Головна Головна -> Курсові роботи українською -> Психологія -> Скачати безкоштовно: Психодіагностика свідомості дорослої людини

Загрузка...

Психодіагностика свідомості дорослої людини / сторінка 7

Назва:
Психодіагностика свідомості дорослої людини
Тип:
Курсова робота
Мова:
Українська
Розмiр:
29,67 KB
Завантажень:
105
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17 
С. Кон, 1978; В.А. Ядов, 1975; І.І. Чеснокова, 1977 та ін.). Докладна рівнева концепція самосвідомості і особи в цілому запропонована Е. Еріксоном (Е. Erikson, 1967). Концепція рівневої будови самосвідомості, заснована на урахуванні активності людини, в рамках якої формується і діє її самосвідомість, була сформульована В.В. Століним (1985) Стисло суть концепції рівневої будови самосвідомості полягає в наступному.
На рівні організму активність суб'єкта визначена системою "організм-середовище", має руховий характер і викликається потребами в самозбереженні, нормальному функціонуванні, фізичному благополуччі організму. На рівні організму формується самопочуття суб'єкта як підсумок процесів, що відображають стан внутрішніх органів, м'язів, активації організму в цілому. Це самопочуття є біологічний аналог самовідношення, що відображає ступінь задоволеності потреб організму в благополуччі, цілісності, функціональному стані.
На рівні соціального індивіда активність підпорядкована іншій потребі – потреби в приналежності людини до спільності, у визнанні її цією спільністю. Ця активність регулюється соціальними нормами, правилами, звичаями, статутами, приписами, які засвоюються індивідом. Життєва важливість для суб'єкта бути прийнятим іншими людьми відображається в самовідношенні, яке є перенесенням усередину відношення інших, прийняття іншими або відкидання ними.
На рівні особистості активність суб'єкта викликається перш за все потребою в самореалізації – в праці, любові, спорті і т.д. – і реалізується за допомогою орієнтації на свої власні здібності, можливості, мотиви. Основою самовідношення тут стає потреба в самоактуалізації; власне Я, власні риси і якості оцінюються у відношенні до мотивів, що виражають потребу в самореалізації і розглядаються як її умова [21].
Важливою інтегральною характеристикою в структурі самосвідомості є Я_концепція. Р. Берн (1986) розглядає Я-концепцію як сукупність установок, направлених на самого себе. У цих установках виділяються три компоненти:
образ – уявлення індивіда про самого себе;
самооцінка – афектна оцінка цього уявлення, яка може володіти різною інтенсивністю, оскільки конкретні риси образу Я можуть викликати більш-менш сильні емоції, пов'язані з їх прийняттям або засудженням;
потенційна поведінкова реакція, тобто конкретні дії, які можуть бути викликані Я-образом і самооцінкою [5].
Предметом самосприйняття і самооцінки індивіда можуть, зокрема, стати його тіло, його здібності, його соціальні відносини і безліч інших особових проявів. Я-концепція формується під впливом різних зовнішніх впливів, які відчуває людина. Особливо важливими є для неї контакти із значущими іншими, які, по суті, і визначають уявлення людини про саму себе.
В області психодіагностики самосвідомості використовуються основні традиційні класи методик, що продовжують розроблятися: стандартизовані самозвіти у формі описів і самоописів, ідеографічні методики типу репертуарних ґрат, проектна техніка та ін. У відповідному керівництві А. Анастазі (1982. Т. 2) анотуються як найбільш використовувані чотири діагностичні методики для діагностики самосвідомості: контрольний список прикметників Р. Гоха; Q_класифікація В. Стефенсона; семантичний диференціал Ч. Осгуда; тест ролевих конструктів Р. Келлі.
СТАНДАРТИЗОВАНІ САМОЗВІТИ
До цього типу методик психодіагностичного дослідження самосвідомості відносяться перш за все тести-опитувальники, що складаються з більш-менш розгорнених тверджень, що стосуються відношення випробовуваного до самого себе в різних життєвих сферах; відчуттів, думок щодо тих або інших подій або обставин у житті суб'єкта; поведінкових проявів; взаємостосунків з іншими людьми. Спосіб відповіді широко варіюється в різних опитувальниках: використовуються дво-, три-, чотири-, п'яти- і семиальтернативний вибір, вербальна або невербальна згода.
Наведемо приклади.
Шкала Я-концепція Теннессі (1965) – опитувальник, призначений для підлітків (з 12 років) і дорослих. Містить 90 пунктів на аналіз Я-концепції і 10 пунктів шкали брехні.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно

Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17 
Курсова робота на тему: Психодіагностика свідомості дорослої людини

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок