Головна Головна -> Курсові роботи українською -> Психологія -> курсова робота: Психодіагностика свідомості дорослої людини

Психодіагностика свідомості дорослої людини / сторінка 2

Назва:
Психодіагностика свідомості дорослої людини
Тип:
Курсова робота
Мова:
Українська
Розмiр:
29,67 KB
Завантажень:
105
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17 
Наявність у людини такої здатності є підставою для існування і розвитку психологічних наук, бо без неї даний клас феноменів був би закритий для пізнання. Без рефлексії людина не могла б мати навіть уявлення про те, що у неї є психіка.
Перша психологічна характеристика свідомості людини включає відчуття себе суб'єктом, що пізнає, здатність у думках представляти існуючу і уявну дійсність, контролювати власні психічні і поведінкові стани, управляти ними, здатність бачити і сприймати у формі образів навколишню дійсність.
Відчуття себе суб'єктом, що пізнає, означає, що людина усвідомлює себе як відокремлену від решти світу істоту, готову і здатну до вивчення і пізнання цього світу, тобто до отримання більш-менш достовірних знань про нього. Людина усвідомлює ці знання як феномени, відмінні від об'єктів, до яких вони відносяться, може сформулювати ці знання, виразивши їх у словах, поняттях, різноманітній іншій символіці, передати іншій людині і майбутнім поколінням людей, зберігати, відтворювати, працювати із знаннями як з особливим об'єктом. При втраті свідомості (сон, гіпноз, хвороба і т.п.) така здатність втрачається.
Уявлення в думках і уява дійсності – друга важлива психологічна характеристика свідомості. Вона, як і свідомість у цілому, тісним чином пов'язана з волею. Про свідоме управління уявленнями і уявою говорять звичайно тоді, коли вони породжуються і змінюються зусиллям волі людини.
Тут, правда, є одна складність. Уява і уявлення не завжди перебувають під свідомим вольовим контролем і в зв'язку з цим виникає питання: чи маємо ми справу з свідомістю в тому випадку, якщо вони є "потоком свідомості" – спонтанним потоком думок, образів і асоціацій. Думається, що в даному випадку правильніше було б говорити не про свідомість, а про передсвідомість – проміжний психічний стан між несвідомим і свідомістю. Іншими словами, свідомість майже завжди пов'язана з вольовим контролем з боку людини її власної психіки і поведінки [17, 134].
Уявлення дійсності, відсутньої в даний момент часу або зовсім не існуючої (уява, марення, мрії, фантазія), виступає як одна з найважливіших психологічних характеристик свідомості. В даному випадку людина довільно, тобто свідомо, відволікається від сприйняття оточуючого, від сторонніх думок, і зосереджує всю свою увагу на якій-небудь ідеї, образі, спогаді і т.п., малюючи і розвиваючи в своїй уяві те, що в даний момент вона безпосередньо не бачить або взагалі не в змозі побачити.
Вольове управління психічними процесами і станами завжди пов'язувалося з свідомістю. Не випадково, що в старих підручниках з психології теми "Свідомість" і "Воля" майже завжди були сусідами один з одним і обговорювалися одночасно.
Свідомість тісним чином пов'язана з мовою і без неї у вищих своїх формах не існує. На відміну від відчуттів і сприйняття, уявлень і пам'яті свідоме відображення характеризується поряд специфічних властивостей. Одне з них – свідомість того, що представляється, або усвідомлюваного, тобто його словесно-понятійна зазначена, наділена певним сенсом, пов'язаним з людською культурою.
Інша властивість свідомості полягає в тому, що в свідомості відображаються не всі і не випадкові, а тільки основні, головні, сутнісні характеристики предметів, подій і явищ, тобто те, що характерно саме для них і відрізняє їх від інших, зовні схожих на них предметів і явищ.
Свідомість майже завжди пов'язана з вживанням для позначення усвідомлюваного слів-понять, які, за визначенням, містять у собі вказівки на загальні і відмітні властивості відбиваного в свідомості класу предметів.
Третя характеристика людської свідомості – це її здатність до комунікації, тобто передачі іншим особам того, що усвідомлює дана людина, за допомогою мови та інших знакових систем. Комунікативні можливості є у багатьох вищих тварин, але від людських вони відрізняються однією важливою обставиною: за допомогою мови людина передає людям не тільки повідомлення про свої внутрішні стани (саме це є головним у мові і спілкуванні тварин), але й про те, що знає, бачить, розуміє, представляє, тобто об'єктивну інформацію про навколишній світ.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17 
Курсова робота на тему: Психодіагностика свідомості дорослої людини

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок