Головна Головна -> Курсові роботи українською -> Педагогіка -> Розвиток національної освіти в Галичині в першій половині ХХ ст. Педагогічна й просвітницька діяльність М.Базника.

Розвиток національної освіти в Галичині в першій половині ХХ ст. Педагогічна й просвітницька діяльність М.Базника.

Назва:
Розвиток національної освіти в Галичині в першій половині ХХ ст. Педагогічна й просвітницька діяльність М.Базника.
Тип:
Курсова робота
Мова:
Українська
Розмiр:
17,11 KB
Завантажень:
125
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
Вступ
У час відбудови незалежної України важливого значення набуває впровадження в життя широкої національно – освітньої програми, використання надбань педагогічної думки, що розвивалася на західно – українських землях і була вільна від догматичної радянської методології.
Погляди сучасних дослідників усе частіше звертаються до вивчення творчості роками замовчуваних з ідеологічних причин педагогів та освітніх діячів.
Узагальнення педагогічного досвіду минулого, його творче втілення у практичну діяльність навчально – виховних інституцій сприятиме вдосконаленню освіти, формування у молоді “світоглядної свідомості, ідей, поглядів, переконань, ідеалів, традицій, звичаїв та інших соціально – значущих надбань вітчизняної і світової духовної культури” [ ; с.15]. Успішне розв’язання цих завдань можливе за умови з’ясування достовірних фактів історії української освіти і педагогічної думки, яку представляє доробок кожного окремого педагога – як виразника ідеї певної епохи. Тому теоретична спадщина кожного з них заслуговує на детальне вивчення, науково – обґрунтовану оцінку.
Педагогічна наука належно оцінила творчу спадщину О.Барвінського, А.Волошина, М.Галущинського, Ю.Дзеровича, А.Животка, М.Драгоманова, М.Завадського, Я.Кузьміва, І.Огієнка, С.Русової, І.Стешенка, В.Сухомлинського, А.Крушельницького (праці Д.Герцюка, О.Джус, Т.Завгородньої, І.Нагачевської, Н.Пастушенка, Б.Ступарика, Н.Чаграк та ін.).
Однак до скарбниці історико – педагогічної науки не внесено творчу спадщину просвітителя і педагога першої половини ХХ століття – Михайла Яковича Базника. Аналізуючи його діяльність, визначаємо її широкий діапазон і багатогранність. М.Базник учасник національно – визвольної боротьби за незалежну Україну, хорунжий Української Галицької Армії. На початку 20–х років уже не зброєю а словом педагога утверджував право Українців на рідну школу, на духовний і культурний розвиток. Навіть в умовах польсько шляхетського поневолення західних земель України готував шкільну молодь до самовідданої праці на користь народу. Працював вчителем, директором школи, співробітником експериментального Львівського психотехнічного інституту. Опублікував цикл науково педагогічних статей, десятки статей і досліджень у спеціальних виданнях, на тему вибору професії підготував декілька поважних посібників, які, на жаль, не були видані.
Педагогічна спадщина й активна просвітницька діяльність М.Базника привернула увагу громадськості в 20 – 30–х рр. ХХ ст. Присвячені їй огляди, рецензії, коментарі, замітки І.Сторожонського, С.Балея, І.Раковського, О.Степанів – Дашкевич, О.Тарановича, П.Кривоносюка видрукувані в українських періодичних виданнях “Шлях навчання і виховання”, “Українська школа”, “Учительське слово”. Особливу увагу тогочасна преса зосередила на рецензуванні наукових праць, таких як: “Методи педагогічних дослідів”(1929), “Вибір звання. Практичний підручник для школи і дому” (1935) [1].
Спроби наукового осмислення місця і ролі М.Базника в українській педагогіці, осягнення творчого доробку здійснили Верига В., Олійник В., Пелипейко І., Погребенник Я., Салила Н.
Проте, в більшості публікаціях висвітлено біографічний життєпис на тлі того часу, коли жив і працював педагог. Водночас цілісного і всебічного аналізу його ролі в організації української освітньої справи, діяльності його як громадсько – просвітнього діяча не здійснено. Зовсім не дослідженою є педагогічна спадщина М.Базника.
Аналіз архівного матеріалу та наукової літератури засвідчує, що питання про внесок М.Базника в розвиток українського національного шкільництва вивчене не достатньо і вимагає подальшої розробки. Викладене вище зумовило вибір теми магістерської роботи.
Об’єкт дослідження – розвиток національної освіти в Галичині в першій половині ХХ ст.
Предмет дослідження – педагогічна й просвітницька діяльність М.Базника.
Метою дослідження є аналіз творчої спадщини М.Базника задля з’ясування її значущості в розвитку сучасної освіти в Україні.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 Курсова робота на тему: Розвиток національної освіти в Галичині в першій половині ХХ ст. Педагогічна й просвітницька діяльність М.Базника.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок