Головна Головна -> Курсові роботи українською -> Філософія -> Українська філософська думка

Українська філософська думка

Назва:
Українська філософська думка
Тип:
Курсова робота
Мова:
Українська
Розмiр:
20,04 KB
Завантажень:
121
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
Тема: Українська філософська думка


ЗМІСТ


ВЕЛЕСОВА КНИГА
Виникнення філософської думки в Україні пов'язане насамперед з появою такої історичної спільності людей як український
народ. Адже кожен народ демонструє своє право на життя не тільки здатністю до виживання, а й силою духу взагалі, і зокрема – філософською силою, силою мислення.
Свідченням того, що ще за давніх часів український народ був високорозвиненою спільнотою, є результати дослідження Трипільської культури, а значно пізніше – геніальна пам'ятка українського народу V–IX ст., написана у IX і переписана в XVI чи в XVII ст., „Велесова книга”.
Представлена у „Велесовій книзі” характерологія українського народу показує, що початки української філософії зумовлені духом віри, любові і надії, а вінцем цього духу є свобода.
З початків свого світоглядно-філософського усвідомлення український народ заявляє: "А йдемо куди – знаємо: по землі на гори і в луку
моря" [4, с. 26]. Знає тому, що є цивілізованим народом: "Правда така, що ми Дажбожі внуки ко уму, а ум великий божий є єдиний з нами, і тому творимо і говоримо з богами воєдино" [4, с. 14].
Філософський світогляд, поданий у "Велесовій книзі", показує, що український народ вірить передусім у свої власні сили, здібності, що тільки завдяки діяльності можна досягти щастя і свободи: "Йдемо до полів наших трудитися, як боги веліли кожному чоловікові..." [4, с.18], "Маємо істинну віру, що не потребує людської жертви" [4, с.39]. "Велесова книга" свідчить, що український народ пройнятий любов'ю до життя, до власної землі, відважний і сміливий у реалізації цієї любові: "... Ми відважні, коли боремося за життя..." [4, с.41]. Ця любов пов'язана з величезною рішучістю і оптимізмом: "І одсічемо старе  життя наше од нового, як січуть, рубають дрова в домах огнищан простих"[4, с. 47].
Таким чином, філософія віри, надії, любові і свободи, яку плекав український народ у стародавні часи, є породженням його власного, неповторного і нескореного духу.
ФІЛОСОФІЯ ВІДРОДЖЕННЯ
Починаючи з XV ст. в українському духовно-му житті спостерігається зростання інтересу до пізнання люди-ни і природи, активно засвоюються досягнення світової культу-ри. На ґрунті її відбуваються прогресивні зрушення у філософ-ських поглядах передових представників української культури, поширюються ідеї гуманізму. Серед найвизначніших українських гуманістів кінця XV – першої половини XVI ст. були Юрій Дро-гобич, Станіслав Оріховський, Павло Русин із Кросна, Шимон Шимонович та ін. Всі вони одержали освіту і працювали у най-визначніших навчальних закладах Європи й своєю діяльністю не лише сприяли перенесенню ідей гуманізму на землі України, а й зробили значний внесок до підвалин величної будови поль-ського та європейського гуманізму доби Відродження. Для твор-чості їх були характерними глибокі знання античної філософії, прагнення спиратися у своїй діяльності на духовні здобутки ан-тичних мислителів. Значне місце в їхньому творчому доробкові посідає розробка проблем природи. Поширення знань про Все-світ у суспільстві, на їхню думку, є обов'язковою передумовою вдосконалення розумових здібностей людини. Так само як ро-дюче поле, зазначав Оріховський, без належного обробітку за-лишиться безплідним, так і людина, найталановитіша від при-роди, нічого не здійснить видатного без оволодіння науковим знанням. Найпершою серед наук є філософія. Відправною точ-кою світогляду цих діячів е ствердження гідності особи, свобо-ди її, ідеалів соціальної справедливості. З позицій теорії «при-родного права» та «суспільного договору» розглядаються пи-тання державності, релігії, власності, людського суспільства [10, с.86].
Ренесансний гуманізм, поширений в Україні в XV–XVI ст., став ґрунтом для переходу до наступного етапу, тобто форму-вання відмінного типу світогляду, що пов'язаний передусім з реформаційною ідеологією. Якщо речники гуманістичних ідей представляли певним чином інтелектуальну, елітарну, культуро-центричну течію, то новий етап більш щільно пов'язаний із за-гостренням соціально-економічних, національних, віросповідних суперечностей і з зумовленою ними конфесіональною полемікою, що велась в Україні після Люблінської (1569) і Брестської уній (1596) за умов наступу католицької контрреформації.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 Курсова робота на тему: Українська філософська думка

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок