Головна Головна -> Курсові роботи українською -> Психологія -> Методи вивчення мислення молодших школярів

Методи вивчення мислення молодших школярів

Назва:
Методи вивчення мислення молодших школярів
Тип:
Курсова робота
Мова:
Українська
Розмiр:
23,73 KB
Завантажень:
240
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 
Методи вивчення мислення молодших школярів
курсова робота з психології


ЗМІСТ


Вступ
Вивчення розвитку мислення дитини є великим теоретичним і практичним інтересом. Воно є одним з основних шляхів до поглибленого пізнання природи мислення і закономірностей його розвитку. Вивчення шляхів розвитку мислення дитини представляє і цілком зрозумілий практичний педагогічний інтерес. Численні спостереження педагогів показали, що якщо дитина не опановує прикладами розумової діяльності в молодших класах школи, то в середніх вона звичайно переходить в розряд неуспішних. Одним з важливих напрямків у вирішенні цієї задачі виступає створення в початкових класах умов, які забезпечують повноцінний розумовий розвиток дітей, пов'язаний з формуванням стійких пізнавальних інтересів, умінь і навичок розумової діяльності, якостей розуму, творчої ініціативи.
Проте такі умови забезпечуються в початковому навчанні поки не повною мірою.
Актуальність теми полягає в тому, що мислення в молодшому шкільному віці розвивається на основі засвоєних знань, і якщо немає останніх, то й немає основи для розвитку мислення, і воно не може дозріти повною мірою. Поширеним прикладом у практиці викладання є організація вчителями дій учнів за зразком: надмірно часто вчителі пропонують дітям вправи тренувального типу, що засновані на наслідуванні та не вимагають мислення. В цих умовах недостатньо розвиваються такі якості мислення, як глибина, критичність, гнучкість, які є сторонами його самостійності.
Мета роботи: вивчити особливості мислення молодших школярів.
Завдання дослідження:
Аналіз психолого-педагогічної літератури з проблеми розвитку мислення у молодших школярів.
Визначити методики, що дозволяють діагностувати і виявити проблему.
Провести констатуючий експеримент, кількісну і якісну обробку отриманих даних.
Провести перетворюючий експеримент, кількісну і якісну обробку отриманих даних.
Провести порівняльний аналіз результатів констатуючого і перетворюючого експериментів.
Дати рекомендації вчителям і батькам з розвитку мислення у молодших школярів.
Об'єкт дослідження: мислення молодших школярів.
Предмет дослідження: методи вивчення особливостей мислення молодших школярів.
Гіпотеза: ми припускаємо, що в учнів початкових класів домінує предметно-образне мислення; більшість дітей мають середній рівень його розвитку, але при цілеспрямованій, систематичній роботі по його розвитку більшість учнів матимуть середній і високий рівень розвитку мислення.
Методи дослідження: теоретичні – аналіз психолого-педагогічної літератури, досягнень практики; експериментальні – констатуючий, перетворюючий і порівняльний експерименти.
Методологічною основою дослідження є діяльнісний підхід у психології П.Я. Гальперіна, Л.В. Занкова, В.В. Давидова.


Розділ 1. Теоретичні основи проблеми розвитку мислення молодших школярів
1.1. Феномен мислення в психолого-педагогічній літературі
Вивчення мислення належить до найважчих і найменш розроблених проблем психології.
Що таке мислення і яка його роль в пізнанні, праці, житті цікавило людство з давніх пір. Вже в період античності у філософії виникло розмежування органів почуття (відчуття) і діяльності мислення. З тих пір проблема мислення перебуває в полі зору вчених [40, 21].
Активні психологічні дослідження мислення ведуться починаючи з XVII століття. В цей час і протягом наступного досить тривалого періоду історії психології мислення фактично ототожнювалося з логікою, а як єдиний його вид, що підлягає вивченню, розглядалося понятійне теоретичне мислення.
Сама здатність до мислення вважалася природженою, а мислення, як правило, розглядалося поза розвитком [28, 296].
Мислення в асоціативній емпіричній психології у всіх його проявах зводилося до асоціацій, зв'язків слідів минулого і вражень, отриманих від теперішнього досвіду. Один з основоположників асоціативної психології А. Бен відводив асоціаціям за схожістю основну роль у мисленні.
Р. Еббінгауз, Р. Мюллер, Т. Циген – найбільші представники експериментальної психології того часу – вважали, що універсальними законами є закони асоціації.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 Курсова робота на тему: Методи вивчення мислення молодших школярів

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок