Головна Головна -> Курсові роботи українською -> Психологія -> Роль соціально-психологічної служби в процесі адаптації студента першокурсника у вищому навчальному закладі

Роль соціально-психологічної служби в процесі адаптації студента першокурсника у вищому навчальному закладі

Назва:
Роль соціально-психологічної служби в процесі адаптації студента першокурсника у вищому навчальному закладі
Тип:
Курсова робота
Мова:
Українська
Розмiр:
11,85 KB
Завантажень:
444
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
КУРСОВА РОБОТА
на тему:
Роль соціально-психологічної служби в процесі адаптації студента першокурсника у вищому навчальному закладі


Зміст
ВСТУП
§1. Психологічні труднощі студента в процесі адаптації до навчання
§2. Зміст та напрями роботи соціально-психологічної служби, її значення для студентів першокурсників в процесі адаптації до умов навчання
§ 3. Перспективи розвитку соціально-психологічної служби у вищих закладах освіти
Висновки
СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ


ВСТУП
Перехід до нової соціальної ролі студента, зміна звичної шкільного середовища на незнайоме „вузівське" вимагають часу для адаптації, навіть якщо у стінах ВЗО (вищий заклад освіти) студент зустрічає доброзичливе ставлення з боку викладачів та працівників. Це пов'язано з тим, що життя студента будується за іншими нормами та правилами: зростає почуття відповідальності за те, як складеться його подальше життя, а часто ці процеси пов'язані ще й з відривом від сім'ї.
Зрозуміло, що у деяких студентів "це може призвести до певних труднощів та формуванню деформованої соціальної ролі „студента", а саме: підміна реального почуття дорослості такими поведінковими діями, як вільне відвідування занять, зовнішні форми реалізації свого „Я" (паління, манера спілкування тощо)"(4). Така деформація соціальної ролі призводить до певних труднощів, які проявляються в небажанні навчатися, відвідувати навчальний заклад.
У чому ж полягає важкість адаптаційного періоду у ВЗО?
Адаптаційний процес визначає структуру потреб і мотивів індивіда. Як зазначає Научитель Є.Д. « тип, для якого характерним є активний вплив на соціальне середовище, і тип, для якого притаманним є пасивне, конформне прийняття цілей та ціннісних орієнтацій групи». Важливим аспектом соціальної адаптації є прийняття ролі.
Стан внутрішньої напруги як і будь-яка інша надмірна емоційно насичена подія або явище в житті людини, негативно впливає як на інтелектуальне, так і на особистісне зростання особистості. Якщо ж психічна напруга буде продовжуватися достатньо тривалий період, то разом із зростанням негативного досвіду може скластися ситуація, за якої студент не схоче або не зможе продовжити навчання у ВЗО. Це обумовлено тим, що психологічна напруга може негативно вплинути на перебіг психічних процесів, і внаслідок цього, можливим є відставання студента у навчанні, погіршення взаємовідносин в академічній групі та небажання відвідувати заняття.
Специфіка адаптації першокурсника визначається в першу чергу психологічними особливостями юнацького віку (ідея самопізнання та самовизначення, пошук життєвих цінностей, професійного самовизначення), а також зміною звичного середовища на нове. Частими є випадки, коли студент не знає, до кого звернутися в ситуації психоемоційного стресу, міжособистісних конфліктів, неможливості налагодити контакт з однокурсниками, елементарного психологічного дискомфорту. Саме тому надзвичайно важливого значення набуває робота фахівців психологів та створення на базі вищого навчального закладу соціально-психологічної служби.


§1. Психологічні труднощі студента в процесі адаптації до навчання
У психологічній літературі поняття адаптація традиційно пов'язувалось з „пристосуванням організму до умов навколишнього середовища". Поступово воно поширювалось на соціальні, психологічні і педагогічні науки, збагачуючи свій зміст.
Предметом дослідження М.В. Левченка був аналіз адаптації в процесі навчання. За даними його дослідження, на процес адаптації впливають: рівень попередньої підготовки молоді до вступу до вузу; об'єктивного уявлення молоді про майбутню професійну діяльність; психологічний мікроклімат у найближчому оточенні студента; взаємин, які складаються у студента з керівництвом деканату, викладачами; самооцінка студента тощо (3).
Молоді люди в перші тижні навчання відчувають задоволення від досягнення важливої мети та покладають серйозні надії на те, що зможуть ефективно навчатися, і тим самим готуватися до важливої професійної діяльності. Однак, як зазначає психолог-дослідник Т.І. Рєзник, через 2-3 місяці після вступу значна кількість першокурсників починає відчувати певні дискомфортні переживання.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Курсова робота на тему: Роль соціально-психологічної служби в процесі адаптації студента першокурсника у вищому навчальному закладі

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок