Головна Головна -> Курсові роботи українською -> Психологія -> Історичні аспекти становлення предмету та методологічних основ деференціальної психології

Історичні аспекти становлення предмету та методологічних основ деференціальної психології

Назва:
Історичні аспекти становлення предмету та методологічних основ деференціальної психології
Тип:
Курсова робота
Мова:
Українська
Розмiр:
26,01 KB
Завантажень:
164
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
Курсова робота
на тему:
Історичні аспекти становлення предмету та методологічних основ деференціальної психології


План.
 
Вступ
1. Історичні аспекти становлення деференціальної психології як
теоретичної науки
2.Деференціальна психологія як прикладна наука
3.Перехід від загальних закономірностей до індивідуальних
розходжень.
Висновок
Вступ
Сам термін "диференціальна психологія" був уведений Штерном у 1900 році. Він один з перших учених зібрав сучасні йому представлення про розходження між людьми і на основі цього розробив цілу концепцію “Психологія індивідуальних розходжень”, а потім додав до індивідуальних розходжень питання, зв'язані з груповими розходженнями і позначив цю область, як “диференціальна психологія”.
Диференціальна психологія займає одне з ведучих місць в області психологічних знань. Зв'язана з загальною психологією, з віковою, педагогічною, соціальною, із психодиагностикою, із питаннями психотерапії, із психологією родини, із соціологією, філософією, психофізіологією. Як самостійна наука склалася недавно. Диференціальна психологія – це роздягнув психологічної науки, що вивчає психологічні розходження, а також типологічні розходження психологічних проявів у представників різних соціальних, класових, етнічних, вікових і інших груп. Диференціальна психологія систематизує індивідуальні розходження і різні методи їхньої діагностики. Кількісно оцінює індивідуальні розходження в різних сферах. Диференціальна психологія має дві задачі: виділення індивідуальних розходжень і пояснення їхнього походження.


Диференціальна психологія як теоретична наука
Донедавна наукова психологія орієнтувалася тільки на розробку проблем із загальних позицій. У дослідженнях зверталися до основних елементів, з яких будується все психічне життя, і до загальних законів, яким підкоряються всі психічні процеси; у пошуках загального і співпадаючого не враховувалося все те безкінченне різноманіття, у якому виявляється сутність психічного в різних особистостей, народів, станів, типів.
Подібне абстрагування виправдане, оскільки воно виникає з розуміння обмеженості наших можливостей; однак забуваючи, що маємо справу саме з рівнем абстракцій, ми могли б дійсно затвердитися в думці, що всі проблеми, що складають душу науки, можливо вирішити з позицій загального підходу. Цю небезпеку, яка тривалий час загрожувала психології, сьогодні можна вважати перебореною. Навіть проти своєї волі при звертанні до будь-якої теми дослідник зіштовхувався з індивідуальними варіаціями психічного; і якщо вона спочатку оцінювалося як джерело помилок для узагальненого розгляду, то в кінцевому рахунку (як це вже було в історії науки) із самого джерела помилок виникла проблема. Було визнано, що диференціація психічного має таке ж право на психологічне вивчення, як і загальпсихологічні закономірності і факти. Таким чином, саме вивчення психіки привело до виділення диференційно-психологічного аспекту. У більшості випадків, щоправда, мова йшла тільки про побічні продукти власне загальпсихологічного аналізу; досліджень, націлених на проблеми диференціювання, усе ще недостатньо, і процес свідомого отграничения диференціальної психології від загальної починається лише в наші дні. Дана книга служить переважно рішенню цієї задачі.
Диференціальна психологія, подібно загальної, — наука, що виходить на загальні значимості, однак це значимості зовсім іншого роду. Вона повинна насамперед досліджувати ті формальні закономірності, що визначають реальність психічного варіювання. Категорія психічної варіації (мінливості) вимагає точного визначення: має наповнити змістом поняття варіації, індексу варіації; розглянути види варіацій, типи і ступіні; точно визначити суть нормального, супер- і субнормального. Подібного ж пошуку загальних орієнтирів вимагає поняття кореляції, що означає зв'язок декількох варіативних рядів, і, що підводить до визначення самої структури індивідуальності. Особливий ракурс здобуває і питання про причинність: варто запитати, яка роль у виникненні психічних розходжень, з одного боку, внутрішніх (спадковості, нахилів), з іншого боку, зовнішніх (впливу навколишнього світу, виховання, еталонів і норм і т.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Курсова робота на тему: Історичні аспекти становлення предмету та методологічних основ деференціальної психології

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок