Головна Головна -> Курсові роботи українською -> Педагогіка -> Володимир Мономах. "Повчання дітям"

Володимир Мономах. "Повчання дітям"

Назва:
Володимир Мономах. "Повчання дітям"
Тип:
Курсова робота
Мова:
Українська
Розмiр:
3,81 KB
Завантажень:
572
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.2


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Володимир Мономах. "Повчання дітям" (Лабораторно-практична робота)
Володимир Мономах, великий князь київський


Мета: ознайомити учнів зі змістом уривку; розкрити ідеї гуманізму, миру, справедливості, високої моралі, наполегливості, патріотизму; виховувати естетичні почуття; прилучати школярів до загальнолюдських цінностей.
Зміст уроку
Актуалізація знань учнів
Що вам відомо про автора твору?
Володимир Мономах (1053—1125), онук Ярослава Мудрого та візантійського імператора Костянтина IX Мономаха, правив у Ростові-Суздальському, Смоленську, Володимир-Волинському, Чернігові, Переяславі. Запрошений боярами на престолу Київ (1113—1125), після смерті Святополка, проводив політику консолідації руських князівств. Законодавчо Статут Володимира Мономаха дещо ослабив гніт і визискування народу. Сильний і мудрий державний діяч воював із половцями, здійснив 83 великі походи. Ним половці лякали своїх дітей тце з колиски, Литва з болота на світ визирала, а угри зміцнювали свої кам'яні міста залізними ворітьми, щоб на них великий Володимир не наїхав ("Слово про загибель Руської землі").
Володимир Мономах мав декілька синів, найвідоміші — Мстислав, Яро-полк, В'ячеслав, Юрій.
Семикласники пам'ятають легенду про те, що грецький імператор Костянтин Мономах прислав у дар своєму внуку, великому князеві київському Володимиру, дорогі дарунки, серед яких був золотий вінець із хрестом — "шапка Мономаха", одна з регалій російських великих князів, а пізніше царів.
На цьому уроці вчитель дещо розчаровує школярів. Сам Мономах ніколи цієї шапки не носив. Чому?
Указуємо на те, що шапка Мономаха є експонатом Оружейної палати Московського Кремля. Півкулястий золотий верх її оздоблений тонким золотим мереживом, перлами, великими дорогоцінними каменями. Опушка виготовлена з хутра рідкісного сибірського чорного соболя. Це державна корона, якою з кінця XV ст. вінчали на царство спочатку великих князів московських, а потім і всіх російських аж до Миколи II. Її одягали Іван Грозний та Борис Годунов. Учені доказали, що виготовлена вона в кінці XIII—на початку XIV ст. середньоазіатськими ювелірами, а Мономах помер 1125 р.
Володимир Мономах сприяв розвиткові літописання. Він автор "Повчання дітям", яке написане 1117 р. Потрапило до нас випадково, в єдиному примірнику: виявилось вписаним до Лаврентіївського списку "Повісті минулих літ", що датується 1377 р., а в інших — Іпатіївському, Хлєбниковському, Погодінському — Мономахового твору немає.
"Повчання дітям " виконане у формі літопису-автобіографії. За змістом поділяється на дві частини: власне повчання і книгу шляхів Мономаха — короткий, літопис його князівських переміщень і перемог.
Діти ознайомлюються з уривком тексту. Потрібно знайти такий вислів автора, який найточніше відображав би суть твору.
Постановка проблеми. Чи можна вважати "Повчання дітям" Мономаха заповітом своїм дітям і князям Руської землі? Чи досягло мети його звернення до них?
Систематизація та узагальнення даних. Володимир Мономах не лише своїм дітям адресує "Повчання...", а й "задля християнських людей...". Він роздумує над вічними проблемами добра і зла, праведника і грішника.
До чого закликає своїх нащадків князь? Проти чого застерігає? Учні наводять приклади з тексту: не лінуватися, "страх майте Божий у серці своїм і милостиню чиніть щедру, бо се єсть начаток всякому добру"; "шануйте старого чоловіка, як батька, а молодого, як брата"; "будьте справедливими, присяги не ламайте"; "гостей і послів вітайте як не дарунками, то напоями, бо вони по чужих землях несуть добру і злу славу"; "не забувайте того, що знаєте, а чого не знаєте, того научайтесь".
Мономах вірить у торжество справедливості, а досягається це покаянням, слізьми і милостинню. Він звертається до Бога, просить порятунку від ворогів, які творять беззаконня, живуть неправдою і підступництвом.
Доброчинність дітей має проявитися у ставленні до убогих, сиріт і вдовиць. Автор закликає не дозволяти сильним зневажати простих людей.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Курсова робота на тему: Володимир Мономах. "Повчання дітям"

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок