Головна Головна -> Курсові роботи українською -> Психологія -> Особливості вольової поведінки дошкільників

Особливості вольової поведінки дошкільників

Назва:
Особливості вольової поведінки дошкільників
Тип:
Курсова робота
Мова:
Українська
Розмiр:
28,26 KB
Завантажень:
492
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.5


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 
Особливості вольової поведінки дошкільників
ЗМІСТ
ВСТУП………………………………………………………………………………2
Розвиток вольової дії в дошкільному віці……………………………………..3
2. Керівництво розвитком волі……………………………………………………13
3 Особливості вольових зусиль у дошкільників…………………………………15
4. Умови вольового розвитку дитини…………………………………………….28
ВИСНОВКИ………………………………………………………………………..34
ЛІТЕРАТУРА………………………………………………………………………35
ВСТУП
Під волею розуміється свідоме регулювання людиною свого поводження і діяльності, виражена в умінні переборювати труднощів при досягненні мети.
Істотними компонентами вольової дії виступають виникнення спонукання, усвідомлення і боротьба мотивів, ухвалення рішення і виконання, вольова дія узагальнено характеризується цілеспрямованістю, як свідомою спрямованістю людини на визначений результат діяльності. Перший етап вольової дії зв'язаний з ініціативністю, що виражається в постановці власних цілей, що виявляється в умінні протистояти впливу інших людей. Рішучість характеризує етап боротьби мотивів і ухвалення рішення. Подолання перешкод у досягненні цілей на етапі виконання відбивається у свідомому вольовому зусиллі, що припускає мобілізацію своїх сил.
Найважливіше придбання дошкільного віку складається в перетворенні поводження дитини в «вольове» (А.Н.Леонтьев). Головні характеристики «вольового» поводження дошкільника - імпульсивність і ситуативність. Дитина діє не задумуючись, під впливом спонтанно виниклих переживань. А мети і зміст його діяльності визначаються зовнішніми предметами, компонентами ситуації, у якій знаходиться маля. Так, побачивши ляльку, дитина приступає до її годівлі. Якщо в поле його зору потрапила книжка, то він відразу кидає ляльку і починає увлеченно розглядати картинки. Близько 3 років у зв'язку з розвитком особистої дії і самосвідомості в дошкільника виникають особисті бажання, що викликають його активність, що виражаються у формі: «Я хочу» чи «Я не хочу». Їхня поява знаменує початок становлення волі, коли переборюється ситуативна залежність у поводженні і діяльності. Поводження і діяльність і дошкільний вік змінюються не тільки по змісту, але і за структурою, коли складається більш складна їхня організація.


1. Розвиток вольової дії в дошкільному віці
 
У дошкільному віці відбувається становлення вольової дії. Дитина опановує постановку мети, планування, контроль. Вольова дія починається з постановки мети. Дошкільник освоює уміння ставити мету діяльності. Елементарна цілеспрямованість спостерігається вже в дитини (А.В.Запорожець, Н.М.Щелованов). Він тягнеться до його іграшки, що зацікавила, шукає її, якщо вона виходить за межі його полючи зору. Але такі мети задаються ззовні (предметом). У зв'язку з розвитком самостійності в маляти вже в раннім дитинстві (у віці близько 2 років) виникає прагнення до мети, але досягається вона тільки за допомогою дорослого. Зародження особистих бажань веде до появи «внутрішньої» мети, обумовленої прагненнями і потребами самого маляти. Ноу дошкільника цілеспрямованість виявляється скоріше в постановці, чим у досягненні мети. Під впливом зовнішніх обставин і ситуації маля легко відмовляється від мети і заміняє її іншої.
У дошкільника постановка мети розвивається по лінії самостійної, ініціативної постановки цілей, що з віком змінюються і по змісту. Молодші дошкільники ставлять мети, зв'язані зі своїми особистими інтересами і бажаннями. Старші можуть ставити мети, важливі не тільки для них, але і для навколишніх. Як підкреслював, Л.С.Виготський, самим характерної для вольової дії є вільний вибір мети, свого поводження, обумовлений не зовнішніми обставинами, а мотивований самою дитиною. Мотив, спонукуючи дітей до діяльності, пояснює, чому обрана та чи інша мета.
Приблизно з 3 років поводження дитини всі частіше спрямовано мотивами, що, переміняючи один одного, чи підкріплюються вступають у конфлікт.
У дошкільному віці складається співвідношення мотивів один з одним - їхня супідрядність. Виділяється ведучий мотив, що визначає поводження дошкільника, підкоряючи собі інші мотиви.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 Курсова робота на тему: Особливості вольової поведінки дошкільників

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок