Головна Головна -> Курсові роботи українською -> Філософія -> Розмаїття форм буття

Розмаїття форм буття

Назва:
Розмаїття форм буття
Тип:
Курсова робота
Мова:
Українська
Розмiр:
57,91 KB
Завантажень:
21
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30 
Пошукова робота на тему:
Розмаїття форм буття


Універсум чи Мультиверсум? Межі субординативного підходу до розмаїття буттєвих форм. Гетерархічність буття. Труднощі, що з ними пов'язане її усвідомлення
Універсум чи Мультиверсум? Націленість на буття — то природна життєва установка кожної людини. Можливо, саме тому перший із давньогрецьких філософів, хто взяв за предмет всіх роздумів не “сущі речі”, а “суще як таке” (Парменід), доходить висновку, що існує тільки буття, небуття ж — зовсім не існує. Щоправда, наш сучасник, німецький філософ М. Хайдеггер застерігав у “Листах щодо гуманізму” про те, що буття — те найближче для людини, що залишається для неї найдальшим. Адже людина, як зазначав той же Хайдеггер в одній з найперших своїх фундаментальних праць, повсякчас забуває за буденними клопотами про “істину буття”, відпадає від цієї істини.
Ситуація, як бачимо, надто суперечлива. Вона спричинена тим, що явища, здавалося б, найпростіші для людського розуміння, виявляються найскладнішими. Наріжне питання, яке постає перед кожним, хто намагається осмислити особливості чи то людського світу, чи світу загалом,— питання про те, як співвідносяться розмаїття та єдність різних виявів буття. Іншими словами, чи можна звести вражаюче розмаїття буттєвих форм до, так би мовити, спільного знаменника?
Досвід повсякденного життя переконує нас у тому, що за всієї своєї багатобарвності, строкатості природа надзвичайно “ощадлива”. Скажімо, морфологічна будова різних живих істот відзначається тим, що з гідною заздрощів послідовністю відтворює певні структури, яким притаманна найбільша доцільність. Чимало спільного також у морфології тваринного та рослинного світу. Чи не стали спо-
315
стереження за цїєю ощадливістю передумовою того, що питання про єдність усього сущого бентежить людську уяву вже з перших її кроків?
Показовою тут є та особливість архаїчної свідомості, яку французький вчений Л. Леві-Брюль називав “логікою партиципації” (причетності). Згідно з нею і надприродні сили, і природа, й людина є елементами єдиного космічного порядку, неперервним полем найрізнобічніших взаємодій та залежностей. Логіка партиципації пронизує міфологічні уявлення, в яких зображення світу є немов би гігантською варіацією на тему принципу причинності. Міфологічна свідомість переповнена відчуттям особливої пов'язаності, залежності або навіть тотожності макрокосму й мікрокосму, природи й людини Остання тут— один з крайніх іпостасних елементів космічної схеми. “Будова” людини, її плоть сягають аж космічної матерії, яка, оплотнюючись, стає основою різних стихій та природних об'єктів: плоть — земля, кров — вода, волосся — рослини, кістки, зуби — каміння, зір (очі) — сонце, слух (вуха) — сторони світу, дихання (душа) — вітер, голова — небо тощо. Ототожнення космічного й людського відбивало не стільки нерозвинутість архаїчного світовідчуття, скільки його екологічну чутливість. Це було переживанням космічності людини.
Отже, вже на дофілософських, донаукових рівнях усвідомлення людиною довколишнього світу й самої себе формуються певні уявлення про те, що все суще походить від одного й того ж першопочатку, є видозмінами одних і тих же стихій чи сполучення одних і тих же “першоелементів” Пошуки такого першопочатку та роздуми над тим, яким чином він співвідноситься з розмаїттям усього сущого, стали однією з найважливіших складових філософії. З перших кроків свого існування вона намагається знайти таку відповідь на окреслені питання, яка б давала можливість задовольнити одвічне людське прагнення: з'ясувати першопричини, джерела й подальшу долю світу, в якому живе людина, долю самої цієї людини (одвічне світоглядне питання, яке дало назву одній з картин Ван Гога “Звідкіля ми, хто ми, куди йдемо?”).
Якщо поглянути під таким кутом зору на історію філософських учень, то можна дійти висновку, що існує принаймні три найзагальніших розв'язання проблеми першоначала буття: зведення його до матеріальної або до нематеріальної субстанції, чи до поєднання цих двох начал.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30 Курсова робота на тему: Розмаїття форм буття

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок