Головна Головна -> Курсові роботи українською -> Мікроекономіка -> Основні форми, види та типи існування монополії.

Основні форми, види та типи існування монополії.

Назва:
Основні форми, види та типи існування монополії.
Тип:
Курсова робота
Мова:
Українська
Розмiр:
36,19 KB
Завантажень:
267
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21 
План
Вступ 4
1. Основні причини виникнення та історичний розвиток монополій та конкуренції в господарському житті. 6
2. Основні форми, види та типи існування монополії. Монополія як крайня форма недосконалої конкуренції. 15
3. Конкуренція – цивілізована форма боротьби за існування підвищення ефективності виробництва. 27
4. Монополія та конкуренція в господарській системі України. 34
Висновки 44
Перелік використаних джерел 45
Вступ
Конкуренція належить до базових понять ринку, тобто таких, без яких він функціонувати не може. Можна сказати, що розвиток ринку був водночас і розвитком конкурентних відносин. У традиційній уяві ці два поняття є неподільними.
Протягом тривалого часу відбулася майже безперешкодна еволюція конкуренції. Формувався конкурентний ринок. Відомий англійський економіст А. Маршалл зазначає, що останній має місце тоді, коли «сили попиту та пропозиції діють вільно, кожен виступає самостійно, широко розгортається вільна конкуренція, тобто що покупці звичайно безперешкодно конкурують з продавцями». Такий ринок передбачає наявність необмеженої кількості продавців, а також ситуацію, за якої жоден з них має змоги впливати на ціну. Тут також існує вільний р безперешкодний доступ господарських суб'єктів до будь й якого виду діяльності, наявна і доступна кожному інформація про стан ринку та можливі альтернативи, має місце диктат споживача над виробництвом. Все це свідчить про панування вільної, або досконалої, конкуренції.
За таких умов відбувається саморегулювання ринку.
Орієнтація на вигоду споживача, підкріплену його грошовим попитом, веде до оптимізації розміщення ресурсів. Ринковий механізм нагадує електронно-обчислювальну машину, яка постійно розв'язує завдання вирівнювання попиту та пропозиції, пристосування їх одне до одного.
Проте ситуація панування досконалої конкуренції зберігається лише до середини минулого століття, коли починають реально проявлятися і набирати силу процеси монополізації. У вільному ринку, на думку українського науковця Б. Гаврилишина, начебто вмонтовані саморуйнівні сили — монополістичні тенденції, які його пошкоджують, усуваючи конкуренцію. Небезпека конкуренції штовхає підприємців на спроби ухилитися від неї, забезпечити себе від економічного ризику. А це можливо лише через завоювання монопольного становища. Найкоротший шлях до цього, як зазначалося, лежить через змови й угоди з іншими підприємцями.
Монополія — антипод конкуренції. Це чітко видно на прикладі абстрактної категорії »чиста монополія», яка характеризує ситуацію абсолютної монополізації ринку однією фірмою. Зрозуміло, що це полярно протилежна ситуація, де зовсім не залишається місця для конкуренції.
Конкуренції наприкінці минулого століття було завдано значного удару з боку монополій. Стрімка монополізація господарського життя спровокувала згортання та модифікацію конкурентних стосунків, поставила під загрозу існування конкурентного ринку. Однак суспільство швидко зрозуміло згубність такої ситуації і своїми рішучими діями, про що піде мова далі, не допустило скочування її до критичного стану.
Сучасна планомірно-ринкова економіка характеризується співіснуванням, переплетінням конкуренції та монополії. Важливою є проблема їх співвідношення. Можна говорити про діалектичну єдність монополії та конкуренції. «В практичному житті,—зазначав К. Маркс,—ми знаходимо не тільки конкуренцію, монополію та їх антагонізм, але також і їх синтез, який є не формула, а рух. Монополія створює конкуренцію, конкуренція створює монополію... Синтез полягає у тому, що монополія може триматися завдяки тому, що вона постійно вступає в конкурентну боротьбу». За таких умов конкуренція перестає бути єдиним регулятором виробництва. Сучасний господарський механізм являє собою поєднання стихійного ринкового регулювання із свідомим управлінням з боку монополій та держави. Одну з його основ далі становить конкуренція, проте, як зазначає П. Самуельсон, переважною формою є не досконала, а недосконала конкуренція.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21 Курсова робота на тему: Основні форми, види та типи існування монополії.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок