Головна Головна -> Курсові роботи українською -> Релігієзнавство -> Релігія в структурі духовних цінностей українського народу, релігія і церква в Україні

Релігія в структурі духовних цінностей українського народу, релігія і церква в Україні

Назва:
Релігія в структурі духовних цінностей українського народу, релігія і церква в Україні
Тип:
Курсова робота
Мова:
Українська
Розмiр:
29,71 KB
Завантажень:
117
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 
Курсова робота
з дисципліни релігієзнавство


План
І. Вступ
1.1. Сутність і походження релігії
Висвітлення даного питання доцільно розпочати з визначення самого поняття „релігія”. Слово походить від латинського „геligio” і означає „зв'язок”. У тлумаченні богословів релігія - це все те, що зв'язує, з'єднує людину з божественністю («святе письмо, культ тощо). Отже, богословське визначення релігії виходить з віри в існування Бога. Але воно, так би мовити, конфесійне, однобічне.
Слід відзначити, що релігія — явище дуже складне і має соціальний характер, тобто воно виникло в суспільстві цілком закономірно й існує разом з ним; воно поєднує всі елементи раціонального (наприклад, моральні настанови ірраціонального (наприклад, фантастичні образи надприродних істот — ангелів, чортів тощо). Релігія є одною з найдревніших форм суспільної свідомості — одною з форм відображення світу, але відображення своєрідного.
Характеризуючи цю своєрідність, всі радянські підручники і словники, як правило, наводять визначення Енгельса про «фантастичне відображення», надаючи йому прямо протилежний зміст (фантастичне — значить неправдиве, негативне, тому релігія є антикультурою). Спробуємо пояснити істинний сенс енгельсівської формули, бо це має принципове, методологічне значення. Виникає питання: у зв'язку з чим і як визначив Ф. Енгельс релігію?
Він полемізував з Є. Дюрінгом, німецьким філософом XIX ст., який, зокрема, вимагав заборонити релігію. У відповідь на таку безглузду вимогу Ф. Енгельс переконливо довів, чому саме релігію заборонити не можна. Він писав: «Релігія забороняється. Але ж всяка релігія є не чим іншим, як фантастичним відображенням у головах людей тих зовнішніх сил, які панують над ними в їх повсякденному житті, — відображенням, в якому земні сили набувають форму неземних». Далі він переконливо довів, що релігія виникла в процесі осмислення людиною сил природи, а пізніше — суспільних сил, що вона є одною з найбільш давніх форм духовного освоєння світу, яка випливає з властивостей процесу пізнання.
Так, у свідомості первісної людини панівне значення мали міфологічні та магічні уявлення. З часом магію змінює релігія як нова панівна форма суспільної свідомості. Зазначимо, що фантастичні образи релігії — це форма відображення дійсності, притаманна усім народам. Вона є необхідним ступенем сприйняття світу, обумовлена функціями головного мозку, і має таке саме право на існування, як і раціональне, наукове пізнання.
Отже, релігія є одною з форм суспільної свідомості, яка відображує дійсність в образах і міфах і утверджує віру в їхню реальність. Релігія, на відміну від таких форм суспільної свідомості, як мораль, політика, право, претендує на універсальне відображення дійсності. Вона виступає і як світогляд, а саме — як система поглядів на світ і місце людини в ньому, на принципи їхньої повсякденної поведінки. Релігія як форма суспільної свідомості та світогляд є однією з найдавніших і найпоширеніших галузей духовної культури людства.
Отже, суттєва особливість релігії полягає в тому, що вона є фантастичною формою відбиття дійсності. Однак з фантазією ми зустрічаємося також у науці й мистецтві. Виникає питання: що ж таке фантазія, у чому полягає специфіка її прояву в науковому, художньому, релігійному відображенні світу?
Художня фантазія — це невід'ємна властивість людини творчого мислення. Як засіб творчості вона водночас виступає необхідною передумовою і наслідком трудової діяльності. В образній формі вона дає можливість не тільки моделювати світ речей, а й відношення людини до плоду своєї уяви.
Наукова фантазія пробуджує творчу уяву людини, дає поштовх абстрактному мисленню, за її допомогою людина здатна випереджати час, силою своєї уяви моделювати світ речей і відносин, які природа, суспільне буття не дають у готовому вигляді. Така фантазія спонукає людину до пошуку істини, до дії.
Релігійна фантазія також моделює світ речей і відносин, вимагає емоційного відношення людини до плоду власної уяви.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 Курсова робота на тему: Релігія в структурі духовних цінностей українського народу, релігія і церква в Україні

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок