Головна Головна -> Курсові роботи українською -> Педагогіка -> курсова робота на тему: Використання українського народного фольклору у формуванні молодших школярів уявлень про природу

Використання українського народного фольклору у формуванні молодших школярів уявлень про природу / сторінка 3

Назва:
Використання українського народного фольклору у формуванні молодших школярів уявлень про природу
Тип:
Курсова робота
Мова:
Українська
Розмiр:
43,30 KB
Завантажень:
437
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23 

До чуттєвого пізнання належать відчуття, сприймання, уявлення; до логічного або раціонального – поняття, судження, умовиводи. Ці форми відображення мають місце і при засвоєнні знань, оскільки в процесі навчання в свідомості учнів повинна бути відтворена реальна картина навколишнього світу.
Найпростішою формою чуттєво-образного відображення є відчуття.
Відчуття – це процес відображення в мозку людини окремих властивостей, якостей предметів і явищ об'єктивної дійсності внаслідок їх безпосереднього впливу на органи чуттів.
Уявлення – це не тільки образи предметів, які ми колись сприймали. Можна мати уявлення і про такі предмети, яких ми ніколи не бачили. Вони створюються на основі осмислення ряду уявлень про навколишні предмети або явища.
Поняття – форма думки, яка відображає істотні ознаки і відношення предметів та явищ реального світу [10, c. 31].
Ознакою називається те, чим відрізняються або чим схожі між собою предмети і явища. Ці ознаки можуть бути у вигляді властивостей (білий, прозорий, розчинний), стану (рухається, живиться, росте). Ознаки поділяють на істотні й неістотні. Істотні ознаки – це такі, які належать предметам певної групи і відрізняють їх від предметів іншої групи. Так, у понятті «людина» маються на увазі такі істотні ознаки, як свідомість, мова і праця.
У кожному понятті розрізняють його зміст і об'єм. Зміст поняття – це сукупність ознак предметів, відображених у понятті. Так, у зміст поняття «звірі» поряд з іншими входять такі ознаки, як наявність волосяного покриву, живонародження і вигодовування малят молоком.
Об'єм поняття – це безліч предметів, кожному з яких належать ознаки, що становлять зміст поняття. Так, поняття «звірі» об'єднує таких представників цього класу тварин, як вовк, лисиця, заєць-біляк, бурий ведмідь та багато інших, бо кожен із них покритий шерстю, народжує живих малят і вигодовує їх молоком.
Поняття поділяють на індивідуальні (поодинокі), що стосуються окремих предметів, явищ, і загальні, які охоплюють групу об'єктів; на конкретні, що стосуються предметів, явищ, і абстрактні, які стосуються властивостей предметів і явищ, узятих як самостійний об'єкт думки (наприклад, погода, клімат). Поняття завжди існує в слові і виражається словом або групою слів.
Поняття формуються в свідомості людини на основі таких розумових процесів, як. аналіз, синтез, порівняння, абстракція та узагальнення.
Роль уявлень при вивченні природознавства дуже велика: чим багатші у дітей уявлення, чим вони повніші за обсягом і точніші за змістом, тим краще розвиваються у дітей пам'ять і мислення. Уявлення е також необхідною умовою формування понять, розуміння учнями слів учителя, а також засвоєння матеріалу підручника [29, c. 12].
Щоб сформувати в свідомості учнів чітке уявлення про незнайомий предмет, треба показати їм його, дати можливість доторкнутися до нього, а іноді понюхати і попробувати на смак. Якщо предмет як певний комплекс подразників діє на ряд аналізаторів, у корі великих півкуль утворюються тимчасові зв'язки, внаслідок чого організм реагує на предмет як єдине ціле. Отже, одночасна робота різних аналізаторів е найважливішою умовою переходу від окремих відчуттів до сприйняття предмета в цілому.
Щоб сформувати в учнів загальне уявлення про той чи інший об'єкт, найдоцільніше ознайомлювати дітей з ним безпосередньо в природі. Тому великого значення набувають спостереження під час екскурсій, а також довготривалі самостійні спостереження в природі. Під час цих спостережень учні не тільки запам'ятовують зовнішні особливості тих або інших об'єктів, а й звертають увагу на їхнє природне оточення. Це дає можливість виявити певні взаємозв'язки між об'єктом і середовищем. Під час спостережень тісно переплітаються елементи чуттєвого (емпіричного) і абстрактного (логічного), що забезпечує розуміння учнями суті явищ, які вивчаються [6, c. 204].
Звичайно, на предметному уроці чуттєве сприйняття учнів поєднується із словом учителя, який спрямовує цей процес, бо молодші школярі ще не можуть самостійно виділити головні властивості об'єкта.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23 
Курсова робота на тему: Використання українського народного фольклору у формуванні молодших школярів уявлень про природу

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок