Головна Головна -> Курсові роботи українською -> Психологія -> курсова робота українською: Прояви свідомості і самосвідомості у старшокласників.

Загрузка...

Прояви свідомості і самосвідомості у старшокласників. / сторінка 5

Назва:
Прояви свідомості і самосвідомості у старшокласників.
Тип:
Курсова робота
Мова:
Українська
Розмiр:
28,77 KB
Завантажень:
463
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 
Людина здатна відокре-мити себе від своїх зорових образів через усвідомлення, що світ існує незалежно від неї, але сприймається нею за допо-могою її органів. У результаті усвідомлення поступово фор-муються нові відношення між образами предметів і діями з цими предметами. Ці відношення стабілізуються, людина до них пристосовується і навчається правильно поводитися в інвертованому світі, не помічаючи інверсії, не усвідомлю-ючи її.
Водночас, як свідчать дослідження Дж. Фолі, у тварин, зокрема у мавп, в аналогічних ситуаціях ніякої адаптації до інверсії зорового поля не відбувається. У перші хвилини/ після інверсії зору мавпа здійснює кілька неправильно ( орієнтованих рухів, після чого впадає у стан, що нагадує коматозний (не здійснює ніяких рухів). Лише через кілька днів мавпа починає реагувати, але на дуже сильні подраз-ники, більшу частину часу залишаючись у стані нерухо-мості
Чому ж навіть високоорганізовані тварини - не можуть адаптуватися до інверсії зорового поля? Тому що тварина не усвідомлює, що сприймані нею предмет чи явище зобо-в'язані своїм існуванням її психічним процесам, вона не може відокремити існування світу від образу цього світу. Для тварини світ і образ світу — одне і те ж, перевернутий «догори ногами» образ світу тотожний перевернутості само-го світу. Тварина не може використати інформацію, яка міститься в цьому новому образі, і для неї інверсія рівно-значна втраті зору.
Про основні засоби процесу усвідомлення говорить за-кон «зсуву, або зміщення»: усвідомити яку-небудь операцію — означає перевести її з площини дії у площину мови, тобто відтворити її в уяві, щоб можна було виразити словами. Отже, мовні значення — це специфічні інструменти усві-домлення. Усвідомити означає надати значення. Якщо об-раз «не знаходить» свого значення, то він і не усвідом-люється.
Розглянемо проведене В. В. Кучеренком і В. Ф. Петрен-ком дослідження, яке виявляє роль вербальних значень у механізмі функціонування свідомості. Вони вивчали вплив постгіпнотичної інструкції на сприйняття піддослідних. Під-дослідним, що перебували на третій стадії гіпнозу, для якої характерна амнезія (забування), навіювалося, що після ви-ходу з гіпнозу вони не будуть бачити деяких предметів. По виході з гіпнотичного стану піддослідних просили перелі-чити предмети, які лежали перед ними на столі, там були і «заборонені». Піддослідні справді «не бачили» заборонених предметів. Відбувається це тому, що гіпнотична заборона бачення об'єкта призводить до блокування, розриву зв'язку «слово — образ». У результаті об'єкт, який реально сприй-мається, не усвідомлюється піддослідним, «не бачиться» ним, тобто заборонені об'єкти сприймаються, але їх сприйняття не усвідомлюється. Так, перелічуючи об'єкти, що лежать перед ним на столі, піддослідний не робить спроби прост-ромити пальцем нібито невидимі предмети або пройти крізь них у випадку, коли заборонено бачити громіздкі предмети.
Співвідношення свідомості та несвідомого. Крім свідомих " форм відображення дійсності, для людини характерні й такі, що перебувають немовби за «порогом» свідомості, не дося-гають належного ступеня інтенсивності або напруженості, щоб звернути на себе увагу. Терміни «несвідоме», «підсвідоме», «неусвідомлене» часто трапляються в науковій і художній літературі, а також у повсякденному житті. Ін-коли про людину говорять: «Вона зробила це несвідомо»; «Вона не хотіла цього, але так сталося» тощо. Часто ми звертаємо увагу на те, що ті або інші думки виникають у нас в голові мовби «самі по собі», в готовому вигляді, невідомо як і звідки.
Явища людської психіки дуже різноманітні. І далеко не всі з них охоплюються сферою свідомості. Психічна діяль-ність може не перебувати у фокусі свідомості, не досягати рівня свідомості (досвідомий чи передсвідомий стан) або опускатися нижче порога свідомості (підсвідоме). Сукуп-ність психічних явищ, станів і дій, відсутніх у свідомості людини, що лежать поза сферою розуму, непідзвітні їй і при-наймні в даний момент не піддаються контролю, належать до несвідомого.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно

Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 
Курсова робота на тему: Прояви свідомості і самосвідомості у старшокласників.

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок