Головна Головна -> Курсові роботи українською -> Педагогіка -> Дидактичні умови формування природних понять

Дидактичні умови формування природних понять

Назва:
Дидактичні умови формування природних понять
Тип:
Курсова робота
Мова:
Українська
Розмiр:
53,09 KB
Завантажень:
26
Оцінка:
 
поточна оцінка 0.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
ЗМІСТ
Вступ
Основна частина
Дидактичні умови формування природних понять
Практична частина
Різноманітність методів роботи у поданні теми: “Формування природних понять на основі принципів екології та краєзнавчого матеріалу”
Засідання екологічного гуртка
Урок – КВК. Водойми (підсумковий урок)
Урок. Водойми. Джерело
Дидактичні умови формування природних понять
Закономірне підвищення вимог до рівня та якості освіти підростаючого покоління спонукає до пошуку нових шляхів удосконалення навчально-виховного процесу і, насамперед, в її початковій ланці.
Школа першого ступеня покликана забезпечити морально-етичне становлення молодшого школяра, розвиток його самостійності, нестандартності думки, формування прийомів розумової діяльності, створити умови для розвитку емпіричного і теоретичного мислення, свідомого засвоєння наукових понять.
Варто зауважити, що з природничими поняттями учні початкових класів зустрічаються у процесі вивчення майже всіх базових предметів: читання, української мови, математики, образотворчого мистецтва, трудового навчання, музики. Тому на уроках природознавства дуже важливо сформувати у школярів глибокі й міцні знання змісту та обсягу природничих понять, розкрити їх внутрішньопонятійні і міжпонятійні взаємозв'язки та взаємозалежності.
Аналіз педагогічного досвіду дає змогу виділити ряд недоліків, які мають місце у процесі формування природничих понять в учнів початкових класів: діти часто засвоюють визначення поняття без розуміння його суті; оперують термінами без усвідомлення істотних ознак поняття та відокремлення їх від неістотних; не вміють класифікувати і систематизувати поняття.
Це, насамперед, тому, що в багатьох випадках процес формування понять відбувається не цілеспрямовано, стихійно, без використання властивих природознавству методів навчання. Він зводиться здебільшого до механічного запам'ятовування, читання та переказування текстів, перемальовування малюнків з підручника тощо.
Вагомими причинами такої його організації є не досить чітке розуміння вчителем умов, що сприяють засвоєнню понять і закономірностей, яким підпорядковується процес їх формування. Серед них неабияке значення мають дидактичні умови.
Під дидактичними умовами розуміють "змістову характеристику компонентів, які утворюють систему навчання" (М.В.Звєева). а саме: завдань навчання, принципів відбору змісту і методів навчання, організаційних форм, підходу вчителя до виявлення результативності навчання, характеру взаємостосунків між учителем та учнями, засобів навчання. Таким чином, дидактичні умови передбачають урахування дидактичних принципів, закономірностей, способів, форм навчального процесу. Але вони самостійно не діють, а реалізуються через певний зміст і тому найтісніше пов'язані з методичними.
Ефективність процесу формування природничих понять у молодших школярів значною мірою залежить від дидактичних умов, з-посеред яких варто виділити:
здійснення системно - структурного аналізу змісту природничого матеріалу;
дотримання поетапності формування природничих понять;
встановлення між предметних зв'язків;
конструювання системи пізнавальних завдань.
Коротко зупинимося на кожній з них.
Здійснюючи системно-структурний аналіз змісту природничого матеріалу, вчитель має змогу побачити відображення змісту навчального матеріалу у структурній моделі як цілісного об'єкта. Під час логіко-понятійного аналізу цього змісту вчитель може виділити комплекс природничих понять (загально природничі біологічні, географічні, екологічні), які утворюють склад і структуру їх системи і є фундаментом природничих знань; намітити зовнішні і внутрішні системотворчі зв'язки; визначити провідні змістово-методичні лінії кожної теми, розділу, предмета в цілому. Аналіз програм, підручників, навчальних посібників дозволяє побудувати струнку систему уроків, яка відображає логіку засвоєння понять. При цьому вчитель відшуковує оптимальну структуру матеріалу, визначає таку послідовність і систему зв'язків (причиново - наслідкових, функціональних, просторових, родо-видових, логіко-змістових) між поняттями й іншими елементами знань, які сприяють більш повному засвоєнню їх змісту та обсягу.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Курсова робота на тему: Дидактичні умови формування природних понять

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок