Головна Головна -> Курсові роботи українською -> Право -> Загальна психологічна характеристика судового процесу

Загальна психологічна характеристика судового процесу

Назва:
Загальна психологічна характеристика судового процесу
Тип:
Курсова робота
Мова:
Українська
Розмiр:
31,75 KB
Завантажень:
367
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17 
ПЛАН
1. Загальна психологічна характеристика судового процесу
2. Психологія судді
3. Психологічні аспекти оцінки злочинної поведінки і призначення кримінально-правового покарання
1. Загальна психологічна характеристика судового процесу
Психологія розгляду кримінальної справи в суді досліджує закономірності, пов'язані з психічною діяльністю всіх осіб, що беруть участь в розгляді справи, а також виховна дія судового процесу і вироку на підсудного і інших осіб, роль громадської думки як чинника, що впливає на судовий процес, і ін. З цим розділом тісно зв'язані науки: кримінальне право, кримінальний процес, соціальна психологія, судова етика.
Психологічний аналіз судового процесу дає можливість розробити рекомендації, направлені на підвищення ефективності правосуддя, культури процесу, максимальної виховної дії на всіх його учасників.
Судове слідство і проголошення вироку по справі є логічно неминучою стадією, наступною за скоєнням злочину і попереднім слідством. Діяльність суду, учасників судового процесу вельми багатоманітна.
Правосуддя, яке більшою мірою, ніж багато інших видів діяльності, виступає як сфера спілкування між людьми, пов'язано з цілим рядом соціально-психологічних явищ, наприклад, ефективністю діяльності соціальних груп, особливостями оцінних думок в групі, сприйняттям і розумінням людьми один одного, навіюванням, авторитетністю, соціально-психологічною роллю особи і т.д. При цьому у сфері судочинства закономірності соціальної психології можуть служити і поліпшенню, і погіршенню результатів діяльності. Колегіальний початок при здійсненні правосуддя відповідає закономірностям соціальної психології. Згідно цим закономірностям, вирішенню складних задач, а до таких відноситься більшість кримінальних справ, сприяє взаємодія при ухваленні рішення групою осіб. В ході спільної діяльності пом’якшуються крайнощі показників психічних процесів всіх членів групи, підвищується ефективність мислення, сковується дія тих суб'єктивних чинників, які можуть привести до помилкового результату. Колективна оцінка доказів є максимально об'єктивною (особливо в суді присяжних).
У судовій практиці досить рідко зустрічаються випадки розбіжності в суддівській колегії. Проголошення вироку на одноголосну думку складу суду можна розглядати як додаткову гарантію законності і обґрунтованості вироку, оскільки внутрішнє переконання всіх членів суддівської колегії співпадає, що робить його безперечним. Проте подібна одноголосність нерідко має місце і при проголошенні вироку, відміненого згодом вищестоящим судом, що може свідчити про тиск неправильної думки більшості в суддівській колегії на формування свого власного переконання кожного члена суду. Існує ряд суб'єктивних і об'єктивних умов, які можуть сприяти подоланню конформізму в суддівській колегії. Перш за все члени суду повинні постійно пам'ятати про ті небезпеки, які підстерігають їх при формуванні колективної думки при вирішенні кримінальних справ. Вони повинні піддавати внутрішньому самоконтролю свої висновки по справі, щоб зайвий раз перевірити, чи не формують вони їх таким чином під впливом більшості. Існують шляхи подолання цього психологічного чинника за допомогою об'єктивних умов. Склад суду діє при такій внутрішній обстановці, яка може підсилювати прояви конформізму. Ця обстановка характеризується тим, що суддя серед членів суддівської колегії знаходиться в особливому положенні. Від нього виходить найбільша кількість інформації, пов'язаної з розглядом справи, що, згідно засадам соціальної психології, обґрунтовує положення судді як керівника - лідера в групі спільно дійових осіб. Крім того, в суддівській колегії існує нерівний соціальний статус взаємодіючих осіб. Такий нерівний соціальний, а не правовий статус виражається у тому, що суддя виконує свою професійну діяльність, а решта членів суду - непрофесійні судді.
Через ці обставини думка члена суду, що залишився в меншині, частіше піддається деформації під впливом авторитетної для нього думки головуючого в сукупності з тиском «колективу».

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17 Курсова робота на тему: Загальна психологічна характеристика судового процесу

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок