Головна Головна -> Курсові роботи українською -> Психологія -> Тоталітарні групи та їх соціально-психологічний феномен

Тоталітарні групи та їх соціально-психологічний феномен

Назва:
Тоталітарні групи та їх соціально-психологічний феномен
Тип:
Курсова робота
Мова:
Українська
Розмiр:
18,12 KB
Завантажень:
13
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
Пошукова робота:
Тоталітарні групи та їх соціально-психологічний феномен
 


Суспільна проблема: поява та існування в сучасному суспільстві тоталітарних груп несе в собі серйозну загрозу, яка недостатньо усвідомлюється суспільством та урядовими структурами. Їх феномен виступає, з одного боку, дестабілізуючим чинником духовності суспільства, з другого – тоталітарна група є засобом десоціалізації індивіда.
Мета статті: виділити та охарактеризувати основні ознаки тоталітарної групи, проаналізувати її феномен, згубний вплив на соціальну поведінку та психіку індивіда.
Сутнісний зміст: аналізуються об`єктивні та суб`єктивні чинники, що призводять до появи в суспільстві тоталітарних груп, виділяються ознаки тоталітарної групи; розкриваються соціально-психологічні механізми залучення індивіда в групу, тотального психологічного тиску на неї та наслідки перебування індивіда в тоталітарній групі.
За влучним висловом Цицерона, в світі немає такої безглуздості, у якої не знайшлось би послідовників. Тоталітарні групи можна віднести саме до такої безглуздості, прихильниками якої стають люди різної долі, різної освіченості та різного віку. Однак обставини їхньої появи, існування та діяльність ще недостатньо вивчені ні соціальними психологами, ні релігієзнавцями, ні соціологами. Уряди багатьох країн, громадськість зіткнулися з цією проблемою з кінця ХХ століття. Ці добре організовані угруповання потребують пильної уваги і науковців різного профілю, і урядових структур. За приблизними оцінками, нині в Україні майже мільйон чоловік є адептами різного роду тоталітарних груп. Серед них близько 8 відсотків – педагоги, які виступають не лише активними агітаторами, проповідниками, а й вербувальниками у свої члени зовсім юних людей. Термінологічно назва явища ще остаточно не склалася. Для його опису науковці користуються різними поняттями: тоталітарні групи, деструктивні угруповання, культи, молодіжні секти, сектоподібні об`єднання, новітні релігійні культи тощо. Невизначеність назви засвідчує невивченість цього нового явища в суспільному бутті, суспільній поведінці людей. Водночас у самій назві відображається певне протистояння загальновизнаним демократичним цінностям, загроза безпеці духовного життя населення, небезпечний психологічний вплив таких груп на особистість.
Слід відзначити, що поява угрупувань, культів, сект, поклоніння новоявленим "месіям", ідолам – не нове явище в історії людства. Тільки церковна історія налічує багато спроб відколу від основної доктринальної лінії, створення замкнених угруповань з досить сильною згуртованістю членів, вірою в нове вчення. Однак нинішній сплеск появи новітніх угруповань має характерні обставини, що сприяли їх виникненню.
Вперше поняття нетрадиційних культів використав Е. Трельч, який класифікував нетрадиційні відгалуження в усталених конфесіях. Він зазначав, що основною метою таких угруповань є духовність, що прагне оживити мертву традицію. Із загальносоціологічної точки зору, нетрадиційні угруповання – це виокремлені групи, які не відповідають нормам даного суспільства. Соціальні психологи визначають нетрадиційні групи як такі, що спроможні змінити у своїх членів поведінку та психологію. В останні роки щодо таких груп, які діють на релігійному грунті, вживають поняття "квазі- і псевдокульти". Мається на увазі, що вони лише зовні нагадують релігійні утворення, а внутрішньо є штучними релігіями, які набувають рис шкідливого і ошукувального явища [1, с. 173].
Для розгляду таких новоутворень, угруповань ми скористаємося поняттям "тоталітарної групи", розуміючи спільноту людей, об`єднаних прилученістю до певної системи цінностей, ідеологічної програми, тенденції чи постаті, яка втілює в своєму образі цю систему цінностей. Така група має чітку ієрархічну авторитарну структуру, особливу і тривку модель стосунків, вірувань, практики, що і надає кожній із них індивідуальності.
Тоталітарні групи можуть мати різне спрямування (релігійне, псевдорелігійне, філософське, культурологічне тощо), але кожна з них має власну аксіонормативну систему, котра суперечить загальновизнаним демократичним цінностям; виробляє власну субкультуру, що протиставляється панівній у суспільстві і навіть заперечує будь-яку культуру взагалі; розробляє і втілює реформуючу програму інтегрування індивіда в групу, користуючись відпрацьованими методиками тотального підпорядкування особистості групі, а її біологічних і соціогенних потреб – груповим потребам і цілям.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 Курсова робота на тему: Тоталітарні групи та їх соціально-психологічний феномен

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок