Головна Головна -> Курсові роботи українською -> Педагогіка -> Особливості формування довільної поведінки у дошкільному віці

Особливості формування довільної поведінки у дошкільному віці

Назва:
Особливості формування довільної поведінки у дошкільному віці
Тип:
Курсова робота
Мова:
Українська
Розмiр:
36,69 KB
Завантажень:
54
Оцінка:
 
поточна оцінка 0.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
Вступ
Темою нашої курсової роботи є «Особливості формування довільної поведінки у дошкільному віці». Цю тему ми обрали тому, що вона є досить актуальною для сучасної психолого-педагогічної науки.
Актуальність теми визначається тим, що воля є найважливішою рисою особистості людини. Саме вона робить людину наполегливою і цілеспрямованою, допомагає їй ставити перед собою ціль і досягти її. Тому можна вважати, що розвиток волі є головною лінією формування особистості дитини.
Проблема розвитку волі, вольових дій в дошкільному віці була предметом вивчення багатьох психологів (Л.С.Виготський, В.К.Котирло, В.С.Мухіна та ін.) Так, Л.С.Виготський вважає, що розвиток особистості – це процес формування здатності володіти собою і своїми психічними процесами. О.М.Леонтьєв наполягав, що формування волі і довільності має кардинальне, вирішальне значення у розвитку особистості дитини. Л.І.Божович також підкреслювала, що проблема волі і довільності є центральною для психології особистості та її формування. В.К.Котирло особливу увагу у своїх працях приділяла вивченню вольової регуляції поведінки (волі, вольових проявів), яку розуміє як свідоме саморегулювання своєї поведінки в ускладнених умовах, коли потрібно докладати ініціативні свідомі зусилля, щоб не відступити від поставленої задачі.
Однак, не зважаючи на загальновизнану важливість цієї теми, вона залишається ще недостатньо вивченою, що позначається і на практиці виховання дітей. Педагоги не володіють науково обґрунтованими методами формування волі та довільності. Більшість сучасних методичних рекомендацій обмежуються лише порадами батькам та вихователям: виховувати волю та цілеспрямованість, навчати володіти собою, стримувати безпосередні бажання, формувати здатність долати перешкоди тощо. Ці поради не дають конкретних прийомів формування волі і загальної стратегії виховання цих найважливіших рис особистості. Внаслідок цього, виховна робота, спрямована на розвиток волі, зводиться до подібних вимог, які стосуються уже дітей: не лякатися труднощів, доводити справу до кінця, стримувати свої бажання тощо. Зрозуміло, що навіть при найкращих намірах вихователів, але без розуміння психологічних основ формування цих якостей, послідовне втілення цих вимог не тільки не виховує, а й пригнічує волю дитини. Тому розробка науково обґрунтованих методів і методик формування волі і довільності, починаючи з раннього дитинства, є надзвичайно важливою і актуальною.
Виходячи з вище сказаного об’єктом нашого дослідження є розвиток волі дошкільників, а предметом – становлення довільної поведінки дітей.
Ми виділили такі завдання дослідження:
Вивчити теоретичні засади проблеми дослідження;
Проаналізувати психологічні дослідження з розвитку волі у дошкільників;
Підібрати діагностичні методики для вивчення особливостей довільної поведінки у дітей дошкільного віку.

Розділ І. Теоретичні основи проблеми формування довільної поведінки у дошкільному віці
1.1 Загальна характеристика волі
Воля – це психічна функція, яка передбачає: регулювання людиною своєї поведінки відповідно до найбільш значущих для неї мотивів; гальмування інших мотивів, спонукань, намагань; організацію дій, вчинків згідно зі свідомо поставленими цілями. Саме у цих діях і виражається воля.
Порівняно з емоціями й почуттями у волі домінуючу роль відіграє безпосередній вплив людини на довкілля. І це виражається у багатьох діях і рухах. Якщо емоції визначають спрямованість дії, то воля – це вже сама дія.
На думку Т.С.Кириленко, дії та рухи поділяють на дві основні групи – довільні й мимовільні. Довільні – власне людські дії, воля в широкому розумінні. Власне вольові дії виникають лише в умовах конфлікту між бажаною метою і небажаними умовами і наслідками цієї дії. Такі дії характеризуються особливим суб’єктивним станом – вольовим зусиллям, спрямованим на вирішення суперечності, на дію згідно з головним мотивом і опір іншим мотивам.
Емоції, народжуючись зі співвідношення (позитивного чи негативного) результатів дій і потреб, стають внутрішнім регулятором діяльності в тому сенсі, що емоційні переживання , надаючи діяльності пристрасного характеру, виступають як форма контролю за напрямом діяльності, виділяючи з явищ довкілля ті події, які мають для нас значення.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Курсова робота на тему: Особливості формування довільної поведінки у дошкільному віці

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок