Головна Головна -> Курсові роботи українською -> Історія України -> Колонізація Українського степу

Колонізація Українського степу

Назва:
Колонізація Українського степу
Тип:
Курсова робота
Мова:
Українська
Розмiр:
19,04 KB
Завантажень:
380
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
Колонізація Українського степу


План
Вступ
Колонізація Українського степу 2
Утворення козацького стану 3
Козацький устрій 5
Побут і звичаї 7
Козацька демократія 10
Віра на Січі 11
Висновок 16
Література 17
Вступ
Розвиток української народності і становлення її державності проходили у над-звичайно несприятливих умовах. Посилення католицької експансії, яке призвело до церковної унії, поглиблювало суспільні суперечності. Українська культура означеного періоду переживала процеси бурхливого розвитку всіх своїх галузей, які пов'язані з боротьбою за національно-культурне відродження, проти полонізації та покатоличен-ня. Етнічна єдність культури виявлялася у патріотичному спрямуванні літературних і мистецьких творів, загальних естетичних принципах, в спільності творчих методів та художніх прийомів. У художній сфері посилюється вилив народного світогляду, мистецтво набуває життєстверджувального виразу і народної типовості. На перше місце виступають типові образи людей, які виходять за межі традиційних зображувальних канонів. Ці всі важливі події в історії нашої батьківщини відбувалися в межах XV- XVIII ст.
Колонізація українського степу
Колонізація лісостепу особливо гостро поставила всі соціальні пи-тання. Починалася ця колонізація, як і в усій Європі: великі феодали-землевласники будували замки і міста, запрошували на землі, прид-бані на неозорих просторах окраїн, похожих людей, із своїм власним військом охороняли землеробів від усякого військового люду і пере-дусім від татарських наїздів. Біля по-селень ставився хрест, у нього заби-валися кілочки відповідно до кількості літ, упродовж яких селяни мали тут права вільних людей: де-сять, двадцять, п'ятдесят кілочків.
Щороку один кілочок виймався. Ос-танні кілочки були вийняті на Уман-щині в кінці XVIII століття.
Шалений азарт збагачення на но-вих землях охопив і українських, і польських магнатів. Фільваркове гос-подарство, яке приносило в корінній Польщі великі прибутки завдяки екс-порту збіжжя, тут було майже від-сутнє: земельні магнати вдовольнялись чиншем і різними поборами, якомога ширше залучаючи до безпо-середнього керівництва господар-ством третіх осіб — переважно факторів - євреїв.
В усіх країнах світу внутрішня ко-лонізація феодальним способом ґрунтується на взаємній вигоді за-лежності селян від землевласників: «шляхетний стан» забезпечує за-хист селянству, селянство працює на його землях чи в інший спосіб віддає свою працю. Спроби налаго-дити подібні стосунки на Україні швидко показали, що феодальна ко-лонізація не має майбутнього. Вій-ськово-політичним опертям селян-ської колонізації незайманих земель дедалі більше ставало козацтво.
На «українських землях» панував, з точки зору землевласників, хаос. Куплене виявлялось неможливим обробити, потім землі переходили до когось іншого, а старий господар продавав їх ще комусь — зачепитись на Україні міг лише авантюрист типу знаменитого Станіслава Лаща, на-півбандита, напівшляхтича, який ввів у Польщі запозичену у козаків манеру стригтися і після смерті яко-го сусіди відбирали землі за допомо-гою «посполитого рушення».
Яскраво характеризує ситуацію в Україні того часу Ян Бистронь: «Грізний світ! Люди непевні були ані дня, ані години, завше ходили із зброєю; на Україні будувались тільки укріплення і під охороною жовнірів провадилось господарство, і багато часу минуло, доки шляхтич почав спокійно спати на фільварку і доки без побоювань почали (під кінець вісімнадцятого століття) будувати муровані палаци. Смерть нікому не була страшна, бо постійно заглядала в очі; боялися швидше передсмерт-ної муки, бо жорстоко пан карав збунтованого хлопа і не менш жорс-токо мстився хлоп за свою кривду. Але руїни заростали травою, пам'ять про могили минала, і нове життя розквітало на бойовищах»".
Ця система принесла великим польським і українським магнатам незліченні багатства за короткий термін, але не могла бути тривалою. Налітав якийсь соціальний вихор, все горіло, і потім ніхто вже не знав, де чия земля.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 Курсова робота на тему: Колонізація Українського степу

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок