Головна Головна -> Курсові роботи українською -> Право -> Конституційно – правовий статус Конституційного Суду України

Конституційно – правовий статус Конституційного Суду України

Назва:
Конституційно – правовий статус Конституційного Суду України
Тип:
Курсова робота
Мова:
Українська
Розмiр:
27,65 KB
Завантажень:
424
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20 
ПЛАН
Поняття конституційного контролю.
Конституційно – правовий статус Конституційного Суду України.
Конституційний статус суддів Конституційного Суду України та гарантії їх діяльності.
Конституційне провадження.
Акти Конституційного Суду України.
1. Поняття конституційного контролю.
Ст.1 Конституції нашої країни проголошує Україну, серед іншого, правовою державою. Зрозуміло, що така характеристика української держави є, радше, дороговказом, перспективною метою, на яку має орієнтуватись суспільство у своєму розвитку. Аналіз нинішнього етапу розвитку України не дає поки що вагомих підстав віднести її до розряду держав, де повною мірою реалізуються принципи поділу влад і верховенства права. Водночас існує ряд ознак, які зближують Україну з розвиненими демократичними країнами світу в розрізі існування дієвих механізмів реалізації принципів правової держави на кшталт конституційного контролю. Нині у вітчизняній науці вважається загальновизнаною теза про те, що однією з основних форм прояву правової держави і одночасно однією з її необхідних умов є існування судового конституційного контролю Рябов С.Г. Політологічна теорія держави. – К., 1996. – С. 56-57. Такі висновки українських вчених підтверджуються розробками їхніх зарубіжних колег. Саме тому, що судовий розгляд конституційності правових актів базується на суворому дотриманні чітко встановлених процедур і правил, які дозволяють суддям абстрагуватися від конкретної політичної кон’юнктури, зарубіжні вчені наголошують не просто на поділі влади як умові функціонування правової держави, але й на закріпленні особливо сильних позицій судової гілки влади, як це, наприклад, є у ФРН Хайде В. Система правосудия Федеративной Республики Германия. – Бонн, 1995. – С. 13. Німецькій політолог А.Альбрехт серед основних положень теорії правової держави виділяє саме судовий конституційний контроль Див.: Гаджиев К.С. Политическая наука. – М., 1996. – С. 196..
Послуговуючись різними характеристиками конституційного контролю, які даються у політичній та правовій науках Страшун Б. Конституционное (государственное) право зарубежных стран. – М., 1996. – С. 72, можна дати таке його визначення: конституційний контроль є специфічною функцією компетентних державних органів, метою здійснення якої є забезпечення верховенства конституції в системі нормативних актів шляхом перевірки на відповідність конституції актів і дій органів публічної влади, а також громадських об’єднань, які активно діють у сфері державно-владних відносин.
На загал, форма діяльності (суд, квазісудовий орган, політичний контроль тощо) органів конституційного контролю залежить від домінування принципу розподілу влади чи принципу верховенства парламенту в правовій доктрині даної держави. В разі домінування першого із зазначених принципів функцією конституційного контролю наділяється система судів загальної юрисдикції чи спеціалізовані конституційні суди. Якщо ж у державі чітко реалізується принцип верховенства парламенту, то конституційний контроль (нагляд) здійснюється парламентом чи квазісудовим органом. Модель конституційної юрисдикції залежить від приналежності до американської чи европейської правової сім’ї. У межах американської правової системи здійснюється як правило універсальний (децентралізований) конституційний контроль – тобто усіма судами загальної юрисдикції, а Верховні суди є одночасно й Конституційними судами. У країнах європейської (континентальної) системи права конституційний контроль здійснюється переважно спеціалізованими органами.
На думку Х. Штайнбергера, основна перевага спеціалізованого конституційного контролю полягає в раціоналізації процедури дослідження обставин справи й прийняття рішення. Конституційний суд обмежується розглядом лише конституційно-правових питань, і це виключає для нього необхідність одночасно вирішувати інші надзвичайно складні питання, що стосуються інших галузей права. Він може розглядати справи щодо конституційності і в порядку абстрактного контролю.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20 Курсова робота на тему: Конституційно – правовий статус Конституційного Суду України

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок