сфери, як підприємництво,виробництво та розподіл матеріальних благ, опинилися перед загрозою встановлення кримінального контролю, що досить негативно та деструктивно впливає на забезпечення економічної безпеки країни. Аналіз економічної злочинності свідчить, що протягом останніх років динамічно зростає питома вага тяжких злочинів економічної спрямованості, передусім зловживань з кредитними та фінансовими ресурсами у сфері зайняття підприємницькою діяльністю, а також розкрадань, хабарництва.
Найкриміналізованішими виявилися відносини у фінансово-кредитній та банківських системах, зовнішньоекономічній діяльності, у сферах енергозабезпечення та приватизації.
Злочини економічної спрямованості відрізняються різноманітністю, високоінтелектуальним характером, швидкою адаптацією злочинців до нових форм і методів підприємницької діяльності (застосування банківських документів, нових електронах засобів платежу, засобів зв'язку та оргтехніки) та опанування нових банківських валютних і митних технологій здійснення господарських операцій.
Однак слід зазначити, що економічна злочинність залишається недостатньо вивченим явищем: можна відмітити незначну кількість


7
ґрунтовних наукових досліджень, монографій з цієї проблематики (серед таких праць виділяються монографії В. Поповича, А. Яковлєва, А. Медвєдєва, М. Мельника). Кримінологи зазвичай досліджують економічну злочинність як складову власне злочинності в особливій частині курсу кри-мінології (наприклад, у підручнику за редакцією О. Джужі, Н. Кузнєцової, А. Долгової, В. Кудрявцсва, В. Емінова та ін.). Недостатнє вивчення економічної злочинності як явища в цілому негативно виливає на розкриття злочинів у цій сфері та знижує ефект діяльності щодо попередження еконо-мічних злочинів.
Засновником теорії економічної злочинності є американський кримінолог Е. Сатерленд, який ввів поняття "бідокомірцевої" злочинності. Найважливішими ознаками цього явища Сатерденд та його послідовники називали обман та зловживання довірою, а також іфиділяли значну увагу дослідженню особистості злочинця, його посади та соціального статусу [42;65].
Враховуючи ці критерії, Терстеген, орієнтуючись на праці Сатерленда, пропонував таке визначення «білокомірцевої» злочинності: "це антисуспільна, спрямована на збагачення поведінка осіб, які займають соціальне престижне місце в суспільстві та в рамках своєї професійної дія-льності діють таким чином, що при одночасній посилці законослухняної поведінки решти осіб вони зловживають суспільною довірою, якою користується їхня група"[53;66]. Послідовники цієї теорії також вказували на те, що білокомірцеві злочинці завжди намагаються залишитися в межах законності чи, принаймні, уявної законності, і ці злочини можна віднести до групи непрямих абстрактних інтелігентних злочинів.
Серед ознак економічної злочинності Г. Кайзер називає зловживання довірою, значну шкоду, залежність від господарської та соціальної структури.
Однак таке визначення піддалося значній критиці з боку іншої групи дослідників (серед них можна назвати, наприклад, Шульца), які вказували, що критерії зловживання довірою занадто розширюють межі господарської


8
злочинності, включаючи до її складу будь-який обман.
Серед зарубіжних авторів також слід згадати головного директора Ради з попередження злочинності при Департаменті юстиції Швеції Бу Свенсона, який аналізував явище, яке називав уже не білокомірцевою, а економічною злочинністю і вказував, що до її складу необхідно відносити передусім злочини, які мають за прямий мотив економічну вигоду [69;67].

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
Курсова робота на тему: Ознаки економічної злочинності

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок