Головна Головна -> Курсові роботи українською -> Педагогіка -> Методи і засоби навчання

Методи і засоби навчання

Назва:
Методи і засоби навчання
Тип:
Курсова робота
Мова:
Українська
Розмiр:
17,76 KB
Завантажень:
580
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Методи і засоби навчання


План
Поняття про метод і прийом навчання. Проблема класифікації методів навчання.
Сутність і зміст методів навчання.
Проблема вибору методів навчання.
Засоби навчання.


Поняття про метод і прийом навчання. Проблема класифікації методів навчання.
Метод (від грец. metodos – шлях до чого-небудь) – означає спосіб діяльності, спрямованої на досягнення певної мети.
Метод навчання – спосіб упорядкованої взаємозв’язаної діяльності викладача і студентів, спрямованої на вирішення завдань освіти.
Кожний метод навчання вимагає активності не тільки викладача, а й вихованця. Один і той самий метод може застосовуватися для різних навчальних цілей. Наприклад, бесіду можна використати для засвоєння нових знань, і для повторення чи перевірки. Правильне застосування методів навчання забезпечує ефективність пізнавальної діяльності вихованців, можливість застосувати знання на практиці.
Кожний метод навчання повинен виконувати не тільки освітню, розвивальну та виховну функції, але й стимулюючу і корекційну (розвиток сприймання, мислення, уяви, пам’яті, емоційно-почуттєвої сфери).
Будь-який навчальний предмет, окрім загальних методів навчання, має свої методи, зумовлені специфікою його змісту. Так, наприклад, при викладанні української мови застосовуються спеціальні методи: читання і письмо, словникова робота, граматичний розбір та ін. У географії важливе місце належить роботі з картами, в природознавстві – спостереження, досліди та ін. Дидактика вивчає методи, які мають найбільш загальне значення і які можуть бути застосовані при вивченні різних навчальних предметів.
У структурі методів виділяють прийоми, тому кожний метод можна представити як сукупність методичних прийомів. Отже, прийом – це елемент методу. Тільки системне поєднання прийомів утворює певний метод навчання, тому важливою є послідовність їх застосування. Одні і ті ж самі прийоми можуть входити в різні методи навчання, але в поєднанні з іншими прийомами вони утворюють зовсім інший метод навчання. Наприклад, прийом запам'ятовування має місце як у репродуктивних, так і в проблемно-пошукових методах навчання. Але якщо в першій групі методів він домінує, то в другій – є допоміжним, бо сприяє запам'ятовуванню основних результатів проблемних міркувань.
Слід пам’ятати, що метод може стати прийомом, а прийом методом. Коли прийом починає виконувати основне навчальне навантаження, він стає методом. Наприклад, коригування відповідей учнів (як прийом) під час проведення бесіди може трансформуватися в дискусійну площину. За такої умови цей прийом може стати самостійним методом навчання (дискусія). Діалектика переходу методу в прийом і навпаки обумовлена логікою процесу навчання, наявністю суперечливих аспектів між метою і засобами її досягнення тощо.
Проблема класифікації методів навчання породжена наявністю в дидактиці великої кількості підходів до виявлення сутності методів навчання, їх визначень, структури тощо. Значний вклад у розвиток теорії методів навчання на сучасному етапі внесли Є. Голант, М. Данилов, Б. Єсипов, М. Скаткін, М. Лернер, А. Алексюк, Ю. Бабанський та ін.
Класифікація методів навчання – це впорядкована за певною ознакою їх система.
Найпоширенішою в дидактиці останніх десятиліть ХХ ст. стала класифікація методів навчання, запропонована Ю. Бабанським. Основою даної класифікації є цілісний підхід до діяльності викладача і студента в навчально-виховному процесі. В цій класифікації виділяється три великі групи.
І. МЕТОДИ ОРГАНІЗАЦІЇ І ЗДІЙСНЕННЯ НАВЧАЛЬНО-ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Перша підгрупа (за джерелом передачі і сприймання навчальної інформації):
словесні (розповідь, бесіда, лекція, пояснення, робота з книгою, диспут, дискусія, інструктаж);
наочні (ілюстрування, демонстрування, спостереження, відеометод);
практичні (вправи, лабораторна робота, практична робота, дидактична гра).
Друга підгрупа (за логікою передачі і сприймання матеріалу):
індуктивний, дедуктивний, аналітичний, синтетичний, порівняння, узагальнення, конкретизація.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 Курсова робота на тему: Методи і засоби навчання

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок