Головна Головна -> Курсові роботи українською -> Право -> Закони "12-ти таблиць" у Римі та інші джерела права

Закони "12-ти таблиць" у Римі та інші джерела права

Назва:
Закони "12-ти таблиць" у Римі та інші джерела права
Тип:
Курсова робота
Мова:
Українська
Розмiр:
16,08 KB
Завантажень:
176
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
ВСТУП
У найдавніший період безродільно пануючою правовою системою було квіритське право. Воно відрізнялося сакральним характером, великим ступенем традиційності, зв"язком із квіритськими звичаями і ретуалами, що знайшли своє відображення в Законах ХІІ таблиць. Цивільне право несло на собі сліди свого походження в умовах невеликої землеробської держави. Воно застосовувалося тільки до людей, які володіли римським громадянством і розглядався як особливий привілей римського громадянина.
Римське право найдавнішого періоду відрізнялося строгістю, формалізмом. Особлива увага була приділена в регулюванні відносин , зв"язаних з рухом майна і правом приватної вланості , що розглядалося як повне панування власника над об"єктом права.
Історія створення Законів ХІІ таблиць.
Найдавніше поселення Рима жило родами, якими керували старійшини. Рід спочатку являв собою споєний колектив , зв"язаний загальним походженням, загальною власністю на землю, а також вшануванням предків.
Згодом на території, що належить родам, з"явилися люди, що не входять ні в один з них. Це були звільнені чи раби їхні нащадки, чужоземці, ремісники і торговці, люди, вигнані за порушення родових звичаїв, насильно переселені зі скорених міст. Цих прибульців у Римі називали п л е б е я м и. Споконвічне ж населення, що жило родами, називалося п а т р и ц і я м и .
Повертаючи до питання про походження римських станів, можна взяти за основу його " комплексну теорію":
- п а т р и ц і ї дійсно були корінним громадянством. Вони являли собою повноправний "римським народ" ;
- у безпосередньому зв"язку з ними були к л і є н т и ( від лат. Clitnis – слухняний ) , що одержували від них землю, худобу, користалися їхнім захистом на суді й ін. За це вони повинні були служити у військових загонах своїх заступників, надавати їм допомогу грошима, виконувати різні роботи;
- п л е б е ї стояли поза родовою організацією патриції, тобто не належали до "римському народу ", не мали доступу до общинної землі і були позбавлені політичних прав.
Походження плебеїв не ясно і спірно. Безсумнівно тільки, що вони стояли поза племінною організацією і тому не могли приймати участі в керуванні громадою. Зате вони безперешкодно займалися землеробством, ремеслами, торгівлею. Плебеї були ососбисто вільні, несли військову службу на рівні з патриціями. Торгове і промислове багатство було зосереджено головним чином у їхніх руках : гордий своїм походженням патрицій вважав принизливим будь-яке заняття, крім землеробства, політичної діяльності, військової служби.
Патриції були повноправними громадянами. Вони розпадалися на три племена. Кожне плем"я складалося з 100 родів. Кожні 10 родів утворювали курію.
Курії утворювали загальні народні збори римської громади (куріатні коміції) . Вони приймали чи відкидали запропоновані йому законопроекти, обирали усіх вищих посадових осіб, виступали в якості вищої апеляційної інстанції при рішенні питання про страту, повідомляли про війну, разом із сенатом вибирали царя, займалися найважливішими судовими справами й ін.
Римська патриціанська громада представляла собою примітивне місто-державу з типовими рисами "військової демократії ".
Другим органом демократії була рада старійшин, сенат. Його члени називалися "батьками" – patres. У компетенцію сенату входили справи безпосереднього керування, вироблення законопроектів, заключення миру. Він складався зі старійшин усіх 300 родів і тому так і називався (від senex – старий, старійшина). Старійшини ці складали потомственну арестократію римської громади, оскільки укоренився звичай, відповідно до якого їх обирали з однієї і тієї ж родини кожного роду.
Відповідно до легенди, Ромул призначив перших 100 сенаторів. Тулл Гостілій додав ще 100, а Тарквіній довів їхню кількість до 300.
У період між смертю старого царя і вибором нового громадою керували по черзі сенатори.
Військове управління, верховні жрецькі і деякі судові функції належали обраному зборами курій "паную" , якого називали рексом (rex).

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 Курсова робота на тему: Закони "12-ти таблиць" у Римі та інші джерела права

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок