Головна Головна -> Курсові роботи українською -> Історія України -> Обмеження та скасування автономії Гетьманщини

Обмеження та скасування автономії Гетьманщини

Назва:
Обмеження та скасування автономії Гетьманщини
Тип:
Курсова робота
Мова:
Українська
Розмiр:
17,23 KB
Завантажень:
536
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Курсова робота на тему:
Обмеження та скасування автономії Гетьманщини


Вступ
Наведені факти малють картину тих взаємовідносин, які створилися між Запоріжжям і царською Росією. Повне ігнорування прав запорожців на їхні землі, повне нехтування їхніми традиціями, з якими прийшли вони 1734 року на свої землі — характеризують
ставлення царського уряду до Запоріжжя. З другого боку — глибока різниця між самодержавно-кріпацьким устроєм Російської держави та волелюбним демократичним устроєм Запоріжжя, по сут республі- канським. Існування Запоріжжя з його гаслом — не повертати втікачів — було загрозою для кріпацького господарства Російської імперії. Величезну небезпеку для російського устрою являло Запоріжжя, як повсякчасний осередок революційних рухів. Не можна забувати й економічних питань, зв'язаних з Запоріжжям, а саме — багатство запорозьких ланів у часи, коли поміщицьке господарство Росії щораз більше потребувало земель, коли питання хлібного експорту ставало основною проблемою російської економіки.
Але, не зважаючи на всі ці обставини, Запоріжжя залишалося
потрібним як міцний бар'єр, що захищав Росію від нападів збоку
Криму та Туреччини. Війна з Туреччиною 1768-1774 року змінила
обставини.
Заходи Петра І та його наступників у ХVІІІ ст., спрямовані на скасування Гетьманщини.
Перед тим , як розглядати заходи Петра І, слід зазначити, що саме козацтво після визвольної війни Б.Хмельницького, і навіть ще до нього використовували як грізну військову силу як проти повстаючих по всій російській імперії, так і в боротьбі з татарами, великою силою на той час, яка заважала не лише Росії , а й іншим державам тодішньої Європи.
Проте, бачачи у козаках велику силу, надавати їм більші вольності могло призвести до плачебних наслідків. Тому царський уряд не поспішав узаконити гетьманську посаду таку, яку мали обирати лише населення Гетьманщини, а обирати його доводилось, у більшості випадків, за рекомендацією „вельмишановного російського государя”.
В більшості випадків козаків у мирний час використовували як дешеву робочу силу на прокопування каналів, будування доріг, та на всіляких інших важких невійськових справ.
Прихід до влади Івана Мазепи та початок Північної війни у 1700 році стали початком переломного моменту щодо подальшої долі української державності.
Саме на початку війни Петро І, намагаючись забезпечити собі союзника, під час переговорів з польським королем Августом ІІ, ігноруючи інтереси української сторони, пообіцяв Речі Посполитій декілька міст на Правобережжі та певну кількість сіл Стародубського полку. Сліід зазначити що за весь період дії Переяслав-Московського договору 1654 р. Росія жодного разу його не дотримувалась.
Крім того в архіві французького міністерства закордоннихсправ було виявлено проект Пеетра І стосовно ліквідації Гетьманщини та козацького устрою України, датований 1703р., в якому зазначалося проведення його або після смерті Мазепи, або уж усунути його з життя насильно , потім шляхом виселення та терору знищити козаччину, колонізувати українські землі росіянами та німцями, з тим щоб „раз і назавжди знищити огнище ворохобників”. В історичній літературі висвітлюються й інші згадки стосовно ліквідації гетьманщини та пердачі українських земель під управління князю Меньшикову або навіть англійському герцогові Мальборо.
Особливістю пербування Лівобережжя і Слобожанщини у складі Росії в ХVІІІст. Було те, що проводився тотальний наступ самодержаства на права України. суть цього наступу полягала в намаганні ліквідувати українську автономію та приєднати ці землі до складу імперії.
Зміцнення позицій царату в Україні і ще більше послаблен-ня гетьманської влади стало після подій, пов'язаних з Північною війною 1700—1721 рр., а конкретно —з перехо-дом до табору Карла XII частини козаків на чолі з гетьманом Ї. Мазепою. Взимку 1708—1709 рр. армія Росії активізувала свої дії на кордонах Північної України. Карл XII вторгся в межі Слобожанщини, де під Красним Кутом дав великий бій спільним російсько-українським військам.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 Курсова робота на тему: Обмеження та скасування автономії Гетьманщини

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок