Головна Головна -> Курсові роботи українською -> Мовознавство -> Вивчення української мови в школах Галичини

Вивчення української мови в школах Галичини

Назва:
Вивчення української мови в школах Галичини
Тип:
Курсова робота
Мова:
Українська
Розмiр:
45,57 KB
Завантажень:
90
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26 
ЗМІСТ
Вступ
Розділ І. Вивчення української мови й літератури як дидактична проблема.
§ 1.1. Історіографія проблеми.
§ 1.2. Провідні чинники формування дидактичних основ вивчення української мови й літератури в Галичині.
§ 1.3. Нормативно-правова база щодо мови викладання в школах краю досліджуваного періоду.
Розділ ІІ. Викладання рідної мови в школах Галичини другої половини ХІХ – першої третини ХХ ст.
§ 2.1. Місце української мови в навчальних планах і програмах для народних та середніх шкіл краю.
§ 2.2. Операційно-діяльнісний компонент викладання української мови й літератури.
2.2.1. Принципи вивчення рідної мови.
2.2.2. Методи, прийоми, засоби навчання української мови.
§ 2.3. Особливості методики вивчення основних розділів шкільного курсу української мови.
§ 2.4. Методичне забезпечення вивчення рідної мови й літератури.
2.4.1. Методичне забезпечення вчителів-словесників.
2.4.2. Особливості підручників з української мови й літератури.
§ 2.5. Позакласна робота з рідної мови в українських школах краю досліджуваного періоду.
Висновки


ВСТУП
Одним з важливих завдань освіти в Україні на сучасному етапі є залучення молоді до національної культури на основі рідної мови.
Рідна мова є основою виховання спільноти, тому поняття соборності нарону, національної ідеї найтісніше пов’язане з його мовою. Відродження мови сприяє оновленню ментальності, національного характеру народу, зміцненню його позитивних якостей.
К. Ушинський наголошував: “Мова – найважливіший, найбагатіший і найміцніший зв’язок, що зв’язує віджилі, живучі й майбутні покоління народу в одне велике, історично живе ціле... Коли зникає мова, - народу немає більше!... Поки живе мова народу в устах народу, до того часу живе народ...”. (Ушинський К. Вибрані педагогічні твори. – К., 1983. – Т.1. – 423с., с.123).
Намагаючись побудувати сучасну школу як гуманістичну, ми мусимо враховувати ті кращі здобутки, особливо у викладанні рідної мови, які накопичені нашими попередниками, зокрема, в Галичині. На важливості такої роботи наголошувалося на третім Всесвітнім форумі українців. У резолюції секції “Перспективи освітньо-виховної роботи в Україні та зарубіжжі” було визнано необхідним “донести до освітян якомога більшу повноту надбань української національної педагогіки” (Перспективи освітньо-виховної роботи в Україні та зарубіжжі // Освіта України. – 2001. – 18 вересня. - № 41. – С.5).
Перегляд загальнокультурних та соціолінгвістичних підходів до вивчення української мови, яка має статус державної в суверенній Україні, зумовлює посилення уваги до напрацьованих прийомів, методів, засобів вивчення мови, ролі видатних діячів минулого в розробленні дидактичних основ вивчення рідної мови.
За останні роки вже з’ясовано значення галицьких освітян в становленні і розвитку українського шкільництва. Велика заслуга в цьому належить Б. Ступарику, його учням та послідовникам (Б. Гречин, Т. Завгородня, Н. Чаграк, М. Чепіль та ін.). Завдяки їхнім розвідками стало зрозуміло, який внесок у розвиток дидактичних ідей у Галичині другої половини ХІХ – початку ХХст. зробили такі педагоги і науковці, як М. Базник, В. Безушко, В. Бень, І. Велигорський, Я. Куцій, І. Лобай,
Я. Мацюк, Д. Петрів, В. Ярмів та ін., у методику викладання української мови та літератури О. Барвінський, Г. Врецьона, Є. Грицак, А. Домбровський, Я. Кузьмів,
А. Крушельницький, І. Петрів та інші.
Питання мови викладання у всі часи було одним з найактуальніших. Особливої гостроти боротьба за рідну мову викладання набула в Галичині наприкінці ХІХст. Оскільки намісниками в краї були, як правило, поляки, то, крім онімечування, українці зазнавали це й полонізації. Такий подвійний гніт негативно відбився на всьому суспільному, освітньому житті краю: в школах законодавчо закріпилася чужа мова викладання, навчальні плани й програми будувались за чужим взірцем. Боротьбу за рідну мову викладання в контексті розвитку шкільництва розкривають наукові розвідки, публікації сучасних учених й дослідників Д.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26 



Курсова робота на тему: Вивчення української мови в школах Галичини

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок